שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > העליון אישר: העלייה לישראל עם המשפחה היתה תרגיל מתוכנן לחטיפת הילדה

חדשות

העליון אישר: העלייה לישראל עם המשפחה היתה תרגיל מתוכנן לחטיפת הילדה
העליון אישר: העלייה לישראל עם המשפחה היתה תרגיל מתוכנן לחטיפת הילדה
26/02/2015, עו"ד אורי ישראל פז

ביהמ"ש קבע כי אף שהצדדים הגיעו לישראל בהסכמה ואף קיבלו אזרחות, הרי שלמעשה הבעל פעל תוך תכנון מוקדם כדי לגרום לנישולה של האישה מזכויות ורכוש. מאחר שהאישה הגיעה לארץ לתקופת ניסיון בלבד, נקבע כי מקום מגוריה הקבוע של הבת הקטינה הוא בארה"ב

העלייה לארץ של בני זוג יהודים שנישאו והתגוררו בחו"ל "לתקופת ניסיון" היתה תרגיל של הבעל לחטיפת הבת המשותפת, כך קבעה לאחרונה השופטת רבקה מקייס, סגנית הנשיא בבית המשפט לענייני משפחה במחוז המרכז, קביעה שאושרה גם על ידי בתי המשפט המחוזי והעליון.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

בסוף שנת 2013 ביקש הבעל מאשתו לעבור לגור בישראל לתקופת ניסיון, הרחק מהמשפחה ומהחברים, במטרה, לדבריו, לשקם את יחסיהם. באמצע שנת 2014, מספר ימים לאחר שהאישה קיבלה אזרחות ישראלית, הגיש הבעל תביעת גירושין בבית הדין הרבני והוציא צו עיכוב יציאה מהארץ לאשתו ולבתו הקטינה. בתביעה עתר הבעל כי בית הדין ידון במכלול הנושאים ובין היתר גם ברכוש הרב של הצדדים המצוי בחו"ל.

בית הדין הטיל על האישה ועל הבת צו עיכוב יציאה מן הארץ ובעקבות זאת הגישה האישה תביעה, באמצעות עורכי הדין יוסי הרשקוביץ ואוהד הופמן, מכוח אמנת האג, לבית המשפט לענייני משפחה בטענה שהגעתה ארצה נעשתה במרמה וכי מדובר, הלכה למעשה, בחטיפה. בעלה, לעומת זאת, טען כי לא היה מדובר בתקופת ניסיון אלא בעלייה ארצה שבוצעה על דעתם ובהסכמת האישה.

האישה טענה כי היא הסכימה לבקשת הבעל לקבל אזרחות ישראלית לאחר שזה טען כי הדבר יקל על קבלת ביטוח רפואי לילדי בני הזוג, ובעקבות מסכת לחצים שהפעיל עליה ללא הרף. בתביעתה טענה עוד האישה כי פעולות הבעל היו פרי תכנון מוקדם וכי יש לקבוע כי העלייה וקבלת האזרחות של האישה הושגו במרמה ותוך תכנון מוקפד מראש של הבעל כדי להשיג הישגים זרים ולנשל אותה מן הרכוש הרב בחו"ל.

האישה עתרה לכך שבית המשפט יתיר לה לשוב לחו"ל וכי האב למעשה ביצע "חטיפת ילדים" במובנה של אמנת האג העוסקת בהחזרת ילדים חטופים.

בית המשפט לענייני משפחה, כמו גם בית המשפט המחוזי ובית המשפט העליון, קיבלו את כל טענות האישה ודחו את טענות האב וקבעו כי אף שהצדדים עשו כביכול "עליה", הרי שבפועל מדובר בחטיפת ילדים במובנה של אמנת האג והאישה רשאית לחזור לחו"ל.

בתקדים החשוב נקבע כי אכן הבעל פעל תוך תכנון מוקדם כדי לגרום לנישולה של האישה מזכויות ורכוש, תוך שגרם, במרמה, לקבלת אזרחות ישראלית על ידי האישה. בתי המשפט פסקו כי האישה הגיעה לארץ לתקופת ניסיון ומכאן שמקום מגוריה הקבוע של הקטינה הוא בארה"ב. בין היתר נסמכו בתי המשפט על העובדות כי כרטיסי הטיסה הלוך ושוב נרכשו לתקופה של חצי שנה וכי הצדדים הותירו בית מרוהט בחו"ל.

בית המשפט לענייני משפחה, אשר פסק דינו קיבל תוקף מבית המשפט המחוזי ומבית המשפט העליון, קבע כי מטרת הבאת האישה ארצה נועדה כדי שהבעל יוכל להגיש תביעת גירושין לבית הדין הרבני וכריכת ענייני המשמורת, המזונות והרכוש, ולא כפי שטען כדי לשקם את הקשר, וזאת מכיוון שהבעל הגיש את התביעה 10 ימים לאחר שהשיגה האישה את אזרחותה הישראלית.

יצוין כי מדובר בפעם הראשונה במדינת ישראל בה ניתן פסק דין עם קביעה שכזו לפיה אף שהצדדים הגיעו לישראל בהסכמה ואף עשו "עלייה" וקיבלו אזרחות, הרי שלמעשה בוצעה חטיפה כמובנה בחוק לאור הנסיבות שהוכחו בפני בית המשפט.

לאחר קבלת פסק הדין, הגיש הבעל ערעור לבית המשפט המחוזי, וערעורו נדחה פה אחד. האב לא אמר נואש והגיש בקשת רשות ערעור לבית המשפט העליון, אולם גם בקשתו שם נדחתה על ידי השופט אליקים רובינשטיין.

עורכי הדין יוסי הרשקוביץ ואוהד הופמן, העוסקים בענייני משפחה וירושה ומייצגים את האישה בפרשה, טוענים כי "החלטת בית המשפט העליון לדחות את בקשת רשות הערעור היא אשר ניתנה על ידי השופטת מקייס, חשובה ואמיצה. לא יתכן כי אדם יעשה שימוש ציני בעלייה והתאזרחות בישראל על מנת להשיג הישגים זרים ופסולים. בפסק הדין יש מסר חשוב לציבור כי יש לנהוג בתום לב גם בהליכים שבין בני זוג. העובדה כי פסק הדין אושר, פה אחד, על ידי שלוש ערכאות משפטיות מוכיחה כי מדובר בפסק דין נכון וצודק, ואנו מברכים על שהצדק יצא לאור".

 

בע"מ 356/15

 

לקריאה נוספת, ראו:

אמנת האג לא תחול על בנות שהוריהן נדדו איתן בעולם כדי לזכות ביתרונות מס 

 

 

 

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
151 | S:150