שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > נוהל חדש יחייב את רשויות המדינה לפרסם אחת לרבעון את התקשרויותיהן

חדשות

נוהל חדש יחייב את רשויות המדינה לפרסם אחת לרבעון את התקשרויותיהן
נוהל חדש יחייב את רשויות המדינה לפרסם אחת לרבעון את התקשרויותיהן
15/12/2015, עו"ד אורי ישראל פז

הדוחות יתפרסמו באתר המרכזי לחופש המידע, בקובץ אקסל שיאפשר עיבוד נוסף של הנתונים. הדוח יכלול בין היתר נתונים אודות שם הספק, סכום ההתקשרות, התקרה התקציבית וסיבת הפטור ממכרז, וייגרעו ממנו נתונים שסומנו כרגישים בשל חשש לפגיעה בפרטיות, בביטחון המדינה או בסוד מסחרי

 

נוהל חדש של היחידה הממשלתית לחופש מידע המתפרסם היום (ג', 15.12) קובע כי החל משנת 2016 יחויבו משרדי הממשלה ויחידות הסמך, לפרסם באופן יזום  דוחות רבעוניים אודות התקשרויותיהם עם גורמים חיצוניים, למעט במקרים בעלי רגישות מיוחדת.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

הדוחות יתפרסמו באתר המרכזי לחופש המידע (foi.gov.il) החל מסוף הרבעון הראשון של שנת 2016 בקובץ אקסל, אשר יאפשר עיבוד נוסף של הנתונים. הדו"ח יכלול מידע רב אודות התקשרויות המדינה ויכלול, בין היתר, נתונים אודות שם הספק, סכום ההתקשרות, נושא ההתקשרות, התקנה התקציבית וככל שהייתה – את סיבת הפטור ממכרז. הדוח שיפורסם לא יכלול נתונים שסומנו כרגישים בשל  חשש לפגיעה בפרטיות, בביטחון המדינה או בסוד מסחרי.

ההחלטה לייצר דוח ייעודי למסירת מידע אודות התקשרויות המדינה התקבלה באגף החשבת הכללית במשרד האוצר, לאור ההכרה בחשיבותו של מידע זה, כמו גם בצורך לפרסמו באופן סדור, שיטתי ואחיד, ללא תלות בהגשת בקשה לפי חוק חופש המידע. באופן זה גם מקווים למנוע עומסי עבודה במשרדי ההמשלה שנגרמו נוכח בקשות חוזרות ונשנות להנגשת מידע זה. לשם כך נערכו שינויים במערכת המרכב"ה בהליך הקמת ההזמנות ואישורן, באופן שנוספו שדות "מטרת ההתקשרות" ו"סיבת הרגישות", המאפשרים לסווג הזמנה כמכילה מידע שלא יפורסם בשל סייגים הקבועים בחוק חופש המידע. השינויים במערכת נכנסו לתוקף ב-1 בינואר 2015. 

הדוח הראשון שיפורסם על ידי המשרדים ויכלול את ההתקשרויות לשנת 2015 יפורסם עד ה-29 בפברואר 2016. לאחריו, יפורסמו הדוחות הרבעוניים 45 יום מסוף הרבעון.

שרת המשפטים איילת שקד אמרה כי "במשטר דמוקרטי, התלוי באמון הציבור בפעילותו, איננו יכולים לנהוג אחרת מאשר לקדם יוזמות של שקיפות. הדברים אמורים ביתר שאת בעת שאנו עוסקים בניהול כספי הציבור. נוהל זה, שעליו שקדה היחידה הממשלתית לחופש מידע בשיתוף אגף החשבת הכללית, מציג יוזמה חדשה להנגיש מידע באופן יזום ובפורמט פתוח ואני מברכת על כך". 

לדברי שר האוצר משה כחלון, "אנחנו ממשיכים להוביל מגמה של שקיפות בממשלה מתוך אמונה שאור השמש הוא המחטא הטוב ביותר. המידע הזה הוא מידע של הציבור וככזה הוא צריך להתפרסם ולהיות נגיש ככל שניתן. אנחנו מתכוונים להמשיך במגמה הזאת ולשתף את הציבור ככל שניתן, ודאי כאשר מדובר בכספי ציבור".

החשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי בויאנג'ו, מסרה כי "כחלק מתהליך שקיפות המידע הנדרש על פי חוק חופש המידע, פעל אגף החשבת הכללית בשיתוף עם יחידת חופש המידע שבמשרד המשפטי להקל על תהליך הנגשת המידע בנוגע להתקשרויות של משרדי הממשלה הפועלים במערכת מרכב"ה. לשם כך הותאמה המערכת הממוחשבת על מנת לאפשר למשרדים לשלוף את הנתונים והבאתם לפרסום. אגף החשבת הכללית רואה חשיבות בפרסום המידע ושותף בעיקרון השקיפות לה מחויבת ממשלת ישראל".

ראשת היחידה הממשלתית לחופש המידע, עו"ד רבקי דב"ש, הוסיפה כי "בשנים האחרונות עוסקת היחידה הממשלתית לחופש המידע בקידום פרקטיקות של שקיפות בידיעה כי לא די בהכרה בחשיבות עיקרון השקיפות. במקביל לצורך בהפחתת הבירוקרטיה ובשיפור הטיפול הממשלתי בתחום הטיפול בבקשות חופש מידע, אנו פועלים לקדם מידע שיפורסם מלכתחילה לציבור גם מבלי שנתבקש. אנו שמחים על שיתוף הפעולה שנוצר בנושא זה עם אגף החשבת הכללית ומאמינים כי השקיפות בנושא זה רק תלך ותגבר".

 

לקריאה נוספת, ראו:

 

לעיון בנוהל המלא

 

600 בקשות חופש מידע הוגשו מאז השקת הטופס המקוון, רובן בענייני בריאות

 

העליון: ראש הממשלה לא ימסור מידע על היתרי האזנות סתר שאישר לשב"כ

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
152 | S:150