שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > כתב אישום נגד הרב הראשי לשעבר יונה מצגר בגין קבלת שוחד במיליוני שקלים

חדשות

כתב אישום נגד הרב הראשי לשעבר יונה מצגר בגין קבלת שוחד במיליוני שקלים
כתב אישום נגד הרב הראשי לשעבר יונה מצגר בגין קבלת שוחד במיליוני שקלים
14/10/2015, עו"ד אורי ישראל פז

כתב האישום כולל חמש פרשות עיקריות שבהן מואשם הרב מצגר, בהן פרשת הגיורים וקבלת טובות הנאה במהלך שנות כהונתו כרב הראשי לישראל. במרבית המקרים, שימש נהגו האישי של מצגר כשליחו לקבלת כספי העבירות, המגיעים לסך של שמונה מיליון שקל

מדינת ישראל נגד הרב הראשי ונשיא בית הדין הגדול בדימוס: כתב אישום חמור מסוגו הוגש אתמול (ג', 14.10) נגד הרב הראשי לשעבר יונה מצגר, המייחס לו ביצוע עבירות שוחד בהיקף של כשמונה מיליון שקל וכן עבירות מרמה ואחרות, בעת שכיהן בתפקידו הציבורי במשך עשר שנים. כתב האישום הוגש על ידי פרקליטות מחוז ירושלים לבית המשפט המחוזי בעיר.

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

כתב האישום הוגש לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, דחה את הטענות שהעלו סנגוריו של הרב מצגר במהלך השימוע. כתב האישום הוגש על פי המלצת פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן.

הרב מצגר שימש כעובד ציבור בין השנים 2003 עד 2013, בתפקיד הרב הראשי לישראל. במסגרת חלוקת התפקידים בינו לבין הרב שלמה עמאר, אשר שימש כראשון לציון, היה הרב מצגר יושב ראש מועצת הרבנות הראשית לישראל והרב עמאר כיהן כנשיא בית הדין הרבני הגדול. קודם למינויו של הרב מצגר למשרת הרב הראשי, הוא שימש כרבה של צפון תל אביב.

על פי כתב האישום, במהלך השנים, נרקמה בין הרב מצגר ובין נהגו האישי חיים אייזנשטט בן ה-38, ששימש נהגו האישי מ-1993 ועד לפתיחת החקירה, מערכת יחסים קרובה ביותר, במסגרתה היה אייזנשטט המוציא והמביא בלשכתו של מצגר וכן היה מעורב גם בניהול משק ביתו הפרטי של הרב מצגר.

בכתב האישום – שהוגש באמצעות עורכי הדין דניאל ויטמן, אילה גלברד-יעקב ושני טביב – נטען כי הרב מצגר ביצע לכאורה במהלך שנות כהונתו כרב הראשי לישראל עבירות רבות, בהן קבלת שוחד, הפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, גניבה בידי מורשה, קשירת קשר לביצוע פשע, הלבנת הון ועבירות מס, תוך שהוא פועל במסגרת תפקידו ומנצל את מעמדו הרם.

במהלך ביצוע העבירות וכתוצאה מהן, קיבל הרב לכאורה סכומי שוחד בסך כולל של כשמונה מיליון שקל (כ-10 מיליון בשערוך להיום), ומתוכם נטל לכאורה לכיסו סך של כחמישה מיליון שקל (כשבעה מיליון בשערוך להיום). במרבית המקרים שימש חיים אייזנשטט כשליחו לקבלת כספי העבירות.

כתב האישום כולל חמש פרשות עיקריות שבהן מואשם הרב מצגר. האישום הראשון עוסק ב"פרשת הגיורים", במסגרתו נאשם הרב מצגר כי קיבל לכיסו טובות הנאה מבעלי ממון תושבי חוץ אשר ביקשו להתגייר ומכאלה שביקשו לערוך בירורי יהדות. במסגרת קשר שנוצר בין הרב מצגר ונהגו לבין הרב גבריאל כהן, ששימש כרב וכאב בית דין בלוס אנג'לס, סוכם כי במקרים מסוימים יפנה הרב מצגר לרב כהן תושבי חוץ המתעניינים בהליכי גיור ובירור יהדות. בהתאם לסיכום, בעד כל הפנייה כזו של הרב מצגר, הוא קיבל לכאורה סכום כסף בשיעור מחצית מן הסכום שקיבל כהן מאותם תושבי חוץ. מחצית מסכומי הכסף שקיבל כהן העביר כשוחד למצגר ולנהגו באמצעות צ'יינג' בבני ברק. כך למשל, באחד המקרים במהלך שנת 2011 פנה לרב מצגר איש עסקים שעלה מרוסיה לישראל וביקש ממנו עזרה. הרב מצגר הפנה אותו לרב כהן, על מנת שיגייר את בנו ובתו. לאחר גיורם, קיבל הרב כהן סכום כולל של 360 אלף דולר, ואת מחציתו העביר לרב מצגר.

האישום השני עוסק בפרשת "אשכול העמותות", ובו נאשם הרב מצגר כי פעל תוך ניצול מעמדו ותפקידו כרב הראשי לישראל יחד עם נהגו אייזנשטט, לגיוס תורמים לעמותות. על פי החשד, סוכם כי בתמורה לפעולותיהם של מצגר ואייזנשטט, יתנו בעלי התפקידים בעמותות לרב מצגר עשרות אחוזים מן התרומות שיתקבלו בעמותות. זאת, כמובן, תוך הונאת התורמים שלא ידעו שחלק נכבד מכספי תרומתם יועבר לכיסיהם הפרטיים של מצגר ונהגו אייזנשטט, כאשר האחרון מקבל כ-30-40 אחוזים מהסכום שקיבל מצגר. כך למשל, תרומה בסך 105 אלף שקל ניתנה על ידי איש העסקים ליאוניד נבזלין לעמותת "בית התבשיל", הדואגת למזון לנזקקים, וזאת בעקבות פנייתו של מצגר אליו. לאחר קבלת התרומה, העביר מנכ"ל העמותה למצגר כ-30% מהתרומה (כ-31,500 שקל), מבלי ליידע את התורם.

האישום השלישי עוסק בקבלת טובות הנאה שיטתית על ידי הרב מצגר במהלך שנות כהונתו כרב הראשי לישראל. לפי כתב האישום, בין השנים 2003-2013, קיבל לכאורה הרב מצגר לכיסו הפרטי טובות הנאה בסכומי כסף משמעותיים מאנשים פרטיים בעד פעולות הקשורות בתפקידו כרב הראשי. טובות הנאה אלה התקבלו במספר רב של הזדמנויות, בתמורה למעשים אשר יש להם זיקה לתפקידו של מצגר כרב הראשי, הן במסגרת אירועים פרטיים והן כתמורה לכך שהשתתף באירועים שערכו אותם נותני טובות ההנאה.

כך למשל, ביולי 2010 התקיימה חתונת בנו של הרב מצגר. בשיחה שהתקיימה לפני החתונה בין חיים איזנשטט לבין שניים מהמוזמנים, סוכם כי השניים יתנו לרב מצגר טובת הנאה בשווי רב שתועבר כ"מתנה" לכבוד החתונה. בהתאם לכך הועבר תשלום בסך חצי מיליון דולר. הסכום הועבר ישירות לרב מצגר בעשרה תשלומים במזומן.

אישום נוסף נוגע לישיבת "אש התורה" בתל אביב, בו נאשם מצגר בגניבה בידי מורשה. הרב מצגר נאשם כי גייס יחד עם נהגו אייזנשטט תרומות לישיבה שפעלה בבית הכנסת "תפארת צבי" בתל אביב בו מכהן מצגר כרב הקהילה. אחת התרומות בסך 28 אלף דולר ניתנה לידי אייזנשטט, אשר העבירה לרב מצגר, והיא חולקה בין שניהם, מבלי שהועברה כתרומה לישיבה.

באישום החמישי נאשם הרב מצגר בכך, שבשנת 2009 ערך טקס בו הוכתר מקורבו של יהודי עשיר ממוסקבה האוליגרך טלמן איסמאילוב, לרב העדה הקווקזית בארץ. בתמורה לטקס רב רושם שקיים הרב מצגר למיניו של הרב יניב נפתלייב לרב העדה הקווקזית בארץ, קיבל לכאורה הרב מצגר מאיסמאילוב תשלום בסך 70 אלף דולר.

האישום השישי עוסק בעבירות המס, ובו נטען כי במהלך כהונתו כרב הראשי, נהג הרב מצגר שלא להעביר לרואה החשבון שלו נתונים אודות הכנסותיו המפורטות בחמשת האישומים הראשונים, הכנסות בסך מיליוני שקלים שלא הפקיד לחשבונו, וזאת במזיד ומתוך כוונה להעלים הכנסות.

באישום השביעי נאשם הרב מצגר בהלבנת הון לפי סעיף 3(א) לחוק איסור הלבנת הון, כאשר דאג להסוות את ההכנסות שהפיק מעבירות המקור (לקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה, קשירת קשר לקבלת שוחד וקשירת קשר לקבלת דבר במרמה), כאשר דאג לקבל את הכספים באמצעות הצ'יינג' ולא באופן ישיר וכן דאג שהם יירשמו על שמם של מוטבים פיקטיביים ולא על שמו.

באישום השמיני נאשם הרב מצגר בהדחה בחקירה, לאחר שביקש לכאורה מנהגו חיים אייזנשטט להציג גרסה שקרית בחקירתו, והפציר בו עשרות פעמים כי ימשיך "לשמור עליו" ולהגן עליו במסגרת החקירה.

הפרקליטות מבקשת מבית המשפט המחוזי לחלט כספים, חשבונות ונכסי מקרקעין של הרב מצגר, הרשומים חלקם על שם בני משפחתו, וזאת כדי להבטיח אפשרות לחלט רכוש שהושג בעבירה בתום המשפט.

סנגוריו של הרב מצגר, עורכי הדין פרופ' דוד ליבאי ואלעד רט, מסרו בתגובה לכתב האישום כי "קיבלנו היום בצער את החלטת הפרקליטות להגיש כתב אישום כנגד הרב מצגר. הרב מצגר מכחיש בתוקף את האישומים המיוחסים לו ודוחה את גרסתו של עד המדינה. לדברי הרב, הוא לא קיבל שוחד, לא באמצעות עד המדינה ולא באמצעות אחרים, והוא נחוש בכוונתו להילחם על חפותו. כפי שנהגנו בעבר, גם הפעם אין בכוונתו לנהל את הגנת הרב בכלי התקשורת ואת התייחסותנו המפורטת לטענות שבכתב האישום נמסור לבית המשפט לאחר שנקבל לעיוננו את מלוא חומרי החקירה".

 

לקריאה נוספת, ראו:

הרב הראשי לשעבר יונה מצגר זומן לשימוע אצל היועמ"ש בחשד לשוחד ומרמה

 

בעקבות חקירת המשטרה: הרב יונה מצגר השעה את עצמו מכס הדיינות

 

בית המשפט: כל המעיין במסמך שהגישה המשטרה – תיצלנה שתי אוזניו

 

 

 

 

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150