שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > ראש השב"כ: "חמא"ס מעוניינת לערער את המציאות הביטחונית באמצעות פיגועים"

חדשות

ראש השב"כ: "חמא"ס מעוניינת לערער את המציאות הביטחונית באמצעות פיגועים"
ראש השב"כ: "חמא"ס מעוניינת לערער את המציאות הביטחונית באמצעות פיגועים"
20/03/2017, עו"ד חור אוריאל ניזרי

הטרור ירים ראש ? ראש השב"כ נדב ארגמן אמר בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת: "חמא"ס, הנמצאת במצוקה אסטרטגית, מעוניינת לערער את המציאות הביטחונית ביו"ש באמצעות פיגועי תופת...בשנת 2016 בוצעו 2 פיגוע טרור יהודי בלבד"

ראש שירות הביטחון הכללי, נדב ארגמן, הופיע היום (ב') בפני מליאת ועדת חוץ וביטחון בכנסת, בראשות ח"כ אבי דיכטר (ליכוד). במהלך סקירתו עלו  סוגיות שונות שעל סדר היום הביטחוני. במהלך הדיון בוועדה ציין ארגמן עוד, כי בניתוח גיאו-אסטרטגי של הזירות והשחקנים השונים, שב"כ מזהה מספר מגמות בסביבה האזורית והבינלאומית: המדינה האסלאמית מאבדת גובה וכוחה נשחק לאורך זמן, מאבק המעצמות משפיע על אזורנו, והאיחוד האירופי, כמו גם מדינות שכנות לנו (מצרים וירדן), מתמקדות בעיקר באתגרים מבית.

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

עוד פירט ראש השב"כ ארגמן, את תמונת הטרור ביו"ש, ולפייה בשנת 2016 נפתחה בהמשך מגמת הדעיכה בהסלמה הביטחונית, שהחלה באוקטובר 2015 . בינואר 16' בוצעו 132 פיגועים, בפברואר 16' בוצעו 82 פיגועים וזאת לעומת מאות פיגועים שבוצעו רק במהלך חודש אוקטובר 15'. בשנת 2016 נהרגו מפיגועי טרור 16 ישראלים ואזרח זר אחד ונפצעו 149 (לעומת 20 הרוגים ו-188 פצועים ב-2015).

ראש השב"כ ייחס מגמה זו, בין השאר, למהלכי ההרתעה והסיכול שנקטה ישראל. מבחינה זו, הרף הגבוה יחסית של פיגועים משמעותיים (למרות הירידה בסך הפיגועים והפרות-הסדר) מלמד, כי בעוד שמרבית הציבור מכיר ב"מחיר ההפסד" הכרוך בפנייה לטרור ובחוסר התוחלת, "זרם" של צעירים אקטיביסטים עדיין רואה בו אמצעי לגיטימי להנעת שינוי בזירה.

"בחינה של מכלול פעילות ארגוני הטרור מלמדת על המשך עלייה ברף האיומים מ-יו"ש (בהשוואה לתקופה שקדמה להסלמה). זאת, באופן שמשקף את מגמת ההתערערות המתמשכת של היציבות שם", אמר ראש השב"כ.

עוד הוסיף ארגמן, כי "יצרן" הטרור המרכזי בשטח נותר 'המפגע הבודד', אך במקביל חלה עלייה במשקלן של החוליות העצמאיות. ראש השב"כ הסביר כי הודות לפיתוח יכולות מתקדמות, השיג שב"כ קפיצת מדרגה בפעילות האיתור והסיכול מול תופעת המפגעים הבודדים. כפועל יוצא מכך נעצרו מבעוד מועדכ-400 מפגעים ומפגעות פוטנציאלים, בטרם הצליחו לממש את כוונות הפיגוע.

בנוסף, ראש השב"כ פירט אודות הסיכולים הרבים שבוצעו ע"י שב"כ ביו"ש במהלך 2016: 344 פיגועים משמעותיים, ביניהם: 184 פיגועי ירי, 16 פיגועי חטיפה, 16 פיגועי התאבדות, 86 פיגועי הקרבה (לרבות דריסה ודקירה). חמא"ס הגבירה באופן משמעותי את מאמציה לקדם פיגועים ב-יו"ש ובישראל. מדובר בניסיונות אינטנסיביים לבצע פיגוע הרג המוני. בפועל, מאמצים אלה לא צלחו בעיקר בשל פעילות סיכול ישראלית. ב-2016 נעצרו 1035 פעילי חמא"ס וסוכלו 114 חוליות חמא"ס מקומיות (לעומת 70 חוליות ב-20155). הרשות הפלסטינית כיום בעמדת המתנה להתבהרות מדיניות ממשל טראמפ. במישור הפוליטי – בעקבות ועידת הפת"ח השביעית, אבו מאזן חיזק  מעמדו בתוך צמרת התנועה וביסס את כוחו של הזרם המרכזי התומך בו. רצועת עזה – מאז מבצע "צוק איתן" נשמר שקט ביטחוני חסר תקדים, ללא הרוגים ישראלים (לראשונה מזה שלושה עשורים). קונקרטית, במהלך השנה בוצעו משטח הרצועה 44 פיגועים (זהה לנתוני 2015), רובם במתווה של ירי תמ"ס (233 אירועי ירי), שבוצעו רובם ע"י "המחנה הסלפי-ג'האדי".

עוד עולה מהדיון בועדת החוץ והביטחון, כי חמא"ס נמנעת בעת הנוכחית ממערכה נוספת בשל היעדר מוכנות אופטימאלית למערכה ונזקי "צוק איתן", אך מצויה כבר עתה במוכנות לעימות נוסף עם ישראל וממשיכה בתהליכי בניין כוח מואצים. ראש השב"כ ציין כי מדובר בשקט מתעתע  וכי הגורמים המרכזיים שעלולים לערער את היציבות הביטחונית: פעילות הכוחות "הסוררים" מקרב "המחנה הסלפי-ג'האדי"; הכוונה שיטתית של פעילות טרור ב-יו"ש בידי חמא"ס; התקדמות מואצת ב"בניין הכוח הצבאי"; דשדוש השיקום לאחר "צוק איתן"; משבר בתפקוד תשתיות יסוד (חשמל ומים) ועלייה ברמת האבטלה. חמאס מצויהבמצוקה אסטרטגית ומתקשה להציג הישגים מדיניים או לספק פתרונות אפקטיביים לקשיים האזרחיים ברצועה.

באשר לג'יהאד העולמי, ראש השב"כ פירט את מאפייני הפעילות של הג'יאהד העולמי מול ישראל בעת הנוכחית אשר באה לידי ביטוי במספר זירות  ומאפיינים:

ביו"ש  - פעילות מוגבלת של כוחות סלפים-ג'יהאדים ממוסדים.

תושבי מזרח ירושלים -  ישנה עלייה משמעותית במעורבים בטרור ומספר מזוהי ג'יהאד עולמי בקרב ערבי מזרח ירושלים. בשנת 2016 היו מעורבים בטרור 29 תושבי מזרח י-ם זאת לעומת 3 בשנת 2015.

ערביי ישראל – ככלל, מעורבות ערביי ישראל בטרור נמוכה. יחד עם זאת, מזוהה עלייה קלה בהזדהות/תמיכה ב"מדינה האסלאמית" של גורמים קיצוניים מקרב ערביי ישראל, בשנים 2015-2016.

סיני – במהלך 2016 מיקד מחוז סיני את פעילותו מול מצרים ומימש מאות פיגועים. יחד עם זאת, מסתמנת מגמה בה מחוז סיני מקדם פעילות טרור מול ישראל.

רצועת עזה – חמא"ס רואה בג'יהאד העולמי איום מרכזי ופועלת מול פעיליה ברצועה, אולם לצד זאת קיים שיתוף אינטרסים בין הזרוע הצבאית של חמאס למחוז סיני של דאע"ש.

באשר ל"טרור היהודי" ציין ארגמן, כי בשנת 2016 בוצעו 2 פיגוע טרור יהודי בלבד. מדובר בירידה משמעותית לעומת שנת 2015, במהלכה בוצעו 16 פיגועים, החמור  שבהם הצתת בית בכפר דומא. ברקע לירידה הבולטת בהיקף הפיגועים ובחומרתם, עומדים סיכול משמעותי והעמדה לדין של תשתיות טרור יהודי, בדגש על מבצעי הפיגוע בדומא (תשתית "המרד") זאת לצד טיפול נחוש מצד מערכת הביטחון בגל ההסלמה הפלסטינית שאפיין את החודשים הראשונים של 2016 .

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150