שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > כתב אישום: עזרו לנכשלים סדרתיים במבחני התיאוריה לקבל רישיון נהיגה

חדשות

כתב אישום: עזרו לנכשלים סדרתיים במבחני התיאוריה לקבל רישיון נהיגה
כתב אישום: עזרו לנכשלים סדרתיים במבחני התיאוריה לקבל רישיון נהיגה
08/02/2015, עו"ד אורי ישראל פז

שלושה חברים מואשמים בכך שציידו נבחנים באוזניה ומכשיר סלולרי המוצמד ליד באמצעות גומייה, ובאמצעותם הקריאו להם את התשובות הנכונות. בכך, רימו את משרד התחבורה ועזרו לנבחנים שכשלו פעם אחר פעם במבחני התיאוריה לקבלת רישיון נהיגה לרכב או לכלי שיט לעבור את המבחנים בהצלחה

שלושה חברים משותפים מואשמים בכך שרימו את משרד התחבורה, בכך שעזרו לנבחנים שנכשלו פעם אחר פעם במבחני תאוריה לקבלת רישיון נהיגה לרכב או לכלי שייט לעבור את המבחנים בהצלחה, באמצעות מכשירי קשר שהתקינו על גופם לפני המבחנים והקראת התשובות הנכונות.

פרקליטות מחוז דרום (פלילי), באמצעות עו"ד מירי ויינשטיין, הגישה ביום חמישי (5.2) לבית משפט השלום באשקלון כתב אישום נדיר בחומרתו כנגד שלושה נאשמים, אלי אביטן ויעקב עזרן מאשדוד ואיציק הרוש מתל אביב, שבמספר רב של הזדמנויות, רימו את משרד התחבורה. בתמורה, קיבלו הנאשמים מהנבחנים עשרות אלפי שקלים ובכך אפשרו לאנשים בלי ידע בסיסי בחוקי תנועה ובהתנהגות נכונה ובטוחה בדרך לצאת לכבישים ולסכן אנשים אחרים.

על פי עובדות כתב האישום, במהלך שנת 2014 או בסמוך לכך, קשרו הנאשמים קשר לרמות את משרד התחבורה באופן שיאפשר לנבחנים לעבור את מבחן התיאוריה תוך שימוש באמצעי מרמה. במסגרת הקשר ולשם קידומו, דאגו הנאשמים לצייד כ-20 נבחנים במבחני תיאוריה או אדם אחר שנשלח על ידם להתחזות לנבחן, באמצעים טכנולוגיים שהוסתרו על גופו וכללו, בין היתר, אוזנייה זעירה ומכשיר סלולארי, שאפשרו לנבחן לשדר בזמן אמת לנאשמים את השאלות המופיעות במבחן התיאוריה ולקבל מהם בזמן אמת את התשובות הנכונות. בתמורה, קיבלו הנאשמים מהנבחנים גמול כספי בסך עשרות אלפי שקלים, בין 3,000-5,000 שקל מכל נבחן.

מדובר, לרוב, בנבחנים שנכשלו פעם אחר פעם במבחני תאוריה ורצו לקבל את הרישיון המיוחל בכל דרך אפשרית. הנאשמים נפגשו עם הנבחנים לפני המבחן, כאמור התקינו להם אוזנייה ומכשיר סלולרי, המוצמד ליד באמצעות גומייה, הסבירו כיצד להשתמש בציוד במהלך הבחינה ובמבחן הקריאו הנבחנים למכשיר הסלולרי את המילים הראשונות בכל שאלה וקיבלו מהנאשמים את התשובות הנכונות דרך האוזנייה. לאחר מכן, סימנו הנבחנים את התשובות הנכונות, כפי שהוקראו להם ע"י הנאשמים ובכך עברו את מבחני התאוריה בהצלחה וניגשו לטסט.

כתב האישום מייחס לנאשמים ביצוע עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף בנסיבות מחמירות, שימוש במסמך מזויף בנסיבות מחמירות והתחזות לאדם אחר.

הפרקליטות הגישה לבית המשפט בקשה לעצור את הנאשמים עד תום ההליכים המשפטיים כנגדם. בבקשת המעצר נכתב כי הנאשמים נהגו "בזילות בוטה כלפי חיי אדם ולא חסכו במאמצים בכדי לאפשר לנהגים פוטנציאליים ולשייטים פוטנציאליים לקבל את רישיונותיהם מבלי להכיר את חוקי התנועה, התמרורים, תפעול הרכב וכללי התנהגות נכונה ובטוחה בדרך, מבלי שיש להם הידע והמיומנות לנהוג בבטחה ברכב או בכלי שייט מבלי לסכן אחרים והכל בשל בצע כסף".

בשלב זה, קיבל בית המשפט את בקשת הפרקליטות ועצר את שלושת הנאשמים עד החלטה אחרת. דיון נוסף בעניינם יתקיים בעוד כחודש בבית משפט השלום באשקלון.

 

לקריאה נוספת, ראו:

 

מחדש רישיון נהיגה? על משרד התחבורה לשלוח מידע על מספר הנקודות שצברת

 

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150