שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > מועמד להתמחות שעבר ראיון יקבל תשובה חיובית מהמאמן רק בחלוף עשרה ימים

חדשות

מועמד להתמחות שעבר ראיון יקבל תשובה חיובית מהמאמן רק בחלוף עשרה ימים
מועמד להתמחות שעבר ראיון יקבל תשובה חיובית מהמאמן רק בחלוף עשרה ימים
28/01/2015, עו"ד אורי ישראל פז

המועצה הארצית אישרה הוראת שעה המסדירה את הליך ראיונות המועמדים להתמחות, במטרה לפתור שני כשלי שוק – סיכומים עם סטודנטים על קבלתם להתמחות עוד בשנות לימודיהם הראשונות, בטרם יכלו לדעת באיזה סוג התמחות הם מעוניינים, ודרישת תשובה מיידית ממועמד שעבר ראיון והתקבל 

המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין אישרה אמש (ג', 27.1)  את הוראת השעה המסדירה את הליך ראיונות המועמדים להתמחות, לפיה תיאסר מתן תשובה חיובית למועמד להתמחות שעבר ראיון לפני חלוף עשרה ימים. המועצה הארצית בחרה בהצעה זו מתוך שלוש הצעות שהוגשו.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

עוד נקבע כי מאמן לא יסכם עם מועמד על קבלה להתמחות, בין בעל פה ובין בכתב, לפני קיום ריאיון עם המועמד ולא לפני המועדים שצוינו, וכן ישלח למועמד הודעה על קבלה להתמחות, והמועמד יאשר בחתימתו את הסכמתו להתקבל כמתמחה ויחזירנו למאמן, במסגרת התאריכים שנקבעו. ההצעה שאושרה תועבר לאישורו של ממלא מקום שר המשפטים – ראש הממשלה בנימין נתניהו.

פרק הזמן המוצע לתקופת הראיונות עומד על עשרה ימים, מתוך חשיבה שבתקופה זו של השנה עשוי לחול מי מחגי הדתות השונות, וכן סוף שבוע אחד לפחות, שבו ימי המנוחה נעים בין שישי לראשון. בפרק זמן של עשרה ימים "ברוטו" יימצאו די ימי חול לביצוע ראיונות העונים על צרכי כל המגזרים.

הכללים החדשים יסדירו את אופן קבלתם של מתמחים, את המועד שבו ניתן לראיינם לשם קבלתם להתמחות והדיווחים על כך ללשכת עורכי הדין. בכך תפתור הלשכה שני כשלי שוק: הראשון שהביא לסיכומים עם סטודנטים על קבלתם להתמחות עוד בשנות לימודיהם הראשונות, לפני שהיה ביכולתם לדעת באיזה סוג התמחות הם מעוניינים. והשני עת נדרשו תשובות ממועמדים בסד זמנים לוחץ מייד עם הגעת מועד הראיונות, באופן שמנע מהצדדים קבלת החלטות מושכלת.

המועצה הארצית בחנה מספר הצעות. ההצעה הראשונה קובעת כי בתום תקופת הראיונות יינתנו למאמנים שתי אופציות – מתן תשובה חיובית למועמד, כאשר אין לדרוש ממנו תשובה למשך 24 שעות, או הודעה למועמד שאינה יוצרת התחייבות לשמור לו על המקום להתמחות ולפיה הוא מצוי ב"רשימת המתנה" להתמחות אצל המראיין, קרי הקבלה להתמחות תהיה "על בסיס מקום פנוי", כך שמחד, המראיינים אינם נדרשים להתחייב למספר בלתי ידוע של מועמדים על קבלתם להתמחות (כפי שהיה בהוראת השעה הקודמת), ומאידך המועמדים אינם חייבים לתת תשובתם למראיינים באופן מיידי.

ההצעה השנייה, שנבחרה בסופו של דבר, קובעת רק כי במהלך תקופת הראיונות אין לסכם עם מועמד קבלה להתמחות, ולמעשה בתום תקופת הראיונות יפעלו הצדדים על פי שיקול דעתם. ההצעה השלישית קובעת כי בתום תקופת הראיונות ייתן המאמן למועמדים הצעה להתמחות שתעמוד בתוקפה ל-24 שעות.

עו"ד דורון ברזילי, ראש לשכת עורכי הדין, בירך על אישור הוראת השעה על ידי המועצה הארצית, וציין כי "אין סיבה שהליך ראיונות המועמדים להתמחות יתנהל בצורה נמהרת ולעיתים פזיזה. אני קורא למשרד המשפטים לאשר את הכללים שיטיבו עם כל הצדדים, ובפרט עם הסטודנטים למשפטים".

 

לקריאה נוספת, ראו:

 

סטודנטים למשפטים יוכלו לקבל הצעת התמחות רק לאחר 72 שעות מהריאיון 

 

פתרון להצפת המקצוע? "העדיפו את עורכי הדין הצעירים על פני העסקת מתמחים"

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150