שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > "שתי ועדות ערר מרכזיות משותקות, הליכי התכנון תקועים והנזק הולך ומצטבר"

חדשות

"שתי ועדות ערר מרכזיות משותקות, הליכי התכנון תקועים והנזק הולך ומצטבר"
"שתי ועדות ערר מרכזיות משותקות, הליכי התכנון תקועים והנזק הולך ומצטבר"
19/01/2015, ליאור שדמי שפיצר

התארגנות רחבת היקף של גופים מקצועיים חתמה על עצומה הקוראת לרה"מ ולשר הפנים למנות לאלתר יושבי ראש לוועדות הערר לתכנון ובנייה בת"א ובמחוז מרכז. יו"ר איגוד חברות תמ"א 38: . דיונים מתבטלים, פרויקטים אינם יוצאים לפועל, חוזים מתבטלים והנזק הכספי ליזמים ולתחום בכללותו מגיע לסכומי עתק"

התארגנות רחבת היקף של גופים מקצועיים ואנשי מקצוע קוראת לראש הממשלה המכהן כשר המשפטים ולשר הפנים, גלעד ארדן, לשים סוף לשיתוק שתי ועדות הערר לתכנון ובניה במחוז תל אביב ובמחוז מרכז. ועדות הערר משותקות זה יותר מחודשיים בעקבות עזיבת יושבי הראש ואי מינוי מיידי של יושבי ראש במקומם. לטענת הארגונים, נכון להיום טרם אושרו מינויים חדשים, וחלק ניכר מהליכי התכנון בשני המחוזות תקועים לחלוטין.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

איגוד חברות תמ"א 38 והתחדשות עירונית שבאיגוד לשכות המסחר ועדת קניין ומקרקעין של ועד מחוז תל אביב והמרכז, הוועדה למוסדות ציבור של לשכת עורכי הדין בישראל משרד עורכי הדין עפר טויסטר, לשכת שמאי המקרקעין בישראל, התאחדות בוני הארץ ואיגוד המתכננים יוצאים בעצומה הקוראת לראש הממשלה המכהן כשר המשפטים ולשר הפנים לשים סוף לפארסה של שיתוק שתי ועדות תכנון מרכזיות במדינת ישראל ולמנות לאלתר את יושבי הראש הנדרשים. 

העצומה נועדה להפעיל לחץ ציבורי על משרדי הממשלה כדי להסדיר את הבעיה ולאפשר לתהליכי התכנון לחזור לסדרם. עד כה חתמו על העצומה עשרות יזמים, עורכי דין, אדריכלים, שמאים ומתכננים, לצד הגופים הציבוריים שיזמו את הקריאה הציבורית.

לטענת יוזמי העצומה, חוסר תפקודן של ועדות הערר גורם לנזקים רבים, בהם פגיעה באינטרס הציבורי לקידום תכנון מיטבי, נזק כספי כבד לבעלי קרקעות וליזמים, ביטול חוזים, שימוש לרעה בהיעדר הליכי תכנון. "ככל שהזמן חולף המצב הולך ומחמיר, פרויקטים אינם יוצאים לפועל, חוזים מתבטלים והנזק הולך ומצטבר".

לדברי אילי בר, ראש תחום תכנון באיגוד חברות תמ"א 38 והתחדשות עירונית ומנכ"ל משותף בחברת אקו סיטי, "עיכוב מינוי יושבי ראש הוועדות הוא אסון רב נפגעים מבחינת העוסקים בתחום התכנון והבנייה, בעלי דירות ובעלי קרקעות. כל הליכי התכנון שמגיעים לוועדות ערר אלה תקועים לחלוטין. במיוחד נפגעים פרויקטים של התחדשות עירונית המגיעים ברוב המקרים לפתחן של ועדות הערר, שעד לאחרונה תיפקדו ביעילות כ'חולץ הפקקים' של התחום ועכשיו הפכו להיות, בהיעדר יושבי ראש, לחסם רציני נוסף".

עו"ד עפר טויסטר, הזכיר כי בעבר, עקב איחור במינוי של יו"ר ועדת ערר לפיצויים ולהיטלי השבחה מחוז מרכז (שהיא המקבילה לוועדות הערר לתכנון) נוצר פיגור שעד היום לא עלה בידי הוועדה להשלימו.

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס, הוסיף כי "המצב הנוכחי והסחבת המתמשכת במינוי יושבי הראש, אף שאיש לכאורה אינו אשם בו, הוא מצב בלתי נסבל אך פתיר באופן מיידי. יש לקחת בחשבון שאי ביצוע המינויים לאלתר גורם להפחתת היצע הדירות במדינת ישראל ובכך פוגע במאמצי הממשלה לטפל במחירי הדירות. אני קורא לראש הממשלה לגלות אחריות לאומית גם בנושא חשוב זה, העומד להיות בליבת הדיון הציבורי לקראת הבחירות הממשמשות ובאות".

"ככל שחולף הזמן ולא ניתן המינוי המצב הולך ומחמיר. דיונים מתבטלים, פרויקטים אינם יוצאים לפועל, חוזים מתבטלים והנזק הכספי לתחום בכללותו מגיע לסכומי עתק בגין כל חודש עיכוב, נזקים שבהם נושאים באופן ישיר בעיקר היזמים" מוסיף אייל אוכמן, יו"ר איגוד חברות תמ"א 38 והתחדשות עירונית שבאיגוד לשכות המסחר.

מנכ"ל ההתאחדות בוני הארץ, עו"ד אליאב בן שמעון, אמר כי "אי מינוי יושבי ראש לוועדות ערר מהווה חסם רגולטורי מיותר לחלוטין שמונע פעילות סדירה הוועדות. מצב זה משתק התחלות בניה, פוגע קשות בהרחבת היצע הדיור ותוצאותיו יהוו פגיעה כלכלית קשה ברוכשי הדירות ובמשק הישראלי".

אנשי המקצוע החתומים על העצומה מבקשים להסב את תשומת ליבם של רה"מ ושר הפנים לעובדה כי חלק ניכר מהעלויות הנובעות מהנזקים האמורים מתגלגלות על כתפיהם של רוכשי דירות, ומביאות לעליה נוספת של מחירי הדיור: "אנו מצפים דווקא ממשלה זו ומהעומד בראשה, המנסים ללא לאות לשפר את הביורוקרטיה בהליכי התכנון באמצעות שורה של רפורמות, לפעול לאלתר למינויים של יושבי הראש, שהרי שיתוקן של ועדות הערר מעקר במקרים רבים את ביצוען של אותן רפורמות והנזק עולה על התועלת".

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
152 | S:150