שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > התנועה למשילות ודמוקרטיה עתרה לבג"ץ: וינשטיין גוזר שיתוק על הממשלה

חדשות

התנועה למשילות ודמוקרטיה עתרה לבג"ץ: וינשטיין גוזר שיתוק על הממשלה
התנועה למשילות ודמוקרטיה עתרה לבג"ץ: וינשטיין גוזר שיתוק על הממשלה
05/01/2015, עו"ד אורי ישראל פז

העתירה תוקפת שורת החלטות המצרות את צעדי הממשלה והמגזר הציבורי בנימוק שמדובר בתקופת בחירות. עו"ד שמחה רוטמן: הפרשנות הקיצונית של המונח "תקופת בחירות" גורמת לתוצאה עגומה מבחינה דמוקרטית, כאשר מדינת ישראל אינה מנוהלת על ידי נבחרי הציבור שלה במשך פרק זמן של חודשיים בשנה

התנועה למשילות ודמוקרטיה עתרה אתמול (א', 4.1) לבג"ץ נגד היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה וינשטיין בבקשה לבטל את הנחיותיו המגבילות את הממשלה בתקופת הבחירות לכנסת ה-20. "משרד המשפטים גוזר שיתוק על המנהל הציבורי ופוגע בציבור", נטען בעתירה שהוגשה.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

השופט חנן מלצר הורה ליועץ המשפטי לממשלה להגיב על העתירה הדחופה בתוך שבוע ימים בלבד.

מאז פיזורה של הכנסת מוציא וינשטיין הנחיות המצרות את צעדי הממשלה בתחומים נרחבים מהסיבה כי מדובר בתקופת בחירות. התנועה למשילות ודמוקרטיה עתרה לבג"ץ נגד שורת ההנחיות וטענה כי חוות הדעת של היועץ משתקות את הממשלה והמגזר הציבורי, שלא על פי חוק או פסיקה.

בעתירה מונה התנועה למשילות שורה של הגבלות שהטיל וינשטיין על תפקודה השוטף של הממשלה. כך, למשל, בשבועות האחרונים מנע היועץ המשפטי לממשלה משרי הממשלה השונים קבלת החלטות בעניין ההסדר להעלאת שכר המינימום במשק, עצר לחלוטין את הליכי מינוי מפכ"ל המשטרה ונציב שירות בתי הסוהר, הקפיא את המינויים למועצות הדתיות ואת ההחלטות בעניין עתידו של ערוץ 10.

אחת מהנחיות היועץ נוגעת לתחום המינויים בשירות הציבורי. וינשטיין הורה למעשה על הפסקה מוחלטת של כל הליכי המינוי בהם מעורבים שרים או הממשלה, כאשר רק במקרים חריגים, שבהם לדברי היועץ יש "צורך חיוני של ממש, אשר אם לא ייענה, ייווצר חלל העלול לפגוע באינטרס ציבורי חשוב", ואז תישקל האפשרות לפעול למינוי נושא המשרה.

העתירה מבקשת מבית המשפט לקבוע כי הנחיות אלו של היועץ המשפטי לממשלה מרחיבות את היקף האיפוק הנדרש מממשלה יוצאת, הן במשך הזמן עליו היועץ מחיל את הנחיותיו, והן בהיקף הנרחב של שיתוק המנהל הציבורי שההנחיות דורשות.

בעתירה נטען כי משרד המשפטים גוזר שיתוק על המנהל הציבורי וכך פוגע בשירותים הניתנים לציבור. מלבד זאת מבקשת העותרת מבג"ץ לבטל את הנחיות היועמ"ש הנוגעות לתקופת הבחירות בטענה כי הן מנסות ליצור הסדר ראשוני, הסותר את חוק יסוד הממשלה שלא אוסר על הממשלה צעדים כאלה בתקופה כזו.

עו"ד שמחה רוטמן מהתנועה למשילות ודמוקרטיה תוקף בעתירה את ההגדרה הרחבה מדי, לטענתו, שווינשטיין העניק לתחילת "תקופת הבחירות", "על פי היועץ, תקופה זו מתחילה מהמועד שראש הממשלה הודיע על כוונתו להקדים את הבחירות, מועד שאין לו כל משמעות בחוק או בפסיקה".

לדברי עוה"ד רוטמן, "הפרשנות הקיצונית של היועץ המשפטי לממשלה גורמת לתוצאה עגומה מבחינה דמוקרטית, כאשר מדינת ישראל איננה מנוהלת על ידי נבחרי הציבור שלה, ולמעשה אינה מתפקדת כמדינה דמוקרטית במשך פרק זמן ממוצע של חודשיים בשנה. זאת, כאשר פרשנות מצמצמת של מושג הממשלה היוצאת הייתה מובילה לפרק זמן קצר בהרבה, ולממוצע של שמונה ימים בשנה בלבד".

יו"ר התנועה למשילות ודמוקרטיה, יהודה עמרני, אמר כי "תמוה כיצד וינשטיין אוסר על הממשלה לעסוק במינויים זוטרים מחשש ליצירת עובדות מוגמרות בפני הממשלה הבאה, אך באותם ימים הוא לא התערב כשהכנסת אישרה את הארכת כהונת היועץ המשפטי של הכנסת לחמש שנים".

התנועה מבקשת משופטי בג"ץ להוציא צו על תנאי נגד היועץ המשפטי לממשלה בכדי למנוע פגיעה בפעילות החיונית של מוסדות המדינה והדרג הנבחר, ובכדי לחלץ את הממשלה מהשיתוק  הנגזר עליה בעקבות הנחיותיו של היועץ המשפטי לממשלה.

 

בג"ץ 70/15

 

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
152 | S:150