שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > ועדת החוקה: התקשרתם לשווא למשטרה או למד"א? תיקנסו ב-14,400 שקל

חדשות

ועדת החוקה: התקשרתם לשווא למשטרה או למד"א? תיקנסו ב-14,400 שקל
ועדת החוקה: התקשרתם לשווא למשטרה או למד"א? תיקנסו ב-14,400 שקל
28/10/2015, עו"ד אורי ישראל פז

ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת אישרה לקריאה ראשונה הצעת חוק שתגדיר עבירה חדשה בחוק העונשין. בדיון שנערך אתמול צוין כי כ-20% מהשיחות למוקד 100 ו-23% מהשיחות למוקד מד"א הם שיחות מטרידות, והוצע לנתק קו טלפון שיטריד מוקד חירום והצלה או לחייב אותו בתשלום גבוה על השיחה

ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת אישרה אתמול (ג', 27.10) לקריאה ראשונה את הצעת החוק של חברי הכנסת ניסן סלומינסקי, עומר בר לב ומירב מיכאלי. על פי הצעת החוק, קריאת שווא למוקד חירום דינה קנס בסך 14,400 שקל.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

חוק הבזק הנוכחי קובע "המשתמש במיתקן בזק באופן שיש בו כדי לפגוע, להפחיד, להטריד, ליצור חרדה, או להרגיז שלא כדין, דינו מאסר שלוש שנים". ואולם, חברי הכנסת סבורים שבשל חומרת העונש, לא מעמידים לדין מטרידים. נציגי משרד המשפטים אישרו כי מעולם לא הועמד אדם לדין בגין סעיף זה.

חברי הכנסת המציעים מבקשים לקבוע עבירה חדשה בחוק העונשין, לפיה קריאת שווא למוקד חירום והצלה – מוקד החירום של המשטרה, מגן דוד אדום, שירותי כבאות והצלה ודומיהם – תהיה עבירה פלילית שעונשה קנס בסך 14,400 שקל. במקרה של פניות שנעשו במטרה לשבש את עבודת כוחות החירום וההצלה, העונש על כך יהיה קנס בסך 75,300 שקל.

ח"כ סלומינסקי אמר בדיון כי "הרעיון להצעת החוק עלה כשנחטפו שלושת הנערים. אז נטען, כי לא הייתה התייחסות רצינית לאותה שיחת טלפון. המשטרה הסבירה שקרוב ל-60% מהשיחות, מקורם בהטרדות. צריך לשים לכך סוף. זה גורם נזקים ואולי אף אבדות בנפש. אני מציע קנס כספי מדורג, עונש משמעותי שירתיע מפני משחק". סלומינסקי הודיע כי בדיון בהצעת החוק לקראת הקריאה השנייה והשלישית, הוא יציע שחברת תקשורת תנתק קו טלפון שיטריד מוקד חירום, לשבוע ימים. לדבריו, "עונש הניתוק יעיל גם נגד מטרידים מרצועת עזה". 

לדברי ח"כ ענת ברקו, "אני נגד הכתמת אדם ברישום פלילי עקב מעשה קונדס. צריך להציג נתיב שאינו פלילי". לעומתה, אחד מיוזמי הצעת החוק, ח"כ עומר בר לב, אמר כי יש לחוק משמעות סמלית וכי הוא תומך בענישת קטינים לרבות ניתוק קו טלפון לפרק זמן.

נציג המשטרה, רפ"ק ג'ורג' קיוורקיאן, סיפר בדיון כי "התופעה מאוד מכבידה ומפריעה לנו בעבודה. כ-20% מכ-10 מיליון שיחות בשנה שהם כשני מיליון שיחות בשנה, הם שיחות מטרידות. שיחת הטרדה עלולה לעלות בחיי אדם. משמעות הצעת החוק היא שבשנה יפתחו מאות אלפי תיקים פליליים. לא נוכל לפתוח כמות כה גדולה של תיקים פליליים. זה דורש כח אדם עצום. ההמלצה שלנו היא פעולות מניעה ולא רק ענישה". קיוורקיאן גילה כי בהתייעצות עם משרד המשפטים, המשטרה קבעה נוהל לפיו כאשר שיחה מזוהה כשיחה מטרידה, מספר הטלפון של בעל הקו מסומן והוא יקבל אזהרה. אם ההטרדה נמשכת, שיחה נוספת מקו זה לא נענית.

נציג המשטרה הציע שחברות התקשורת יחייבו את המטריד במחיר גבוה על השיחה. בנוסף, אנחנו מציעים חסימה מנהלית של קו הטלפון ללא רישום פלילי. "אנחנו חושבים שהקנס לא ימנע את ההטרדות", אמר בדיון בוועדת החוקה.

נציגת מד"א אמרה כי הם פועלים לפי נוהל דומה. לדבריה, "23% מהשיחות, למוקד מד"א, הם שיחות הטרדה. מחודש מרץ השנה עד היום, נטרלנו 230 אלף שיחות מטרידות. אנו מאפשרים להם לחייג למספר אחר בתשלום אם הוא יזדקק לטיפול רפואי".

בתום הדיון, הוועדה החליטה לאחד את ההצעות של שלושת חברי הכנסת להצעה אחת ולאשר את ההצעה הממוזגת להצבעה במליאת הכנסת בקריאה ראשונה.

 

לקריאה נוספת, ראו:

 

כתב אישום נגד קטין שמסר דיווח כוזב על חטיפה למוקד 100 של המשטרה

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150