שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > פיילוט של הנהלת בתי המשפט: עורכי דין בכירים ישתתפו בהליכי בחירת שופטים

חדשות

פיילוט של הנהלת בתי המשפט: עורכי דין בכירים ישתתפו בהליכי בחירת שופטים
פיילוט של הנהלת בתי המשפט: עורכי דין בכירים ישתתפו בהליכי בחירת שופטים
24/01/2016, עו"ד אורי ישראל פז

הנהלת בתי המשפט נעתרה לבקשת לשכת עורכי הדין לבחון את השתלבותם של עורכי דין בכירים בקורס המועמדים לשפיטה שנערך על ידי המכון להשתלמות שופטים. שרת המשפטים ונשיאת ביהמ"ש העליון יקבעו הגבלות על הופעתם של מי שהיו מנחים בקורס בפני מועמדים שימונו בסופו של דבר לשיפוט

 

לראשונה מזה 15 שנה תערוך הנהלת בתי המשפט פיילוט של שני קורסים שיערכו עורכי דין בכירים במסגרת קורס המועמדים לשפיטה הנערך על ידי המכון להשתלמות שופטים, המהווה חלק בלתי נפרד מהליך הבחירה של השופטים בישראל.

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

במכתב ששיגרה בסוף השבוע (ה', 21.1) נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור, לראש לשכת עורכי הדין עו"ד אפי נוה, נכתב כי במהלך התקופה שחלה מאז ישיבת הוועדה לבחירת שופטים מיום 9.8.2015 הביעה לשכת עורכי הדין רצון הן במסגרת הוועדה והן בפגישות ובמכתבים, שגם בכירי מקצוע עריכת הדין ישתלבו כבוחנים נוספים בקורס.

לאחר סדרת פגישות בעניין בין נציגי לשכת עורכי הדין ובין הנהלת בתי המשפט, בראשות השופט מיכאל שפיצר, הוחלט על ידי הגורמים הרלוונטיים במערכת בתי המשפט להיעתר לבקשה לבחון את השתלבותם של עורכי דין בכירים כמנחים שווי זכויות בקורס המועמדים לשפיטה. בשלב הראשון, הוחלט כי הבחינה תיעשה בשני קורסים בלבד.

"החלטנו להיעתר לבקשה כאמור בהיות לשכת עורכי הדין השותפה הטבעית שלנו בתהליך בחירת השופטים ובעניינים אחרים", מנמקת הנשיאה נאור במכתבה לעו"ד נוה.

נציגי הלשכה יהיו שורה של מנחים אפשריים, שאותם תציע לשכת עורכי הדין, כאשר המועמדים שתציעה יהיו מבכירי המקצוע ויהיה מקובלים על שרת המשפטים איילת שקד ועל הנשיאה נאור.

עורכי הדין ישהו בכל מהלך הקורס מתחילתו ועד סופו ולא יקבלו תמורה עבור השתתפותם. הקורס יוכן כמו כל הקורסים על ידי המכון להשתלמות שופטים. המנחים מטעם הלשכה ישתתפו בצוות מנחי הקורסים ובישיבות להכנת הקורס הספציפי. כמו כן, המנחים יהיו עצמאיים לחלוטין בשיקול דעתם. הם ייטלו על עצמם חובת סודיות מוחלטת הן לקראת הקורס, הן במהלכו והן לאחריו. כך לדוגמה, כשם שעושים המנחים השופטים, הם לא ימסרו למועמדים או לאחרים כל אינפורמציה בעניין הסיבות להצלחתו או אי הצלחתו של מועמד מסוים, וכן יתחייבו לסודיות ביחס לתכני הקורס. עורכי הדין המנחים – בדיוק כמו השופטים המנחים – לא ישתתפו בראיון האישי הנערך בין הפסיכולוגים המלווים את הקורס לבין המועמדים.

בהתייעצות משותפת של שרת המשפטים שקד, פרופ' עו"ד דוד ליבאי והנשיאה נאור ייקבעו כללים בעניין הגבלות על הופעתם של מי שהיו מנחים בקורס בפני מועמדים בקורס שימונו בסופו של דבר לשיפוט.

רק לאחר הפיילוט של שני הקורסים יישקלו המכון להשתלמות שופטים ולשכת עורכי הדין, מהם הלקחים שיש להפיק, לרבות באשר לשאלת עצם השתתפותם של עורכי  הדין כחלק מצוות מנחי הקורס ולגבי תכניו.

"ב-15 השנים האחרונות מהווה קורס המועמדים לשפיטה הנערך במסגרת המכון להשתלמות שופטים חלק בלתי נפרד מהליך הבחירה של השופטים בישראל", מטעימה הנשיאה נאור במכתב לעו"ד נוה. "השתתפתי בקורסים רבים כמנחה. אני סבורה שהקורס, שהוא למיטב ידיעתי היחיד מסוגו בעולם, הוכיח את עצמו פעם אחר פעם כמכשיר הטוב ביותר המוכר לנו למיון מועמדים לשפיטה. השופטים המנחים בקורס עושים עבודת קודש בימים ובלילות מתוך הכרה בחשיבות הרבה שיש לבחירת השופטים הטובים ביותר, ומתוך הבנת הצורך להימנע ממינויים של מי שאינם מתאימים לשפיטה. מסקנות הקורס הינן בגדר המלצה לוועדה לבחירת שופטים".

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150