שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > שימוע לסגן מפכ"ל המשטרה לשעבר, ניצב ניסים מור, בגין עבירות מין בשוטרות

חדשות

שימוע לסגן מפכ"ל המשטרה לשעבר, ניצב ניסים מור, בגין עבירות מין בשוטרות
שימוע לסגן מפכ"ל המשטרה לשעבר, ניצב ניסים מור, בגין עבירות מין בשוטרות
03/11/2015, עו"ד אורי ישראל פז

המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה שוקלת להעמיד לדין את ניצב מור, החשוד כי חתר ליצירת קשרים מיניים עם שוטרות צעירות בדרגות נמוכות ובתפקידים זוטרים, תוך ניצול מעמדו ותלותן המובנית בו ותוך יצירת מרחב תמרון מוגבל לשוטרות אשר התקשו להתנגד למעשיו

המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה הודיעה היום (ג', 3.11) לסגן מפכ"ל המשטרה לשעבר, ניצב ניסים מור, כי היא שוקלת להעמידו לדין פלילי בעבירות מרמה והפרת אמונים, מעשה מגונה והטרדה מינית, וזאת בכפוף לשימוע שייערך לו בפני מנהל מח"ש. ההחלטה התקבלה על דעתו של פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

בינואר 2015 נחקר מור במחלקה לחקירות שוטרים כחלק מפרשת הניצבים, בחשד שביצע עבירות מין תוך ניצול יחסי מרות ונשלח למעצר בית. מפכ"ל המשטרה דאז, רב-ניצב יוחנן דנינו, הודיע למור על כוונתו לפטרו, בכפוף לשימוע ולאישורו של השר לביטחון הפנים. מור ויתר על השימוע ונשלח הביתה.

במכתב השימוע שנשלח לבא כוחו של מור נכתב כי במהלך התקופה בה כיהן מור בדרגת ניצב בתפקיד סמפכ"ל משטרת ישראל, וקודם לכן בתפקיד מפקד מחוז מרכז במשטרה, הוא חתר ליצירת קשרים אינטימיים בעלי אופי מיני עם שש שוטרות צעירות ממנו, על פי רוב בדרגות נמוכות, בתפקידים זוטרים ובחלק מהמקרים בפער גילאים משמעותי ממנו. שלוש מתוך שוטרות אלה הוטרדו מינית על ידי מור, תוך שהוא מנצל את מרותו כלפיהן, ובאחת מהן אף ביצע מעשה מגונה בניגוד להסכמתה.

על פי החשד של הפרקליטות, מדובר בקשרים חריגים שמור חתר ליצור שלא כדין, בניגוד לחובות ולכללים החלים עליו כעובד ציבור וקצין משטרה בכיר, תוך ניצול מעמדו ותלותן המובנית של השוטרות הזוטרות בקצין במעמדו, ותוך יצירת מרחב תמרון מוגבל לשוטרות אשר התקשו להתנגד למעשיו. הקשרים כללו התכתבויות טלפוניות בעלות אופי מיני; מפגשים מיניים מזדמנים או ניסיונות לקיום קשרים מסוג זה; ובחלק מהמקרים כללו ניהול קשר מיני מתמשך אשר התקיים הן במהלך שגרת עבודתם והן מחוצה לה – במקומות מפגש שונים בארץ.

החשד הוא כי את חלק מהשוטרות הזוטרות, הכיר מור לאחר שבתוקף תפקידו הרם ובמסגרת סמכויותיו, בעודו משמש ממונה עקיף עליהן, באו בפניו מעת לעת בקשות שונות שלהן – בנוגע לגיוס למשטרה וחזרה לשורותיה, לאיוש תפקיד בו חפצו, יציאה ללימודים, תנאי שירות הנוגעים לקורס משטרתי וכיוצא באלה.

לבקשות אלה הייתה משמעות רבה עבור השוטרות הזוטרות והיה בהן מרכיב של חוסר וודאות מבחינתן. מור נהג להציג בפני השוטרות מצגים מפורשים או משתמעים בדבר כוחו לסייע, ואף עשה מעת לעת שימוש בסמכויות ובאפשרויות שעמדו לרשותו, מכוח תפקידו ומעמדו, על מנת לקדם את עניינו האישי בשוטרות, לרבות יצירת תנאים שאפשרו קשר קרוב עמן.

במערכות יחסים בלתי שוויוניות אלה, נוצרו יחסי תלות וציפייה הדדיים בין הניצב מור ובין השוטרות הכפופות לו, בבחינת "תני וקחי": השוטרות הזוטרות ציפו לעזרתו של מור בכל הנוגע לבקשות שהגישו, בנוגע לשירותן ולכלל עתידן במשטרה ותלו תקווה בחסותו המקצועית ובהבטחותיו לסיוע, העשויות להשפיע על עתידן, תפקידן ושירותן במשטרה. מור מצדו ציפה לשיתוף פעולה של הנשים עם חיזוריו, כמי שמיטיב עמן ופורש עליהן את חסותו.

כפועל יוצא מהתנהלותו הקלוקלת, נאלץ מור, מטבע הדברים, להסתיר מפני גורמי מקצוע אחרים במשטרה – כמו גם מפני הממונה עליו מפכ"ל המשטרה דנינו – את מצב ניגוד העניינים בו הוא מצוי בקשר עם אותן שוטרות זוטרות, שבעניינן התערב וניסה להשפיע.

לטענת הפרקליטות, "הרמת המסך מעל ההתנהלות הכוללת של החשוד וחשיפתה לציבור השוטרים והשוטרות, המפקדים והפקודים, על רקע בכירות תפקידו של החשוד וניגוד העניינים שבו היה נתון, יצרו מתכון לפגיעה קשה באמון השוטרים במפקדיהם, של מראית עין לפיה שיקולים זרים, ניצול מרות לרעה ומשוא פנים משמשים בתהליכי קבלת החלטות, ולהעכרת יחסי העבודה בשירות המשטרתי, תוך שיגור מסר מסוכן למפקדים זוטרים: 'אם מותר לקצין כה בכיר – מותר גם לנו'. כל זאת תוך השפעה הרסנית על אמון הציבור במשטרה כארגון מקצועי ונקי כפיים".

בטרם יוחלט אם להגיש כתב אישום הוזמן ניסים מור להשמיע, באמצעות עורך דינו, את טענותיו בהליך שימוע שיתקיים בפני מנהל המחלקה לחקירות שוטרים, ככל שיחפוץ בכך.

התיק נחקר על ידי צוות חשיפה במחלקה לחקירות שוטרים ומטופל על ידי עורכי הדין קרן אלטמן ושקד דהן מהמחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה.

 

לקריאה נוספת, ראו:

 

גזר דין: שמונה שנות מאסר למפקד שאנס שתי שוטרות הכפופות למרותו

 

כתב אישום: ניצב ניסו שחם הטריד וניצל מינית שמונה שוטרות זוטרות

 

מח"ש ממליצה לא להגיש כתב אישום נגד תנ"צ אדרי בפרשת שחם

 

המחוזי החמיר בעונשו של שוטר שהציע לחשודה לקיים יחסי מין במהלך חקירה

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
151 | S:150