שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > עו"ד יורי גיא רון צפוי לעמוד לדין פלילי בפרשת המרמה בקופ"ח מאוחדת

חדשות

עו"ד יורי גיא רון צפוי לעמוד לדין פלילי בפרשת המרמה בקופ"ח מאוחדת
עו"ד יורי גיא רון צפוי לעמוד לדין פלילי בפרשת המרמה בקופ"ח מאוחדת
25/03/2015, עו"ד אורי ישראל פז

הפרקליטות שוקלת להגיש כתבי אישום נגד ראש לשכת עורכי הדין לשעבר ורעייתו, בגין הפקת חשבוניות כוזבות לבקשת בכיר בקופת חולים מאוחדת. בלב הפרשה עומדים תשלומים לא חוקיים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים ששולמו מכספי הציבור לחברות שיווק עבור גיוס מבוטחים מקרב הקופות המתחרות

הפרקליטות שוקלת להגיש כתבי אישום נגד עורך הדין יורי גיא רון ונגד רעייתו, עו"ד כנרת פרי-גיא רון, בגלל שהפיקו במשך שנים חשבוניות כוזבות, לבקשתו של יהודה עליאש, לשעבר הממונה על הפרסום והשיווק בקופת חולים מאוחדת, במטרה להסתיר תשלומים לא חוקיים עבור גיוס מבוטחים מקרב מבוטחי הקופות המתחרות. עוה"ד גיא רון יואשמו ככל הנראה בעבירות של קבלת דבר במרמה ורישום כוזב במסמכי תאגיד נגד חברות שיווק, בעליהן ומנהליהן.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

לפי החשדות שנחקרו במשטרה, קופת החולים "מאוחדת" העבירה לחברת שיווק פרטית בבעלותם של בני הזוג עורכי הדין גיא רון, "ג.פ. אפיקי שיווק", סכומים של מאות אלפי שקלים – בלא שניתנו לקופת החולים תמורה או שירותים אמיתיים.

עורך הדין יורי גיא רון שימש בראשות לשכת עורכי הדין מיולי 2007, עד שהפסיד בבחירות האחרונות על ראשות הלשכה בשנת 2011 ליריבו עו"ד דורון ברזילי. מאז 1990 מנהל גיא רון משרד עורכי דין עצמאי בתל אביב, המכונה משרד "אדם". בראשית שנות האלפיים שימש גיא רון במשך תשע שנים חבר בוועדה לבחירת שופטים, חבר במועצה הארצית וחבר בוועד המרכזי של לשכת עורכי הדין. גיא רון בוגר שני תארים במשפטים מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ומייסד סיעת "לשכה אחרת" בלשכת עורכי הדין.

אם יועמד עו"ד גיא רון לדין פלילי, סביר להניח שהפרקליטות תבקש מבית המשפט כי עניינו לא יידון בפני מי מבין מאות השופטים אשר מונו בתקופת כהונתו של גיא רון כחבר בוועדה למינוי שופטים במהלך השנים (1999-2007), כדי למנוע לזות שפתיים ומראית עין של ניגוד עניינים.

הסתרת תשלומים לא חוקיים

הזימון לשימוע של עוה"ד גיא רון הוא אחד מבין 27 מכתבי הזמנה לשימוע בטרם הגשת כתב אישום ששיגרה פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) בפרשת המרמה בכספי קופת חולים מאוחדת, המכונה "משפחה מאוחדת". במסגרת המרמה שולמו, על פי החשד, עשרות מיליוני שקלים מכספי הציבור לחברות שיווק, על בסיס חשבוניות מס כוזבות, תוך הונאה של הנהלת קופת החולים מאוחדת ומנגנוני הביקורת שלה, וגם של משרד הבריאות. מטרת מעשי המרמה הייתה, לכאורה, הסתרת תשלומים בלתי חוקיים עבור גיוס מבוטחים לקופת החולים מקרב מבוטחי הקופות המתחרות – פעילות שאסורה על פי תקנות ביטוח בריאות ממלכתי והנחיות משרד הבריאות.

על פי מכתבי הזימונים לשימוע, שוקלת הפרקליטות להגיש כתבי אישום בעבירות של קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד, ומרמה והפרת אמונים בתאגיד, נגד מי שהיו בכירים בקופת חולים מאוחדת – יהודה עליאש, לשעבר הממונה על הפרסום והשיווק בקופת החולים מאוחדת; מי שהיה עוזרו, יגאל נחומי; ומי שהיה מנהל מחוז ירושלים של קופת החולים 'מאוחדת', משה חברוני.

כמו כן, שוקלת הפרקליטות להגיש כתבי אישום בעבירות של קבלת דבר במרמה ורישום כוזב במסמכי תאגיד נגד חברות שיווק, בעליהן ומנהליהן – אברהם סיבוני וכאמור גם נגד בני הזוג יורי גיא רון וכנרת פרי גיא רון, אשר הפיקו לכאורה במשך שנים חשבוניות כוזבות, לבקשת עליאש, במטרה להסתיר את התשלומים הבלתי חוקיים.

המכתבים מפרטים לחשודים את החשדות שעולים כנגדם ממסכת הראיות שנאספו בפרשה, המטופלת על ידי עוה"ד נעם עוזיאל, טל תבור ועדי אפלבוים-גרוזמן. כך, חשוד עליאש כי ביצע את העסקאות מכספי קופת החולים מאוחדת, בהיקף של עשרות מיליוני שקלים, בשיתוף פעולה מצד חברות השיווק הללו, אשר הנפיקו את חשבוניות המס הכוזבות, כאשר אלו אף העסיקו באותה תקופה את אשתו, גיסו וגיסתו של עליאש, וזאת תוך ניגוד עניינים והפרת אמונים מצד עליאש.

בנוסף, מכתבי השימוע מייחסים לאברהם סיבוני, יוסף סניור ושורה ארוכה של אנשים וחברות, לרבות רופאים ומרפאות, ביצוע של עבירות מס והלבנת הון, תוך שימוש בחשבוניות פיקטיביות ומזויפות בהיקף של כ-50 מיליון שקל, שמטרתן התחמקות מתשלום מס בגין ההכנסות מכספי קופת החולים.

עיתוי תמוה

הפרשה נחקרה על ידי צוות חקירה משותף של יחידת להב 433-יאח"ה במשטרת ישראל, פקיד שומה חקירות ירושלים וחקירות מכס ומע"מ ירושלים ברשות המסים.

ב-15 לנובמבר 2011, לפני למעלה מארבע שנים, המליצה המשטרה לפרקליטות להעמיד לדין את המעורבים בפרשה, ומשפטנים בכירים הביעו תמיהה על העיתוי של הפרקליטות למשלוח מכתבי זימון לשימוע של עוה"ד גיא רון בתקופת הבחירות הקרבות ללשכת עורכי הדין בקיץ הממשמש ובא. לפני מספר חודשים פורסם כי עו"ד גיא רון חבר לעו"ד אפי נווה בהתמודדות בבחירות הקרובות בלשכה מול המפלגה היריבה של ראש הלשכה הנוכחי, עו"ד דורון ברזילי.

‎‎חקירת המשטרה החלה בעקבות בדיקת מבקר המדינה בנושא קופת החולים מאוחדת, שבעקבותיה העביר המבקר דאז, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, שישה נושאים המעלים חשד לביצוע מעשים פליליים, ללשכת היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין.

יצוין כי ב-25 לפברואר 2015 הרשיע בית המשפט המחוזי בירושלים את חוקר יחידת החקירות של מע"מ ירושלים, ליאור מירז, בהדלפת דבר החקירה הסמויה לחשוד אברהם סיבוני ושיבוש החקירה, תמורת שוחד, תוך שהוא קובע כי "ההדלפה שהדליף הנאשם הביאה להמלטות של חשודים, להשמדת ראיות ולהברחת כספים".

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
152 | S:150