שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > בנק יהב חויב לגלות לערב דפי חשבון של הלווה העיקרי חרף הפגיעה בפרטיותו

חדשות

בנק יהב חויב לגלות לערב דפי חשבון של הלווה העיקרי חרף הפגיעה בפרטיותו
בנק יהב חויב לגלות לערב דפי חשבון של הלווה העיקרי חרף הפגיעה בפרטיותו
26/04/2015, עו"ד אורי ישראל פז

ביהמ"ש קבע כי בהתנגשות החזיתית בין זכותו של חייב העיקרי לפרטיות לבין זכותו של הערב הנתבע להתגונן, אין מנוס מלהורות על חשיפת המידע הרלוונטי, שיש לו השלכה ישירה על היקף ותוקף ערבותו של הנתבע: "על הבנק מוטלת החובה לגלות לערב את כלל העובדות המהותיות להיקף הסיכון שבחתימת הערבות"

האם בנק חייב לגלות לערב לחיוביו של חייב עיקרי את דפי החשבון של אותו חייב, תוך פגיעה בפרטיותו? שופטת בית משפט השלום בחיפה, נסרין עדוי, השיבה בחיוב על שאלה זו במסגרת תביעת בנק יהב לעובדי המדינה לחיובו של ערב בתלום עשרות אלפי שקלים, לאחר שניתן נגד החייב העיקרי צו כינוס נכסים.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

לצורך המשך ניהול הגנתו, ביקש הערב מהבנק לגלות את המסמכים הבאים: לוח תקבולים של ההלוואה נשוא כתב התביעה מיום הקמתה ועד היום, דף חשבון של החייב העיקרי מיום מתן ההלוואה ועד היום, העתק ממכתבי המידע בצירוף אישור מסירתם, כתב התביעה שהוגש נגד החייב העיקרי ועוד. הבנק המציא לעיונו של הערב את לוח התקבולים של ההלוואה נשוא התביעה ועותק מכתב התביעה נגד החייב העיקרי, אך סירב להמצאת דפי החשבון של החייב מיום מתן ההלוואה ועד היום, בטענה לתחולתו של חיסיון בנק-לקוח המונע חשיפת מידע מחשבונו הפרטי של החייב העיקרי, וכן בטענה כי מדובר במסמך שאינו רלוונטי לתביעה.

"בנידון דידן, ולאור טענות הגנתו של הנתבע, פשיטא כי דפי חשבונו של החייב העיקרי והמידע אודות הלוואות מאוחרות שניתנו לו לאחר ההלוואה נשוא ערבות הנתבע, ובפרט אודות מטרת לקיחתה ושמא כיסתה את ההלוואה נשוא דיוננו, ההחזרים ששולמו בגינן, תנאי הערבויות החדשות והשפעתם על ערבותו, הינם חיוניים ורלוונטיים לניהול קו הגנתו", קבעה השופטת נסרין עדוי, והוסיפה כי "למעשה, למידע המבוקש על ידי הנתבע קיימת השלכה ישירה על היקף ותוקף ערבותו של הערב הנתבע".

השופטת הבהירה כי החיסיון הנטען הוא חיסיון יחסי, וכי בית המשפט העליון כבר פסק כי במקרה של התנגשות חזיתית בין הזכות לפרטיות לבין זכותו של הנתבע להתגונן – בדרך כלל לא יהא מנוס מלהורות על חשיפת המידע. "בבואי לשקלל את האינטרסים המתנגשים, הגעתי למסקנה שהאיזון הראוי מחייב את חשיפת המידע", קבעה השופטת נסרין עדוי. "זאת, שכן מדובר במידע רלוונטי, חיוני ובעל פוטנציאל לסייע לנתבע בהגנתו. באשר לקיומה של הכבדה בהמצאת המידע, הרי שהבנק לא העלה כל טענה בהקשר זה. אך, בבחינת למעלה מן הצורך אציין, כי בענייננו המדובר ברלוונטיות בעוצמה גבוהה במיוחד, כך שגורם ההכבדה מאבד ממשקלו. בצד מבחן הרלוונטיות, ניצבות החובות המוטלות על הבנק כלפי הערב. חובות אלו המוטלות על הבנק ללא כל קשר להליך משפטי, מקבלות משנה תוקף כשמדובר בהליך משפטי".

השופטת הוסיפה כי "אמנם לא הוכרה חובה כללית למסור לערב מידע מפורט אודות כלל חשבונותיו של החייב העיקרי, ברם על הבנק מוטלת החובה לגלות לערב את כלל העובדות המהותיות להיקף הסיכון שבחתימת הערבות". לכן, הורה בית המשפט לבנק יהב להמציא לעיונו של הערב את דפי החשבון של החייב, המתייחסים לתקופה שמיום העמדת ההלוואה ועד היום, וכן פירוט לכלל ההלוואות המאוחרות שניתנו בחשבון, לרבות הערבויות שניתנו בגינן.

 

תא"מ 24743-07-14

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
152 | S:150