שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > גזר דין ראשון בפרשת הבנק המחתרתי בבורסה ליהלומים: מנחם מגן ייכלא ל-4 שנים

חדשות

גזר דין ראשון בפרשת הבנק המחתרתי בבורסה ליהלומים: מנחם מגן ייכלא ל-4 שנים
גזר דין ראשון בפרשת הבנק המחתרתי בבורסה ליהלומים: מנחם מגן ייכלא ל-4 שנים
16/06/2015, עו"ד אורי ישראל פז

מגן הורשע בהפעלת עסק לא רשום למתן שירותי מטבע בהיקפי ענק, שנחזה להיות עסק למסחר ביהלומים, תוך השמטת הכנסותיו מרשויות המס. השופט דוד רוזן אימץ את הסכם הטיעון בעניינו של מגן וגזר עליו ארבע שנות מאסר בפועל: " הנזק שמעשי הנאשם גרמו לקופה הציבורית הוא כמעט בלתי נתפס"

ארבע שנות מאסר, רכוש שכנראה יחולט בשווי של כחמש מיליון שקל וקנס של 125 אלף שקל נגזרו אתמול (ב', 15.6) על מנחם מגן, המואשם בפרשת הבנק המחתרתי בבורסה ליהלומים (פרשת "צ'ק ליסט"). בכך אימץ שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב דוד רוזן את הסדר הטיעון שגיבשה פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) עם סנגורו של מגן, עו"ד עדי ברקאי. על מגן, בן 60 מירושלים, נגזרה גם שנת מאסר על תנאי. ההחלטה על חילוט של רכוש וכספים בשווי של כחמש מיליון שקל תינתן במסגרת פסק דין משלים, לאחר שמיעת הטיעונים לזכות ברכוש.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

מגן הורשע, על פי הודאתו, בכתב האישום המקורי שבו הואשם, אשר ייחס לו עבירות רבות על חוק איסור הלבנת הון, פקודת מס הכנסה, חוק מס ערך מוסף וחוק העונשין.

בפרקליטות מציינים כי זהו ההליך הפלילי הראשון המגיע לסיומו, במסגרת חקירת הבנק המחתרתי שפעל בבורסה ליהלומים (פרשת "צ'ק ליסט") – פרשה מסועפת ורחבת היקף, שבה נחשפה מסכת פעילות עבריינית כלכלית חמורה בהיקפי ענק, שנעשתה תוך שימוש במתחם הסגור של הבורסה ליהלומים ברמת גן.

על פי כתב האישום, מנחם מגן ושותפו, דורון אלעד, הפעילו במשך שנים רבות עסק לא רשום למתן שירותי מטבע בבורסה ליהלומים, שנחזה להיות עסק למסחר ביהלומים. בשנים 2011-2008 נתנו מגן ואלעד שירותים ללקוחות רבים, יהלומנים, בהיקפים של מאות מיליוני דולרים. מגן ואלעד הסתירו את פעולותיהם מרשויות המס ומהרשות לאיסור הלבנת הון.

כך, בין היתר, העמידו מגן ואלעד נכסים פיננסים בחו"ל ליהלומנים ואנשים אחרים, ניכו שיקים והמירו מטבע בהיקף של מעל ל-300 מיליון דולר, ללא דיווח לרשות לאיסור הלבנת הון, ותוך השמטת הכנסתם הנובעת מפעילות זו מרשויות המס בישראל.

כמו כן, פעלו מגן ואלעד לקבלה ולהוצאה של חשבוניות פיקטיביות עבור לקוחותיהם היהלומנים בהיקף של מעל ל-300 מיליון דולר, כאשר חלק משמעותי מחשבוניות אלה התקבלו מאדם בשם מאיר אוחנה. בנוסף, מגן ואלעד שיבשו את החקירה על ידי הסתרת חלק מהמסכים המתעדים את פעילותם העבריינית במקומות מסתור ועל ידי השמדת חלק אחר ממסמכים מתעדים אלה.

השופט רוזן קבע בגזר הדין כי מגן פעל "בתחכום רב במשך תקופה ארוכה למען מטרה אחת – להעשיר את כיסו הפרטי על חשבון הציבור כולו. הנאשם פעל בשיטתיות לרמייתן של רשויות המס. הנאשם העלים הכנסות ומע"מ, סייע להוצאות כספים מחוץ לגבולות המדינה, הלבין ביודעין כספי עבירה, וסיכל במזיד את משטר הדיווח העומד בליבו של חוק איסור הלבנת הון – הכול בעבור בצע כסף לשמו. ועוד, הנאשם סייע לרבים אחרים לגזול את כספי הציבור באמצעות החשבוניות הכוזבות שסיפק. ההיקף הכספי של העבירות בהן הורשע הנאשם הוא חסר תקדים. הנזק שמעשי הנאשם גרמו לקופה הציבורית הוא כמעט בלתי נתפס".

האישומים נגד דורון אלעד ומאיר אוחנה מתנהלים בימים אלה ותלויים ועומדים בפני בית המשפט המחוזי. התיק נחקר על ידי על ידי להב 433 – יאח"ה במשטרה, יחידת יהלום של רשות המיסים וחקירות מכס ומע"מ ירושלים.

התיק מנוהל על ידי עורכי הדין אורנה גלבשטיין, טפת מויאל רוטשילד, ד"ר אלון גילדין וד"ר לירן חיים מפרקליטות מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה). את מגן מייצג בפרשה הסנגור עו"ד עדי ברקאי.

 

ת"פ 26123-07-14

 

לקריאה נוספת, ראו:

 

כתבי אישום ראשונים הוגשו לביהמ"ש בפרשת הבנק המחתרתי בבורסה ליהלומים

 

 

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
152 | S:150