שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > לראשונה: העליון אישר הטלת קנס כספי לטובת אוצר המדינה על סרבנית גט

חדשות

לראשונה: העליון אישר הטלת קנס כספי לטובת אוצר המדינה על סרבנית גט
לראשונה: העליון אישר הטלת קנס כספי לטובת אוצר המדינה על סרבנית גט
08/10/2015, עו"ד אורי ישראל פז

נשיאת ביהמ"ש העליון מרים נאור אישרה את החלטת ביה"ד הרבני להטיל קנס כספי של 2,000 שקל עבור כל שבוע שבו תסרב האישה לקבל גט מבעלה. נאור: "פסק הדין לגירושין ניתן לפני כשבע שנים וטרם קוים. המשיבה לא הציגה, לפחות בהליך זה, כל סיבה המצדיקה את הימנעותה מקיומו של פסק הדין"

תקדים בבית הדין הרבני: נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור, אישרה הטלת קנס כספי על אשה סרבנית-גט, המסרבת לקבל את גטה מבעלה במשך כעשר שנים. 

לאחר שהתברר כי אין סיכוי לשלום בית בין הצדדים הוציא בית הדין הרבני בשנת 2008 פסק דין לגירושין. אלא שהאישה סירבה לביצוע הגירושין. במשך תקופה ארוכה נעשו על ידי בית הדין הרבני ניסיונות רבים, בסיוע אנשי מקצוע, לדבר על ליבה של האישה ולשכנעה לשחרר את בעלה בקבלת גט, אך האישה סירבה בתוקף בלא לתת הסבר מובן לסירובה. האישה איננה מוכנה לחיות עם בעלה אך גם אינה מוכנה לקבל את הגט ולשחררם מכבלי הנישואים. הבעל ביקש מבית הדין הרבני לכפות את הגט על האישה, בית הדין המתין בניסיון לדבר אל ליבה של האישה אך לשווא. 

בשנת 2013 בית הדין הרבני נענה לבקשת הבעל להטלת סנקציות ונתן פסק דין לכפיית גט על ידי קנס. נשיאת בית המשפט העליון נאור אישרה בהחלטה שנתנה לאחרונה את הטלת הקנס של 2000 שקל עבור כל שבוע שבו מסרבת המשיבה לקבל את גטה. הקנס יגבה לטובת המדינה".

עוד הוסיפה השופטת נאור: "לאחר שעיינתי בהחלטת בית הדין הרבני ובטענות הצדדים לא מצאתי מקום להפעיל את סמכותי ולבטל או לשנות את הקנס שהושת. פסק הדין לגירושין ניתן לפני כשבע שנים. פסק דין זה טרם קוים. המשיבה לא הציגה, לפחות בהליך זה, כל סיבה המצדיקה את הימנעותה מקיומו של פסק הדין".

מהייעוץ המשפטי לשיפוט הרבני נמסר כי מדובר בכלי חשוב נוסף העומד לרשות הערכאה המשפטית למניעת סרבנויות גט, ואשר ניתן יהיה להשתמש בו במקרים המתאימים.

בש"פ 4926/15

 

לקריאה נוספת, ראו:

מנהל ביה"ד הרבניים מבקש לכלוא סרבני גט עם אסירים פליליים: "זו תרופת קסם

 

פסיקה עקרונית: מסורב גט? אתה זכאי לפיצוי 25 אלף ש' עבור כל שנת סירוב 

 

המלכוד של מסורבות הגט: הפיצוי מביהמ"ש מכשיל את הגירושין 

 

 

 

 

 

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150