שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ: "הממשלה מחזירה את אריה דרעי לאותה זירת פשע"

חדשות

התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ: "הממשלה מחזירה את אריה דרעי לאותה זירת פשע"
התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ: "הממשלה מחזירה את אריה דרעי לאותה זירת פשע"
11/01/2016, עו"ד אורי ישראל פז

התנועה לאיכות השלטון כינתה את מינויו של דרעי לשר הפנים על ידי הממשלה כ"צעד נוסף אל עבר התהום", עקב חוסר הסבירות הקיצוני והשורשי במינויו של מי שהורשע בשוחד, מרמה והפרת אמונים בעודו מכהן בתפקיד זה: "לגורם הזמן אין ולא יכולה להיות השפעה מתקנת או ממתנת"

התנועה לאיכות השלטון עתרה אתמול (א', 10.1) לבג"ץ נגד מינויו של ח"כ אריה דרעי לשר הפנים, בעקבות אישור הממשלה את המינוי. לטענת התנועה, "ממשלת ישראל מחזירה את אריה מכלוף דרעי לאותה זירת פשע שבה גנב את כספו של הציבור ובה השחית את המערכת השלטונית כולה". בעתירתה מבקשת התנועה לאיכות השלטון צו על תנאי לביטול המינוי, וכן צו ביניים שיורה לממשלה לא להציג את מינויו של דרעי לאישור הכנסת וצו שימנע מדרעי להיכנס לתפקיד ולהשתמש בסמכויותיו, ובפרט לעסוק בענייני כספים ותקצוב רשויות מקומיות וזאת עד להכרעה בעתירה. 

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

בג"ץ נדרש על ידי התנועה לאיכות השלטון לבטל את ההחלטה למנות את ח"כ דרעי לתפקיד שר הפנים, נוכח העובדה כי הוא הורשע בשוחד, מרמה והפרת אמונים בעודו מכהן בתפקיד שר הפנים, ועקב חוסר הסבירות הקיצוני והשורשי שבמינוי זה, לטענת התנועה לאיכות השלטון, ההופך אותו למעשה חסר סמכות. זאת, בין היתר, נוכח הקלון שמינוי זה מטיל על ממשלת ישראל, כמו גם הפגיעה הקשה בתפקודו, בטוהרו ויושרו של השירות הציבורי, בשלטון החוק ובאמון הציבור במערכת השלטונית.

בתנועה טוענים כי "עתירה זו עניינה בצעד הנוסף שבחרה ממשלת ישראל לעשות אל עבר התהום. בצעד הנוסף – הוא מינויו של דרעי לתפקיד שר הפנים – אשר מציב אותנו באופן סופי, חריג ובוטה, מחוץ לתחומיו של מתחם הסבירות. מקום בו אישרה ממשלת ישראל את חזרתו של אריה דרעי לאותה זירת פשע בה גנב את כספו של הציבור, ובה שיחת את המערכת השלטונית כולה. דרעי, אשר שמו נחרת לדיראון עולם בדברי הימים של מדינת ישראל הצעירה, כמי שהכניס בשעריה את 'תת-תרבות השוחד, האופיינית למדינות נחשלות ולמשטרים מושחתים' (מתוך: בע"פ 3575/99 דרעי) אותו אדם אשר ייסד שיטה פסולה במשרד הפנים של מדינת ישראל, אשר פגע בשלטון המקומי והמרכזי והקשרים שביניהם למשך שנים קדימה. אותו אדם אשר שהביא את תת-התרבות לדרגת שכלול ואמנות, עד שהפכה לאורח חייו ואפיינה את כל הליך עלייתו לגדולה במשרד הפנים החל מדרגת היועץ לשר, דרך משרד המנכ"ל וכלה בכס המיניסטר עצמו.

"בשובו של דרעי לאותו המשרד בו ביצע את פשעיו – לאותו המשרד אותו הפך לפרתו החולבת האישית, בעודו מייסד שיטה, תעשייה שלמה, ההופכת את הרשויות המקומיות לצינור העברת כספים אל מוסדות ועמותות אשר דאגו בתורן להעביר לו את ליטרת הבשר אשר דרש – אנו חוצים את מתחם הסבירות, באשר מינוי זה הופך בלתי סביר באופן קיצוני".

לטענת התנועה, "לאור הזיקה הישירה בין מעשיו החמורים של השר דרעי לבין התפקיד אותו מבקשת הממשלה למנותו כעת, אין ולא יכול להיות השר דרעי מועמד ראוי לתפקיד שר הפנים של מדינת ישראל, ובכל מארג שיקולים אשר יוצג בפני בית המשפט הנכבד, לגורם הזמן אין ולא יכולה להיות השפעה מתקנת או ממתנת".

היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה וינשטיין מסר בסוף השבוע לראש הממשלה בנימין נתניהו את חוות דעתו בעניין אפשרות מינויו של השר דרעי לתפקיד שר הפנים. בסיכומה של חוות הדעת נכתב כי עמדת היועץ וינשטיין היא ש"אמות המידה שהתווה בית המשפט העליון בפסיקתו בסוגיה שלפנינו אינן מובילות למסקנה כי מינויו של דרעי לתפקיד שר הפנים לוקה, במישור המשפטי, באי סבירות קיצונית. עם זאת, יש לשוב ולהזכיר כי גם עצם מינויו של דרעי לתפקיד שר נמצא כמעורר קשיים משפטיים ואף הוגדר על ידי בית המשפט העליון כמצוי 'על גבול מתחם הסבירות'. כוחן של קביעות אלו שריר גם ביחס למינוי המוצע כעת. עוד יש לציין, וזאת בגדר הברור מאליו כמעט, כי כל האמור עד כה עניינו במישור המשפטי גרידא, כאשר – בהשאלה מדברי השופט זמיר בעניין הנגבי – אין בכך כדי לומר שהחלטה על מינוי כאמור הינה 'טובה וראויה', אלא אך כי היא אינה נוגדת את הדין".

הרכב של שלושה שופטי בג"ץ דחה לאחרונה עתירה קודמת שהגישה התנועה לאיכות השלטון, שבה ביקשה להורות לראש הממשלה להעביר את דרעי מתפקידו כשר הכלכלה וזאת נוכח עברו הפלילי בגינו ריצה עונש מאסר בפועל והוטל עליו קלון. השופטת אסתר חיות קבעה כי אין מקום להתערב במינוי שכן מאז ריצוי עונשו חלף פרק זמן כמעט כפול ממגבלת הכשירות בת שבע השנים שקבע המחוקק בחוק יסוד הממשלה, וכי למרות חומרת המעשים קיימים שיקולים המטים את הכף לטובת סבירות המינוי, ובהם הבעת האמון של הכנסת בממשלה, חלוף הזמן מאז ביצוע המעשים ושיקול הדעת הרחב המוקנה לראש הממשלה בענייני הרכבת הממשלה.

 

לקריאה נוספת, ראו:

 

בג"ץ דחה את העתירה: מינויו של אריה דרעי לשר הכלכלה סביר על אף עברו הפלילי

 

האם בג"ץ יפסול את מינויו של חבר הכנסת אריה דרעי לשר בממשלת נתניהו?

 

עורכי דינו של דרעי: העתירה לבג"ץ נגד מינויו לשר חותרת תחת המשטר הדמוקרטי

 

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
152 | S:150