שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > אושר בכנסת: החמרת ענישה למיידי אבנים וקנסות להורי קטינים שהורשעו

חדשות

אושר בכנסת: החמרת ענישה למיידי אבנים וקנסות להורי קטינים שהורשעו
אושר בכנסת: החמרת ענישה למיידי אבנים וקנסות להורי קטינים שהורשעו
13/10/2015, עו"ד אורי ישראל פז

הצעת החוק, שאושרה אמש בקריאה ראשונה, תקבע עונש מינימום למיידי אבנים, שלא יפחת מחמישית מהעונש המרבי שנקבע בחוק. שרת המשפטים: כשביקשתי לאחרונה לבחון את רף הענישה הנהוג אצלנו בבתי המשפט, ביחס לעבירות של יידויי אבנים ובקבוקי תבערה, נדהמתי לגלות את הזילות הנשקפת ממנו לחיי אדם. אנחנו נשים סוף לנוסחה המעוותת והכל כך לא יהודית הזו של 'רצחת וגם ירשת'"

מליאת הכנסת אישרה אמש (ב', 12.10) בקריאה ראשונה את הצעת חוק העונשין (תיקון מס' 122 והוראת שעה), התשע"ו-2015, ואת הצעת חוק הנוער (שפיטה, ענישה ודרכי טיפול) (תיקון מס' 20) (דרכי טיפול לאחר הרשעה), התשע"ו-2015.

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

ההצעה הראשונה מבקשת לקבוע הוראת שעה לגבי עבירה, שעוסקת בין היתר ביידוי אבנים, עונש מינימום לתקופה של שלוש שנים, העונש כאמור לא יפחת מחמישית מעונש המרבי שנקבע לעבירה. לבית המשפט יש שיקול דעת לקבוע אחרת מטעמים מיוחדים שירשמו, בנוסף, לא יהיה ניתן להמיר את כל המאסר בפועל למאסר על תנאי אלא מטעמים מיוחדים.

כמו כן, מוצע להוסיף לרשימת הכלים הפוגעניים המנויים בחוק העונשין גם אבן. בנוסף, מוצע לקבוע כי הוראת השעה האמורה תחול על אדם שפוגע שלא כדין באחר תוך שימוש בקליע, סכין, אבן או בנשק מסוכן או פוגעני אחר. בנוסף, מוצע לתקן את חוק הביטוח הלאומי ולקבוע שלא ישולמו לאסיר גמלאות במהלך תקופת מאסרו גם אם תקופת המאסר שנגזרה עליו קצרה משלושה חודשים. כמו כן, מוצע לשלול גמלאות מהורי ילד שהורשע בעבירת ביטחון או בעבירה של יידוי אבנים, שבוצעה מתוך מניע לאומני או בזיקה לפעילות טרור, בתקופה שהילד נמצא במאסר עקב הרשעה כאמור.

"על רקע התפשטותה של תופעת יידוי האבנים בתקופה האחרונה, והסיכונים הרבים הכרוכים בה לגוף ולרכוש, מוצע לערוך תיקונים שעיקרם בהחמרת הענישה נגד מיידי האבנים לעבר כלי רכב בנסיעה ולעבר הולכי רגל, על דרך של קביעת הוראת שעה בחוק העונשין", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק. "יודגש כי קביעת עונשי מינימום היא חריג יוצא דופן בחקיקת העונשין. עם זאת, חריגות התופעה, ייחודיותה וממדיה שהלכו והתרחבו בעת האחרונה, מצדיקות, באופן חריג, את קביעתם של עונשי מינימום במקרה זה כהוראת שעה".

ההצעה השנייה מבקשת להטיל קנסות על הורי קטינים שעברו עבירה. חוק הנוער (שפיטה ענישה ודרכי טיפול), התשע"ו-2015, מאפשר לבית המשפט במקרים מסוימים שלא להרשיע קטין שעבר עבירה ובמקום זאת לצוות על דרכי טיפול שונות המנויות בחוק. בין דרכי הטיפול המנויות בחוק, חיוב הקטין או הורהו בתשלום קנס או הוצאות משפט, חיובם בתשלום פיצוי לאדם שניזוק מהעבירה או קבלת התחייבות שיכולה גם לכלול מתן ערובה, בדבר התנהגותו של הקטין בעתיד. לפי החוק הקיים היום, בית המשפט אינו רשאי לצוות על דרכי טיפול במקרים בהם הרשיע והעניש את הקטין. מוצע לאפשר לבית המשפט גם במקרים שבהם הרשיע והעניש את הקטין לצוות על דרכי הטיפול האמורים, הכוללים את מעורבותם של הוריו.

בדברי ההסבר להצעה נכתב כי "הצעת החוק עוסקת בעיקרה באמצעים שבהם ניתן לנקוט כלפי הורי קטינים שהורשעו בדין פלילי ולא בקטינים עצמם. מטרתה של הצעת החוק היא להגביר את המעורבות הפעילה של ההורה במניעת עבריינות מצד הקטין, דבר שבסופו של דבר עשוי להיטיב הן עם החברה והן עם הקטין עצמו".

שרת המשפטים איילת שקד הציגה את שתי הצעות החוק ואמרה ש"לאחרונה אנו עדים לגל טרור העושה שימוש באבנים וסכינים, שהם כלי רצח לכל דבר, כפי שנוכחנו לראות. אנו משתמשים באבן ובברזל לצמיחה ולבנייה, ואויבינו משתמשים בהם להרס ולגדיעת חיים. אצלנו הופכים את הברזל למזמרות ואצלם מחשלים אותו לחניתות. אצלנו מניחים אבן בשעה שמקימים בית בישראל, ואילו אצלם זורקים אותה על משפחה בשעה שמבקשים להרוס את ביתה. חובתי כשרת משפטים היא, להקל ולסייע לכוחות הביטחון ככל האפשר במאבק צודק זה, להתאים את מערכת המשפט להתמודדות עם כלי המשחית העכשוויים. חובתי גם להביא להפנמה בקרב הקמים עלינו כי יש מחיר לטרור".

השרה שקד הוסיפה כי "התיקון הזה לא נולד מהאוויר. כשביקשתי לאחרונה לבחון את רף הענישה הנהוג אצלנו בבתי המשפט, ביחס לעבירות של יידויי אבנים ובקבוקי תבערה, נדהמתי לגלות את הזילות הנשקפת ממנו לחיי אדם. אנחנו נשים סוף לנוסחה המעוותת והכל כך לא יהודית הזו של  'רצחת וגם ירשת' ".

ח"כ יוסף ג'אברין אמר מנגד כי בהצעת החוק הזו נחצה קו אדום. לשלול קצבאות של ביטוח לאומי מאזרח שמשלם מיסים, אני בספק אם זה יהיה חוקתי. זו תפיסה חדשה שלא מוכרת לי בשיח המשפטי של דיני העונשין. אני מקווה שבג"ץ יבין את הסכנה בחקיקה הזו.

ח"כ אורן חזן השיב לו מנגד ש"אם אתם חושבים שדי עשינו כשהחמרנו את הענישה אתם טועים, הגיע הזמן שנבין שהפלסטינים מבינים רק כוח. לא עוד החזרת גופות מחבלים, לא עוד הריסה של בתים שנתיים אחרי אלא באותו רגע. עושים לכם טובה גדולה ששוללים רק את קצבאות הביטוח. אני מתכוון להגיש הצעה שכל משפחתו של המחבל, לזרוק אותם לעזה. הגיע הזמן שנפנים שבטרור הזה לא ניתן להילחם בכלים דמוקרטיים".

ואילו ח"כ דב חנין טען כי "בבית הזה יש כאלה שלמרבה הצער, דווקא עכשיו בוחרים לשפוך שמן על המדורה. הכתובת היא קודם כל ראש הממשלה. החוק הזה בעייתי ביותר מבחינה משפטית, זה אי אמון בבית המשפט, כי אתם לא סומכים על השופטים. מה זה ענישת הורים? איפה העיקרון של אבות אכלו בוסר ושיני בנים תקהינה?".

ח"כ זהבה גלאון ממרצ אמרה ש"אנחנו עדים לאיבוד עשתונות של הממשלה. מה ההצעה המחפירה הזו? יש כאן מציאות מדממת שערבים דוקרים יהודים ויהודים דוקרים ערבים. לפני חודשיים הכנסת הזו אישרה הצעה דרקונית נגד מיידי אבנים. ההצעה הזו מבקשת לקבוע לשופטים איך לפסוק. הפתרון לתופעה הוא רק פתרון מדיני, אין לכם סיכוי להיאבק בשאיפה של עם שלא רוצה להיות יותר עם כבוש".

ההצעות יועברו לוועדת חוקה בכנסת להמשך טיפול ולהכנות לקראת הצבעה שנייה ושלישית.

 

לקריאה נוספת, ראו:

חוק חדש יאפשר שלילת קצבאות ילדים מהוריהם של מי שהורשעו ביידוי אבנים 

 

נאור מגנה את דרישת השר ארדן שלא לקדם שופטים המקלים עם מיידי אבנים

 

החמרה בענישה של מיידי אבנים לעבר כלי תחבורה גם ללא כוונה לסכן חיים 

 

 

 

 

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
152 | S:150