שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > 3.5 שנות מאסר לישראלי שהעביר כספי כופר לכנופיות שחטפו סודנים ואריתראים

חדשות

3.5 שנות מאסר לישראלי שהעביר כספי כופר לכנופיות שחטפו סודנים ואריתראים
3.5 שנות מאסר לישראלי שהעביר כספי כופר לכנופיות שחטפו סודנים ואריתראים
21/04/2015, ליאור שדמי שפיצר

הנאשם ששימש כנהג מונית נפגש עם בני משפחותיהם בישראל של החטופים שנשבו בסיני על ידי כנופיות של בדואים והעביר למפעילו בעזה את כספי הכופר שנדרשו על מנת למנוע את הריגתם. ביהמ"ש קבע כי אף שמדובר בפרשה המעוררת שאט נפש, לא ברור עד כמה היה הנאשם ער לפרטי החטיפה

בית המשפט המחוזי גזר 42 חודשי מאסר על ישראלי שהורשע בסיוע לחטיפה לשם רצח, בכך שהעביר כספי כופר מבני משפחותיהם של אזרחים סודנים ואריתראים מישראל אל חוטפיהם בסיני. השופטת שירלי רנר קבעה כי החטיפה אמנם מעוררת שאר נפש, אולם לא ברור עד כמה היה הנאשם ער לפרטיה.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

הרקע למעשים הוא חטיפות שהתרחשו בסיני של אזרחים סודנים ואריתראים על ידי כנופיות של בדואים. לאחר החטיפה, איתרו החוטפים בן משפחה של החטוף בישראל, יצרו עמו קשר טלפוני ודרשו דמי כופר בסכום של אלפי דולרים עבור שחרור החטוף. החוטפים אפשרו לחטופים לשוחח עם בני משפחתם, ובמהלך שיחה זו תיאר החטוף את תנאי השבי הקשים והמצוקה שבה הוא נתון והתחנן כי דמי הכופר ישולמו על פי הוראות החטופים בכדי לשחררו. החוטפים נתנו הוראות לבני המשפחה בישראל בדבר סכום הכסף שעליהם להעביר כדי למנוע את רצח החטופים, ולגבי אופן התשלום בישראל לאנשי קשר.

על פי כתב האישום, פעל הנאשם, שעבר כנהג מונית, בהזדמנויות שונות כשליח מטעם החוטפים שהופעל על ידי תושב עזה. הנאשם נפגש עם הנסחטים מספר פעמים וקיבל מהם סכומים שונים שהועברו על ידו למפעילו, עד לתשלום מלוא הכופר שנדרש.

במסגרת הסדר הטיעון, הוסכם בין הצדדים כי הנאשם יוכל לטעון שהיסוד הנפשי של מודעותו לכך שמדובר בכספי כופר התגבשה רק בפגישות המאוחרות עם הנסחטים. עוד הוסכם כי הנאשם יוכל לטעון כי עבור כל אחת מההעברות קיבל לכיסו סכום של 400-500 שקל, וכי הודאתו בעובדות המתייחסות לפרטים שלגביהם הוא לא היה נוכח אינה נובעת מידיעה אישית אלא מחומר החקירה.

תסקיר שירות המבחן ציין כי מדובר באדם נשוי ואב לשלושה שגדל במציאות חיים נורמטיבית וזוהי מעורבותו הראשונה והיחידה בפלילים, אשר להערכת שירות המבחן, נבעה מתוך רצון לרווח כספי קל.

לטענת בא-כוח המאשימה, מדובר באחת הפרשיות המזעזעות ביותר בחברה האנושית, ואף כי הנאשם לא היה במעגל הפנימי של ביצוע החטיפה וההתעללויות, הוא סייע להן בכך שאפשר במעשיו את התרחשותן. על יסוד פסק דין שעסק במקרה דומה, טענה באת כוח המדינה למתחם ענישה לכלל העבירות הנע בין 6 ל-12 שנות מאסר וביקשה להטיל על הנאשם עונש של 5 שנות מאסר בתוספת מאסר על תנאי, קנס ופיצוי משמעותי מאוד למתלוננים. הפרקליטות ציינה בהקשר זה את העובדה שעבור אותם אזרחים אריתריאה שנדרשו להעביר את סכומי הכופר, מדובר בסכומי עתק, וכי העובדה שהנאשם היה נכון לסייע תמורת סכומים כה פעוטים רק מלמדת על אדישותו ואינה פועלת לטובתו.

השופטת שירלי רנר ציינה כי החטיפה עצמה על פרטיה העולים מכתב האישום מעוררת שאט נפש וכי נטילת חלק במעשה מעין זה, אף אם שולי, היא חמורה. עם זאת, בהתאם להסדר לא ברור עד כמה היה הנאשם ער לפרטים, כך שלא ניתן להשליך עליו, לאור חלקו, את כל פרטי החטיפה.

נוכח האמור, גזרה השופטת על הנאשם עונש מאסר בפועל של 42 חודשים, בניכוי ימי מעצרו, 8 חודשי מאסר על תנאי למשך 3 שנים וחילוט המונית שבבעלותו, אשר יש לה זיקה מהותית לביצוע העבירה.

 

ת"פ 16329-01-13

 

 

 

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
152 | S:150