שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > הצעת חוק: מאגר נתוני אשראי יאפשר תחרות בין מלווים על מתן אשראי למשקי הבית

חדשות

הצעת חוק: מאגר נתוני אשראי יאפשר תחרות בין מלווים על מתן אשראי למשקי הבית
הצעת חוק: מאגר נתוני אשראי יאפשר תחרות בין מלווים על מתן אשראי למשקי הבית
05/08/2015, עו"ד אורי ישראל פז

שרת המשפטים הגישה אתמול לאישור הממשלה את תזכיר חוק נתוני אשראי, המורה על הקמת מאגר נתונים מרכזי של יחידים ומשקי בית, שיעמוד לרשות כלל הבנקים ויתר הגופים נותני האשראי בארץ. איילת שקד: "המאגר יאפשר את החלשת מונופול הבנקים ויילחם בתופעת השוק האפור"

שרת המשפטים איילת שקד הגישה אתמול לאישור הממשלה את תזכיר חוק נתוני אשראי, המורה על רפורמה בשוק האשראי. התזכיר הוכן על ידי מחלקת ייעוץ וחקיקה אזרחי, בראשות המשנה ליועמ"ש עו"ד ארז קמיניץ, ועל בסיס המלצות הדו"ח אשר הוכן על ידי "הוועדה לשיפור המערכת לשיתוף בנתוני אשראי", אותו הגיש מוריס דורפמן, סגן יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, לשרת המשפטים ולראש הממשלה.

שיתוף בנתוני אשראי ונותני האשראי השונים צפוי לקדם תחרות בין מלווים על מתן אשראי, להגדיל את היצע האשראי ללקוחות ולשפר את תנאי האשראי עבור צרכני אשראי רבים.

לפי התזכיר החדש, יוקם מאגר נתוני אשראי מרכזי, בבעלות בנק ישראל, שיעמוד לרשות כלל הבנקים ויתר הגופים נותני האשראי בארץ, בבואם לבחון מתן אשראי לפרטים. המאגר יכיל נתונים על יחידים ומשקי בית, במטרה לאפשר למתחרים הפיננסים לשקול את סיכונם ואת יכולתם להעניק אשראי למשקי בית שונים. הרציונל שעומד מאחורי הקמת מאגר שכזה הוא להגדיל את היצע האשראי ללקוחות ולשפר את תנאי האשראי.

לדברי שרת המשפטים שקד, "הקמת המאגר תקדם את כניסתם של נותני אשראי נוספים, שאינם בנקים, לשוק. תנאים מקדימים הוגנים ושוויוניים יותר, שיובילו לתחרות בריאה יותר בשוק האשראי. המאגר יאפשר את החלשת מונופול הבנקים, ויקל על משקי בית רבים במדינה, וכן ילחם בתופעת השוק האפור".

המשנה ליועמ"ש עו"ד קמיניץ מוסיף כי "לצד הגברת קידום התחרות באשראי, הצעת החוק שומרת על איזון הולם אל מול זכותם של האזרחים לפרטיות, וזאת על ידי שורה של הוראות שיאפשרו שמירה על אינטרס הפרטיות, בהן היכולת של פרטים להודיע כי אין הם מעוניינים שייאסף עליהם מידע".

 

לקריאה נוספת, ראו:

 

הצעת חוק חברתית מבקשת לחסל את השוק האפור ואת מונופול ההלוואות של הבנקים

 

 

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
152 | S:150