שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > היועמ"ש יערוך שימוע לח"כ חנין זועבי טרם העמדתה לדין בגין הסתה לאלימות

חדשות

היועמ"ש יערוך שימוע לח"כ חנין זועבי טרם העמדתה לדין בגין הסתה לאלימות
היועמ"ש יערוך שימוע לח"כ חנין זועבי טרם העמדתה לדין בגין הסתה לאלימות
07/01/2015, עו"ד אורי ישראל פז

 

ח"כ זועבי תואשם בהסתה לאלימות ובהעלבת עובד ציבור, לאחר שקראה למעשי אלימות נגד שני חוקרי משטרה ממוצא ערבי, שייצגו את המדינה במסגרת דיוני הארכת מעצר בבית משפט השלום בנצרת, וכן נגד שוטרים אחרים ממוצא ערבי הפועלים נגד חשודים ערבים

 

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין שוקל להעמיד לדין את חברת הכנסת חנין זועבי, בכפוף להליך שימוע, בעבירות של הסתה לאלימות והעלבת עובד ציבור. החלטת היועץ וינשטיין התקבלה לאחר קבלת המלצות המשטרה והפרקליטות, ולאחר שקיים מספר דיונים בנושא בהשתתפות פרקליט המדינה עו"ד שי ניצן ובהשתתפות אנשי המחלקה לתפקידים מיוחדים בפרקליטות המדינה ופרקליטות מחוז צפון.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

העבירה של העלבת עובד ציבור שבה חשודה ח"כ זועבי נעברה כלפי שוטרים ממוצא ערבי שמילאו את תפקידם וייצגו את המדינה במסגרת דיוני הארכת מעצר בבית משפט השלום בנצרת, ובנוכחותם היא אף הסיתה לאלימות נגדם ונגד שוטרים ממוצא ערבי.

בקיץ 2014 התקיימו בבית משפט השלום בנצרת דיונים בבקשות להארכת מעצר של חשודים בהפרות סדר שנערכו במגזר הערבי בעיר, בעקבות רצח מוחמד אבו-חדיר בירושלים. הפרות הסדר הציבורי כללו עימותים עם כוחות המשטרה שהוזעקו למקום. בדיונים אלה ייצגו את המדינה שני חוקרי משטרה ממוצא ערבי, שהם עובדי ציבור ששימשו כטועני מעצרים באותו היום. 

על פי החשד, באחת ההפסקות בדיונים שהו השוטרים וח"כ זועבי מחוץ לאולם בית המשפט לנוער, יחד עם קהל של בני משפחות עצורים ועורכי דין שייצגו אותם. לאחר שחה"כ זועבי ביררה את זהותם של השוטרים, היא הרימה את קולה ואמרה שהם בוגדים וששלחו אותם להביא מידע ולהאזין לאנשים במקום. בהמשך, לאחר שאחד מעורכי הדין לחץ את ידי השוטרים, אמרה ח"כ זועבי שלא צריך ללחוץ להם את היד ולדבר איתם, ולאחר מכן הרימה את קולה וקראה בכעס בערבית אל הנוכחים במקום לפעול נגד השוטרים, כשהיא מצביעה שוב ושוב לעבר אחד השוטרים, והכול כשהיא מכוונת דבריה לקהל ערבי, עקב היות השוטרים שוטרים ערבים בשירות המדינה הפועלים במסגרת תפקידם, בין היתר, גם נגד חשודים ערבים.  

בין היתר, צעקה זועבי את הדברים הבאים: "נידוי חברתי צריך לירוק להם בפרצוף, אלה שמעידים עם... נגד בנינו ובנותינו, אלה שמשתפים פעולה עם המדכא נגד בני עמם, צריך לנקות בהם את הרצפה... לא ללחוץ להם את היד, ולא נתן להם להיות בינינו, ושיפחדו מאיתנו. וכשהם ברחוב שיפחדו מאתנו. שיפחדו מה'שבאב' שנעצרים על סמך המידעים שהם שולחים, אלה הם שמוסרים מידע למשטרה, שלפיו עוצרים את הצעירים שלנו ואת בנותינו. בשיא החוצפה עומד כאן בינינו בשיא החוצפה, החוצפן. אין יראה, אין כבוד, מה קרה? איזו חוצפה?".

מדבריה של חה"כ זועבי עולה לכאורה כי היא קראה למעשי אלימות כלפי השוטרים שנכחו במקום, וכן כלפי שוטרים אחרים ממוצא ערבי הפועלים גם נגד חשודים ערבים, ועודדה מעשי אלימות כאלה, כשעל פי תוכן דבריה, צורת אמירתם והנסיבות שבהן נאמרו, היתה אפשרות ממשית שדברים אלה יביאו לעשיית מעשי אלימות כלפי שוטרים ערבים ובמיוחד נגד השוטרים שנכחו במקום ואליהם הופנו קריאותיה. זאת, בשים לב בין היתר לאמירת הדברים בתקופה של התלהטות יצרים, הפרות סדר ועימותים עם שוטרים, ובמיוחד בהתחשב בכך שהדברים נאמרו בפני בני משפחות עצורים ערבים שהיו נתונים במועד קריאת הדברים לסערת רגשות ותחושות כעס כלפי המשטרה. 

בגין המעשים המתוארים לעיל נשקלת העמדתה לדין של ח"כ זועבי בעבירות של הסתה לאלימות והעלבת עובד ציבור.

 

לקריאה נוספת, ראו:

ח"כ חנין זועבי עתרה לבג"ץ בבקשה לבטל את השעייתה מהדיונים בכנסת לחצי שנה

 

משוררת פרובוקציות

 

וינשטיין הורה לח"כ זועבי להתייצב בהקדם לחקירת המשטרה על התבטאויותיה

 

שופטי בג"ץ מתחו ביקורת על התבטאויותיה של ח"כ זועבי ואישרו את הרחקתה מהכנסת

 

 

 

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
151 | S:150