שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > נכנס לתוקף התיקון לחוק ההוצל"פ המאפשר להגיש תביעה על סכום קצוב עד 75 אלף ש'

חדשות

נכנס לתוקף התיקון לחוק ההוצל"פ המאפשר להגיש תביעה על סכום קצוב עד 75 אלף ש'
נכנס לתוקף התיקון לחוק ההוצל"פ המאפשר להגיש תביעה על סכום קצוב עד 75 אלף ש'
20/10/2015, עו"ד אורי ישראל פז

על פי התיקון, המבקש לבצע תביעה על סכום קצוב ימציא לנתבע בדואר רשום התראה בדבר כוונתו להגיש את התביעה לביצוע, כדי למנוע מצב שבו נתבעים יודעים על התביעה לראשונה רק בעת פתיחת תיק ההוצל"פ כאשר כבר מושתות עליהם עלויות שונות. בעת פתיחת התיק הזוכה יידרש להציג את אישור מסירת ההתראה לחייב

תיקון 46 לחוק ההוצאה לפועל, שעדכן את הסכום שבגינו ניתן להגיש תביעה על סכום קצוב בהוצאה לפועל לסך של 75 אלף שקל, נכנס לתוקפו בשבוע שעבר (ה', 15.10).

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

פתיחת התיקים ישירות בהוצאה לפועל, בלא פתיחת תיק בבתי המשפט, הקלה על העומס בבתי המשפט, חסכה מהצדדים המתדיינים תשלום כפול של אגרות ושכר טרחת עורך דין וקיצרה באופן משמעותי את הזמן הדרוש לאכיפת החוזים, ההתחייבויות או החיובים. מטעמים אלה, הוחלט להגדיל את סכום התביעה אשר ניתן לבקש לבצעה בהוצאה לפועל והקבוע בסעיף 81א1 לחוק מ-50 אלף שקל ל-75 אלף שקל.

בתיקון נקבע כי "המבקש לבצע תביעה על סכום קצוב לפי הוראות סעיף זה ימציא לנתבע בדואר רשום עם אישור מסירה התראה בדבר כוונתו להגיש את התביעה לביצוע בהוצאה לפועל". זאת, כדי למנוע מצב שבו נתבעים יודעים על התביעה לראשונה רק בעת פתיחת תיק ההוצאה לפועל כאשר במועד זה כבר מושתות עליהם עלויות שונות. המצאת ההתראה תהיה בדואר רשום עם אישור מסירה.

עוד נקבע כי "לא הצליח המבקש להמציא לנתבע את ההתראה באופן האמור, והיה המבקש מיוצג על ידי עורך דין, יוכל עורך הדין להמציא את ההתראה במסירה אישית לפי הוראות תקנות סדר הדין". בעת פתיחת התיק הזוכה יידרש להציג את אישור מסירת ההתראה לחייב.

תחולת התיקון היא ביחס למועד פתיחת התיק בהוצאה לפועל ולא למשלוח ההתראה. כלומר, מה-15 באוקטובר לא ניתן יהיה להגיש לביצוע תיקים ללא אישור מסירה כדין של מכתב ההתראה. זו גם הסיבה שבגינה החוק נכנס לתוקפו שלושה חודשים לאחר אישורו על ידי הכנסת, כדי לאפשר תקופת הערכות והתארגנות לעורכי הדין העוסקים בתחום.

 

לקריאה נוספת, ראו:

העלאת תקרת הסכום הקצוב ל-75 אלף שקל תוסיף להוצל"פ 6,000 תביעות בשנה

 

 

 

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
151 | S:150