שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > ביהמ"ש: חישוב שווי שימוש ברכב יעשה אך ורק לפי תקנות המס

חדשות

ביהמ"ש: חישוב שווי שימוש ברכב יעשה אך ורק לפי תקנות המס
ביהמ"ש: חישוב שווי שימוש ברכב יעשה אך ורק לפי תקנות המס
20/03/2017, עו"ד חור אוריאל ניזרי

הסוף לחגיגות המס בתחום הרכב? בית המשפט המחוזי בחיפה קיבל את עמדת רשות המסים לפיה חישוב שווי שימוש ברכב יעשה אך ורק לפי תקנות מס הכנסה הייחודיות לשווי שימוש ברכב

בית המשפט המחוזי בחיפה קיבל בימים אלה, את עמדת רשויות המס ונתן רוח גבית לרשות המסים בנושא מיסוי רכבים. השופט רון סוקול אימץ בשבוע האחרון, את עמדת פקיד שומה חיפה לפיה יש לחשב את שווי השימוש ברכב אך ורק לפי תקנות מס הכנסה, ודחה את עמדת ב.ד מיקוד תקשורת ובטחון בע"מ שהשתמשה בתכנת Save Tax לצורך חישוב השווי. עו"ד רונית ליפשיץ מפרקליטות מחוז חיפה (אזרחי) ייצגה את פקיד שומה חיפה.

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

ב.ד מיקוד תקשורת ובטחון  היא חברה פרטית העוסקת בהתקנת מערכות אלקטרוניות ומתן שירותי תחזוקה ותמיכה בכל שעות היממה ולצורך כך היא מעמידה לרשות העובדים שלה רכבים מצוידים, והם רשאים לעשות בהם שימוש פרטי מחוץ לשעות העבודה. ב.ד מיקוד תקשורת ובטחון  התקינה ברכבי החברה מערכת שמתעדת את הנסיעות ובהתאם לנתוני הנסיעה של העובדים וסיווגן כעסקיות וכפרטיות היא חישבה את שווי ההטבה לעובד. פקיד השומה חיפה לא קיבל את האופן בו נזקף שווי השימוש וערך שומות ניכויים לשנים 2009- 2011 בסך של 107,417 ₪, תוספת מס מגולמת בגין שווי שימוש. ב.ד מיקוד תקשורת ובטחון  טענה כי התקנות לחישוב שווי שימוש ברכב יוצרות חזקה הניתנת לסתירה, והחישוב אמור לבטא את עקרון "מס אמת" ולשיטתה השימוש במערכת Save Tax מאפשר זאת.

בפס"ד קבע השופט סוקול כי דין הערעור להידחות וציין, כי "למסקנתי זאת הגעתי מכמה טעמים. שוכנעתי כי המחוקק בחר לקבוע את שווי ההטבה שתיזקף לעובד בשל העמדת רכב לשימושו הפרטי על פי נוסחאות שנקבעו בתקנות השווי. נוסחאות אלו אינן מקימות חזקה הניתנת לסתירה והמחוקק לא התיר לנישומים להוכיח את שווי ההטבה בדרכים אחרות. לא שוכנעתי כי נפל פגם בתקנות המצדיק את פסילתן בשל אי סבירות. עוד מצאתי לקבוע כי אפילו ניתן היה להוכיח שווי שימוש השונה מהחישוב על פי תקנות השווי, הרי שאין במערכת שהותקנה על ידי ב.ד מיקוד תקשורת ובטחון  די כדי לקבוע שווי שכזה".

השופט ציין עוד כי לחוקי המס יש מגוון תכליות, בהן גביית מס אמת, יעילות הגבייה, ניטרליות של דיני המס ועוד.  לדבריו, תקנות השווי קובעות נוסחאות לחישוב ההטבה, תוך שהן משקפות את התכלית של קביעת מדד יעיל, ודאי וקל לחישוב. הוא מוסיף ומציין כי התקנות אינן קובעות בהכרח חישוב שהוא לרעת הנישומים ועובד המעריך כי שווי השימוש שיוסף להכנסתו גבוה משווים של שירותי הסעה חלופיים יכול לוותר על ההטבה ולהשתמש ברכב רק לצרכי עבודה ולא לצרכיו הפרטיים.

יצוין, כי ברשימת העמדות החייבות בדיווח לשנת המס 2016 שפרסמה הרשות לאחרונה, בעמדת מס הכנסה 04/2016 לעניין זקיפת שווי שימוש ברכב, מצוין כי זקיפת שווי שימוש ברכב תבוצע בהתאם לתקנות מס הכנסה (שווי שימוש ברכב) התשמ"ז – 1987 ולא תתאפשר זקיפה בסכום שונה מהאמור בהן.

 

ע"מ 34518-01-15

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150