שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > אישום חסר תקדים נגד ראש עיריית בית שאן לשעבר בגין עבירות סביבתיות

חדשות

אישום חסר תקדים נגד ראש עיריית בית שאן לשעבר בגין עבירות סביבתיות
אישום חסר תקדים נגד ראש עיריית בית שאן לשעבר בגין עבירות סביבתיות
01/03/2015, עו"ד אורי ישראל פז

הפרקליטות הגישה כתב אישום חמור נגד ראש עיריית בית שאן לשעבר ז'קי לוי ובכירים נוספים בעייריה בגין עבירות של זיהום מים, השלכת פסולת ברשות הרבים, אי נקיטת אמצעים למניעת זיהום אוויר וריח בלתי סבירים מאתר לסילוק פסולת ועוד

 

בצעד חסר תקדים הגישה היום (א', 1.3) המחלקה לאכיפת דיני מקרקעין בפרקליטות המדינה כתב אישום חמור נגד ראש עיריית בית שאן לשעבר ושורה של בכירים מהעירייה בגלל עבירות סביבתיות. כתב האישום הוגש נגד עיריית בית שאן, ראש עיריית בית שאן לשעבר ז'קי לוי, סגן ראש העיר וממלא מקום ראש העיר בתקופה הרלוונטית יחזקאל חריב, וכן נגד גואל ישראלי ואליס נחום, עובדים בעיריית בית שאן, בגין העבירות הבאות, כל אחד על פי חלקו המפורט בכתב האישום: זיהום מים, השלכת פסולת ברשות הרבים, הפרת חובת נושא משרה לפקח ולעשות כל שניתן למניעת עבירות, הפעלת תחנת מעבר לפסולת ללא התשתיות והדרישות הקבועות בדין, אי נקיטת אמצעים למניעת זיהום אויר וריח בלתי סבירים מאתר לסילוק פסולת ועבירות סביבתיות נוספות. הגשתו של כתב האישום התקדימי אושר על ידי פרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

ז'קי לוי כיהן כראש עיריית בית שאן מסוף שנת 2003 ועד אוקטובר 2013. יחזקאל חריב כיהן כממלא מקום וסגנו של לוי, וכיו"ר ועדת איכות הסביבה בעיריית בית שאן. חריב הופקד על ידי לוי כאחראי על נושאי איכות הסביבה בעירייה, בהם ביוב ופסולת. גואל ישראלי כיהן החל מפברואר 2005 כעוזר מנכ"ל העירייה, ולאחר מכן כממלא מקום מנכ"ל העירייה. בתקופה זו החל ישראלי לכהן כמנהל אגף עירוני עד סמוך לפברואר 2011 שאז מונה לתפקיד מנהל אגף תיירות. במסגרת תפקידו כממלא מקום מנכ"ל העירייה וכמנהל אגף עירוני היה אחראי, בין היתר, על המחלקה לאיכות הסביבה שבראשה עמדה אליס נחום, אשר כיהנה כמנהלת אגף שפ"ע וכמנהלת היחידה לאיכות הסביבה בעירייה.

כתב האישום מייחס לנאשמים, בין היתר, אחריות להזרמת שפכים לנחל חרוד במספר רב של מקרים על ידי עיריית בית שאן. הנאשמים לא פעלו (כל אחד בהתאם לתפקידו) על מנת להפסיק את זיהום הנחל, אף שהמשרד להגנת הסביבה שלח לעירייה ולראש העיר מספר רב של התראות שבהן פירט את ההשלכות הסביבתיות החמורות של התנהלות העירייה ובנוסף, דרש להפסיק את זיהום הנחל באופן מיידי.

כמו כן, העירייה, לוי, חריב ונחום מואשמים בכך שהעירייה הפעילה תחנת מעבר לפסולת יבשה באופן לקוי ובניגוד לדרישות הקבועות בדין. בהמשך, הפכה תחנת המעבר לאתר סילוק פסולת אשר הופעל מבלי שננקטו האמצעים הדרושים למניעת זיהום אויר וריח בלתי סבירים. כתוצאה מהתנהלות העירייה, הצטברה בתחנת המעבר כמות גדולה של פסולת מסוגים שונים. המשרד להגנת הסביבה דרש מהעירייה לפעול באופן מיידי לפינוי הפסולת לאתר מאושר ולסגור את התחנה. העירייה לא פעלה כנדרש ממנה וביום 14.5.12 פרצה בתחנת המעבר שריפה גדולה, אך העירייה לא פעלה מיד באמצעים יעילים ומתאימים לכיבויה. עקב כך, התחוללה הבעירה משך מספר ימים ובמהלכה נשרפה כמות גדולה של פסולת מסוגים שונים אשר הצטברה בתחנה, ובהם פלסטיק ומתכת. במהלך התרחשות הבעירה ובמשך ימים רבים אחריה, היתמר עשן שחור אשר כיסה שטחים נרחבים והיווה זיהום אוויר בלתי סביר שגרם לריח בלתי סביר.

סמוך לאחר כיבוי השריפה, פעלה העירייה לחסימת הגישה לתחנה והפסיקה לפנות אליה את הפסולת הגושית משטחה, ללא שפינתה את כמויות הפסולת שהצטברו בה, ואשר קיימות בה. החל ממאי 2012 ובהוראת לוי וחריב, פעלה העירייה לפנות את הפסולת הגושית משטחה לאתר חלופי הנמצא סמוך לתחנת המעבר על אף שהוא חסר כל תשתיות ייעודיות.

במקביל, העירייה לא מנעה גישה לתחנת המעבר ולכן פסולת המשיכה להיות מושלכת על ידי גורמים שזהותם אינה ידועה. עקב כך, ב-30 במאי 2012 או סמוך לכך, פרצה בתחנת המעבר שריפה נוספת ופסולת רבה עלתה באש תוך שהיא מעלה עשן רב שהיווה זיהום אוויר בלתי סביר שגרם לריח חזק ובלתי סביר. בנוסף, באתר החלופי הצטברה כמות גדולה של פסולת, ובמספר רב של פעמים פרצו בו שריפות אשר הבעירו כמויות גדולות מאד של פסולת מסוגים שונים.

כתוצאה מכל אחת מהשריפות, היתמר עשן אשר היווה זיהום אוויר בלתי סביר שגרם לריח חזק ובלתי סביר. במהלך התקופה הרלוונטית נשלחו לעירייה ולראש העיר התראות רבות על ידי המשרד להגנת הסביבה בהתייחס להתנהלות העירייה, אשר בהן מפורטות ההשלכות הסביבתיות החמורות של ההתנהלות, וכן דרישות שונות שמטרתן עמידה בדרישות הדין והפסקת הזיהום לאלתר.

"במעשיה ובמחדליה מפעילה הנאשמת את תחנת המעבר ואת האתר החלופי ללא התשתיות הנדרשות על פי דין ללא שהיא נוקטת הנאשמת באמצעים הקבועים בדין למניעת זיהום אוויר בלתי סביר וריח בלתי סביר מאתר לסילוק פסולת", נטען בכתב האישום, "גרמה לזיהום אוויר בלתי סביר ב-11 מקרים לפחות; גרמה לריח בלתי סביר שמפריע או היה עשוי להפריע לאדם המצוי בקרבת מקום, או לעוברים ושבים, ב-11 מקרים לפחות; גרמה, יחד עם נאשמים 2-3, להשלכת פסולת, פסולת גושית, פסולת בניין וגרוטאות ברשות הרבים ולכלכה את רשות הרבים, במספר רב של מקרים".

כתב האישום הוגש לאחר שנדחו טענות הנאשמים בהליכי שימוע שנערכו להם. החקירה בוצעה על ידי המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה.

 

 

 

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
151 | S:150