שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > עברה בוועדת השרים הצעת חוק נתוני אשראי שתפתח את שוק ההלוואות לתחרות

חדשות

עברה בוועדת השרים הצעת חוק נתוני אשראי שתפתח את שוק ההלוואות לתחרות
עברה בוועדת השרים הצעת חוק נתוני אשראי שתפתח את שוק ההלוואות לתחרות
07/09/2015, עו"ד אורי ישראל פז

הגברת השיתוף בנתוני אשראי בין נותני האשראי השונים צפויה לקדם תחרות בין מלווים, להגדיל את היקף האשראי המוצע ללקוחות ולצמצם פנייה של לווים לשוק האפור. שר האוצר משה כחלון: "מצב שבו שלושה בנקים מחזיקים בכ-70% מהאשראי במשק הבנקאי הוא לא מתקבל על הדעת"

הצעת חוק נתוני אשראי של שרת המשפטים, איילת שקד, לה היה שותף שר האוצר, משה כחלון, עברה אתמול (א', 6.9) בוועדת השרים לענייני חקיקה. הצעת החוק מהווה נדבך נוסף ומשלים לחוק אשראי הוגן, אשר עבר במליאה ראשונה בכנסת, במטרה לפתוח את שוק האשראי הריכוזי ולצמצם פנייתם של לווים לשוק האפור.

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

הצעת החוק היא פרי המלצותיה של הוועדה לשיפור המערכת לשיתוף בנתוני אשראי אשר מצאה כי הנפגעים העיקריים כיום מהיעדרה של מערכת אפקטיבית לשיתוף בנתוני אשראי הם משקי בית ועסקים קטנים – המגזר הקמעונאי.

כיום, עיקר המידע אודות הלקוחות מצוי בקרב הבנקים הגדולים במשק, דבר המקנה להם יתרון תחרותי משמעותי ומעכב את התחרות בשוק האשראי הקמעונאי.

הגברת השיתוף בנתוני אשראי בין נותני האשראי השונים צפויה לקדם תחרות בין מלווים על מתן אשראי, להגדיל את היקף האשראי המוצע ללקוחות ולשפר את תנאי האשראי עבור צרכני אשראי רבים. לכן הצעת החוק החדשה מבקשת להקים מאגר נתוני אשראי מרכזי, באחריותו של בנק ישראל,  אשר יכיל נתונים על משקי בית ועסקים קטנים. את הנתונים למאגר יספקו הגופים הפיננסיים ואף גופים ציבוריים כגון לשכת ההוצאה לפועל, כונס הנכסים הרשמי ומערכת בתי המשפט. המאגר יהווה כלי לבחינת הסיכונים במתן אשראי ללקוחות ואף יסייע באיתור לקוחות פוטנציאליים להלוואה.

חדשנותו של החוק היא בשינוי המצב הנוכחי, שהרי כיום המידע הנאסף על לקוחות בידי לשכות האשראי, מספק בעיקר אינדיקציה שלילית על הלקוחות, ולכן ביחס לרוב האנשים שנאסף עליהם מידע בלשכות האשראי, מוביל המידע לסירוב של נותני האשראי להעניק אשראי לאותו לקוח.

על מנת לפתח את שוק האשראי ולהביא לכך שדירוג אשראי של לקוחות יהווה פלטפורמה למתן אשראי זול יותר ולשיפור תנאי האשראי הניתן לאדם, מציעה הצעת החוק לשנות את ההסדר הקיים ולהרחיב את היקף המידע הנאסף לצורך הערכת הסיכוי שלקוח יעמוד בתשלומים, תוך איזון בין הגשמת תכלית המערכת לבין ההגנה על הזכות לפרטיות.

לדברי שרת המשפטים איילת שקד, "הקמת המאגר תאפשר איסוף אינדיקציות חיוביות, אשר יעודדו מתן הלוואות לעוד משקי בית בישראל. הצעת החוק היא צעד נוסף בייעול ושיפור השירות ללקוחות הישראליים. הקמת המאגר מקדמת את כניסתם של נותני אשראי נוספים ובכך תייצר תשתית לעידוד תחרות בריאה יותר בשוק הישראלי, תביא לשיפור תנאי האשראי, תגדיל את היצע האשראי ללקוחות וחשוב לא פחות, תצמצם פניית לווים מלקחת הלוואות בשוק האפור".

שר האוצר משה כחלון הוסיף כי "מצב שבו שלושה בנקים מחזיקים בכ-70% מהאשראי במשק הבנקאי הוא לא מתקבל על הדעת. עקב חוסר התחרות נגרם נזק לצרכנים שנושאים בעלויות גבוהות מהמקובל. חוק נתוני אשראי הוא אבן הפינה למסקנות וועדת שטרום שצפויות להתפרסם בקרוב. החוק הוא קריטי להגברת התחרות במשקי הבית והקצאת אשראי ולעסקים הקטנים. עד כה עיכבו הבנקים הגדולים את העברת החוק בטענות שונות ומשונות שעתה נבדקו ונדחו".

 

 

 

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
152 | S:150