שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > שרת המשפטים: "יש לתת שיניים לגורמים העוסקים בריסון תופעת השיימינג ברשת"

חדשות

שרת המשפטים: "יש לתת שיניים לגורמים העוסקים בריסון תופעת השיימינג ברשת"
שרת המשפטים: "יש לתת שיניים לגורמים העוסקים בריסון תופעת השיימינג ברשת"
29/10/2015, עו"ד אורי ישראל פז

השרה איילת שקד הדגישה בכנס של לשכת העיתונות הממשלתית כי תופעת השיימינג היא מטרידה ומסוכנת אולם הפרסום בפייסבוק הוא כלי אפקטיבי של האזרח המבקש למחות על עוול שנגרם לו: "אקדם יוזמות חקיקה ומהלכים נוספים שיאפשרו לנו להתמודד עם הבעיה החמורה הזו, המחייבת טיפול שורש עמוק, מקיף ומהיר"

"תופעת השיימינג מטרידה ומסוכנת. הפרסום בפייסבוק הוא כלי אפקטיבי של האזרח המבקש למחות על עוול שנגרם לו ואתם, המחפשים בעצמכם לחשוף את אותם עוולות, צריכים למלא את שליחותכם באומץ ובנחישות ולפרסם סיפורים שאכן יש בהם עניין ציבורי. אבל גם במקרים שבהם ברור לכם מי הצודק ומי הטועה, יש לזכור שמאחורי הסיפורים עומדים אנשים – ושאין לאיש נכס יקר יותר משמו הטוב ותדמיתו. לכן יש לכם, כעיתונאים, אחריות רבה בבדיקת העובדות לאישורן ותכלול הדברים לפני פרסומם". כך אמרה שרת המשפטים איילת שקד בנאום שנשאה היום (ה', 29.10) בכנס של לשכת העיתונות הממשלתית בתל אביב בנושא השיימינג ברשת.

השרה שקד הודתה "באופן אישי לאמירה ושרונה רוניס, אחיותיו של אריאל רוניס ז"ל. כמו רבים מאזרחי ישראל, גם אני התוודעתי לדמותו של אריאל רק לאחר מותו הטראגי. כולנו למדנו להכיר באיחור אדם מסור ורגיש, ששירת בנאמנות את ארצו שנים ארוכות מתוך תחושת שליחות ונפרד מאיתנו בנסיבות כואבות ומכעיסות. אנחנו, שנכשלנו להגן בזמן על האיש שהגן על כולנו, נדרשים לבצע חשבון נפש אמיתי ברוח דמותו וברוח הצוואה הכואבת שהותיר לנו במכתבו האחרון. אני רואה בכנס הזה חלק חשוב בתהליך ואני מודה לכן על שבחרתן להיות חלק ממנו".

השרה שקד אמרה כי לטענתה יש לתת שיניים לגורמים העוסקים בריסון תופעת השיימינג וקראה ללשכת העיתונות הממשלתית, כמו גם לגורמים נוספים, להיות מעורבים ביצירת הפתרונות. כמו כן, התייחסה השרה לוועדה אשר הקימה למלחמה בתופעת השיימינג ואמרה: "החלטתי לפני מספר חודשים, על הקמתה של ועדה בראשותה של שופטת בית המשפט העליון בדימוס, עדנה ארבל, לבדיקת האלימות ברשתות החברתיות ולבחינת הגבולות שבין חופש הביטוי לחופש השיסוי. לאחר קבלת המלצות הוועדה  אני מתכוונת לקדם יוזמות חקיקה ומהלכים נוספים שיאפשרו לנו להתמודד עם הבעיה החמורה הזו, המחייבת טיפול שורש עמוק, מקיף ומהיר".

השרה שקד אף ציינה את תזכיר החוק אשר הגישה הבוקר – תיקון לחוק העונשין, אשר יקבע כי פרסום קריאה למעשה טרור יהוו עבירה שהעונש לצידה חמש שנות מאסר, ללא צורך בהוכחת אפשרות ממשית.

השרה סיימה את דבריה ואמרה כי "אנו מחויבים להגדיר קווים אדומים לחופש הביטוי, קווים שלעולם לא יחצו לידי אלימות, הסתה ופגיעה בערכי כבוד האדם וחירותו".

 

לקריאה נוספת, ראו:

 

השופטת בדימוס עדנה ארבל: בזירה האינטרנטית קיים חופש שיסוי נטול גבולות

 

המשנה ליועמ"ש: גוגל תסיר השמצות על עובדי ציבור ושופטים מתוצאות החיפוש

 

ועדה בראשות השופטת בדימוס עדנה ארבל תדון באמצעים להגנה מפני בריונות ברשת

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150