שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > דואר זבל: הצעה להצטרף למועדון לקוחות היא דבר פרסום המחייב הסכמת הלקוח

חדשות

דואר זבל: הצעה להצטרף למועדון לקוחות היא דבר פרסום המחייב הסכמת הלקוח
דואר זבל: הצעה להצטרף למועדון לקוחות היא דבר פרסום המחייב הסכמת הלקוח
02/04/2015, ליאור שדמי שפיצר

ביהמ"ש לתביעות קטנות פסק פיצוי בסך של 1,600 שקל לאישה שקיבלה שתי הודעות SMS מחברת השכרת רכב המזמינות אותה להצטרף למועדון ולזכות בהטבות. ביהמ"ש דחה את טענת החברה כי חזקה על לקוח המוסר את פרטיו כי הוא יודע שאלו ישמשו למשלוח פרסומות, וקבע כי פרשנות זו סותרת את לשון החוק ואת תכליתו

בית המשפט לתביעות קטנות פסק פיצוי של 1,600 שקל לאישה שקיבלה שתי הודעות SMS מחברת השכרת הרכב והליסינג "אלבר ציי רכב", המזמינה אותו להצטרף למועדון הלקוחות. השופט גיא שני קבע כי מדובר בדבר פרסום לכל דבר ועניין ודחה את טענתה של החברה כי חזקה על הלקוח שמוסר את פרטיו כי מבין שייעשה בהם שימוש לצורך משלוח פרסומות.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

התובעת הלינה על כך שקיבלה מחברת אלבר שתי הודעות SMS בעניין הצטרפות למועדון לקוחות בלי שנתנה את הסכמתה לכך. שתי ההודעות שנשלחו באותו ערב היו זהות בנוסחן: "רק נפתח וכבר מפנק! הצטרפו למועדון לקוחות אלבר ותוכלו לזכות ברכב, חופשות ועוד! לחצו http://c.albar.co.il/ ?c=10687860 להסרה השב 90".

לטענת התובעת, כאשר נכנסים לקישור הנמצא בהודעות מגלים בין היתר כפתור לחוץ שלפיו הלקוח מסכים לקבל תוכן שיווקי. התובעת טענה כי חברת אלבר – כמו מפרסמים אחרים – מטרידים אותה בדברי פרסומת אף שהיא לא מסרה להם את כתובת המייל שלה או את מספר הטלפון, ובוודאי לא התירה להם מראש ובאופן מפורש לשלוח לה פרסומות. עוד הודגש כי המסרונים שנשלחו כללו מסר המופץ באופן מסחרי ונועדו לעודד אותה לרכוש מוצר או שירות או לעודד הוצאת כספים בדרך אחרת. על כן, עתרה התובעת לפיצוי ללא הוכחת נזק בסך של 1,000 שקל לכל הודעה.

התובעת התייחסה גם לאפשרות ההסרה המופיעה בהודעות וטענה כי היא אינה מסירה את עצמה מכל רשימות התפוצה שהיא מקבלת, משום שהדבר צורך זמן ורוב ההודעות נשלחות פעם אחת בלבד.

הנתבעת טענה מצדה כי במסגרת מאמציה לבניית מותג חדש בישראל היא פועלת להקמת מועדון לקוחות, ואף שיש לה אינטרס כלכלי עקיף בכך, היא אינה מציעה לחברי המועדון לרכוש דבר אלא מציעה להם הטבות יקרות ערך במתנה. לאור האמור, טענה הנתבעת כי לא מדובר ב"דואר זבל" ואף לא בדבר פרסומת, וכי לנתבעת ניתנה האפשרות להסיר את עצמה מרשימת הדיוור. עוד צוין כי הכוונה היתה לשגר הודעה אחת בלבד, אולם בשל תקלה טכנית נשלחה ההודעה בשנית כעבור זמן קצר.

הנתבעת ביקשה להעביר את התביעה לדיון בבית משפט השלום ולחילופין להתיר לנתבעת להיות מיוצגת על ידי עורך דין, או לעכב את ההליך הנוכחי עד לסיון הליכים אחרים המתנהלים בבית המשפט המחוזי. לאחר דין ודברים, ומשהסתבר כי לצדדים אין מה להוסיף על האמור בכתבי הטענות והמחלוקת ביניהם היא משפטית בלבד, התגבשה הסכמה כי בית המשפט יפסוק בתביעה על פי המסמכים שבתיק.

השופט ד"ר גיא שני קיבל את התביעה אך ראה שלא לפסוק את מלוא הסכום שהתבקש. השופט הבהיר כי אין הצדקה להדיר ממסגרת החוק הודעה של בית עסק המציעה ללקוח להצטרף למועדון לקוחות, שכן בית העסק עושה את משום האינטרס הכלכלי הגלום בכך, בראש ובראשונה שימור הלקוח ועידודו להמשיך ולהעמיק את הקשר העסקי עם המציע. אף שאין כל פסול בכך, מדובר לכל דבר ועניין בדבר פרסומת.

השופט שני דחה את העמדה לפיה על מנת לקבוע אם הודעה מסוימת באה בגדר החוק, יש צורך לאמוד את "כדאיותה העסקית" או לבחון אם נמענים אחרים בחרו להיענות להצעה הגלומה בה. זאת, שכן הדגש הוא בריבונות של הנמען המסוים, בחופש הבחירה שהחוק מקנה לו בכל הנוגע לקבלת דברי פרסומת בדוא"ל או במסרונים. קבלת עמדתה של הנתבעת עומדת בסתירה לכך ועלולה ליצור מסלול עוקף למשלוח פרסומים שלא בדרכים הקבועות בדין.

עוד נקבע כי אף אם הלקוח מסרה בעבר את פרטיו (מספר טלפון נייד) במסגרת ביצוע עסקה, הרי שאין כל הוכחה כי המפרסם הודיע לו שהפרטים שמסר ישמשו לצורך משלוח דבר פרסומת מטעמו. השופט שני דחה את טענתה של הנתבעת כי חזקה על לקוח הנותן את פרטיו כי הוא מביא בחשבון שקיימת אפשרות שבית העסק יעשה בהם שימוש לצורך משלוח דבר פרסום, וקבע כי חזקה זו נעדרת עיגון בחוק ואף עומדת בסתירה ללשון החוק ולתכליתו.

עם זאת, נוכח העובדה שמדובר בשתי הודעות ללא תוכן פוגעני, אשר שוגרו באותו יום תוך זמן קצר, ונוכח העובדה שהתובעת בחרה שלא להסיר  עצמה מרשימת התפוצה, פסק השופט פיצוי בסך כולל של 1,600 שקל, הכולל בתוכו גם את הוצאות ההליך.

 

ת"ק 21053-10-14

 

לקריאה נוספת, ראו:

 

העליון הגדיל את סכום הפיצוי עבור דואר זבל: "אמצעי אפקטיבי להרתעת הרבים"

 

 אושר בקריאה טרומית: בקשת תרומות בשיחות טלפון מוקלטות תיחשב לדואר זבל

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
152 | S:150