שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > נסתרה חזקת הגיל הרך: "אף הורה לא יהיה משמורן ושני ההורים שווים"

חדשות

נסתרה חזקת הגיל הרך: "אף הורה לא יהיה משמורן ושני ההורים שווים"
נסתרה חזקת הגיל הרך: "אף הורה לא יהיה משמורן ושני ההורים שווים"
31/12/2014, עו"ד אורי ישראל פז

ביהמ"ש לענייני משפחה העיר כי עיקר המחלוקת בין ההורים היא על ההגדרה עצמה ולא על חלוקת הזמן ההורי בפועל, המיטיבה עם הילדים. השופט טל פפרני העיר כי עמדת האם, המתקשה להכיר בחשיבות הקשר של הילדים עם אביהם מהווה שיקול מהותי שלא לקבוע את משמורתם הבלעדית בידיה

"אף הורה לא יהיה משמורן, ושני ההורים שווים", כך פסק עקרונית השופט טל פפרני, מבית המשפט לענייני משפחה בחדרה. "לאחר ששמעתי את עדותה של התובעת, אני סבור כי עמדתה למשמורת הקטינים קשורה לרצונה לקבוע ולהחליט באופן בלעדי בענייני הקטינים, תוך שהיא מאמינה כי זהו תפקידה כאם", קבע השופט. "דומה כי האם מתקשה להכיר בחשיבות הקשר שבין האב לקטינים, ולזכותו של האב להיות שותף מלא בגידול הילדים וכן בקבלת החלטות מהותיות הקשורות בהם".

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

בית המשפט הגיע לכלל מסקנה כי הדרך הראויה במקרה זה היא שיש להימנע מלקבוע את המשמורת בידי אחד ההורים, ולהותיר את חלוקת הזמן ההורי כפי שהיתה נהוגה בין הצדדים. השופט פפרני ציין כי כיום, כדבר שבשגרה, מאשרים בתי המשפט למשפחה הסכמי גירושין, הכוללים את המושגים "אחריות הורית משותפת" ו"חלוקת זמן הורי", ואינם כוללים את המושגים "משמורת" ו"הסדרי ראיה".

בעקבות אי-החלוקה העקרונית בין ההורים על ילדיהם, נפסק בצעד חדשני כי "כל ההנחות והקצבאות להן זכאי הורה משמורן, לרבות קצבת ילדים (מהמוסד לביטוח לאומי), יועברו לידי האם ומחצית הסכומים יקוזזו מחלקו של האב בעת השתתפות בהוצאות חריגות".

פסק הדין ניתן בעניינם של בני זוג יהודים, שנישאו ולהם שני ילדים בגילאי 5 ו-3. הצדדים נפרדו לפני כשנתיים. שני הצדדים מתגוררים בדירות שכורות בשכר דירה חודשי הנע בין 3,900- 4,500 שקל.

חלוקת הזמן ההורי עד למתן פסק הדין התקיימה במתכונת דומה מזה למעלה משנה וחצי, כאשר הילדים שוהים אצל האב באמצע השבוע בימים שני וחמישי כולל לינה ועד למחרת בבוקר, וכן מדי סוף שבוע שני החל מיום שישי ועד מוצאי שבת. בסופי שבוע התקיימו המפגשים לסירוגין כאשר האם הביאה את הקטינים לבית האב ביום חמישי בבוקר והוא השיבם לביתה במוצאי שבת בשעה 19:30.  לפיכך, חלוקת הזמן ההורי היא כזו שבה שוהים הילדים אצל האב שישה ימים מדי שבועיים, כלומר כ- 43% מהזמן אצל האב ו-57% מהזמן אצל האם.

השופט פפרני אפיין כיצד "לשני הצדדים ברור כי שניהם הורים טובים לילדיהם, וחלוקת הזמן ההורי כיום מיטיבה עם הילדים". אולם, השופט פפרני התרשם כי עיקר המחלוקת בין ההורים היא על ההגדרה עצמה ולא על חלוקת הזמן ההורי בפועל. "במקרה ספציפי זה, בחינת כלל השיקולים, מביאה למסקנה כי עלה בידי הנתבע לסתור את חזקת הגיל הרך, באופן שבו לבית המשפט שיקול דעת שלא לקבוע את משמורת הקטינים בידי האם", פסק בית המשפט, וקבע כי "אני רואה בעמדת האם שיקול מהותי שלא לקבוע את משמורתם הבלעדית של הקטינים בידיה. שוכנעתי כי ככל שכך יקבע, תפעל האם, בין במישרין ובין בעקיפין, בין במודע, ובין באופן בלתי מודע, על מנת להחליש את הקשר בין האב לקטינים במקום לחזקו, ובכך יפגעו הקטינים".

במישור העקרוני נפסק כי "במצב בו לשני ההורים מסוגלות הורית, קיימת חשיבות לשאלה מי מבין ההורים יכול לאפשר שמירת קשר תקין בין הקטינים להורה האחר, זאת מתוך הכרה בחשיבות הקשר שבין קטין לשני הוריו".

למרות טענותיה של האם בתצהירה לפיהן האב אינו מעורב בגידול הקטינים, ואינו משתף עמה פעולה, הרי שבחקירתה הנגדית התברר כי האב מעורב מאוד בגידול הקטינים, מגיע עמם לרופאים כאשר הדבר דרוש, נוכח בעת מתן חיסונים ובטיפת חלב. מחקירתו של האב, ומדבריו בדיונים בבית המשפט, התרשם השופט פפרני כי "האב אוהב ודואג לילדיו, מעורב מאוד בגידולם ובטיפול בהם, ורואה בנושא זה חשיבות עליונה.  שוכנעתי ואני מאמין כי דבריו של האב נאמרים בכוונה מלאה, תוך שהוא מכיר גם בחשיבות הקשר שבין הילדים לאם".

לפיכך, פסק כאמור השופט פפרני כי איננו סבור שיש לקבוע זהותו של אחד ההורים כהורה משמורן. יצוין כי בכך פסע השופט פפרני בדרכה של השופטת חני שירה, בפסק הדין שניתן בפברואר 2012 (תמ"ש 29024/06).

באשר לסוגיית המזונות, פסק השופט פפרני כי שני הצדדים יישאו בחלקים שווים ביניהם בהוצאות החינוך והבריאות. עם זאת, האב חויב בדמי מזונות חודשיים שישולמו לידי האם בסך של 1,100 שקל עבור כל אחד מהקטינים. בנוסף למחצית דמי מדור והוצאות מדור שישלם האב לידי האם בסך של 1,800 שקל לחודש.

את האם ייצגה בפרשה עורכת הדין מיכל שקד, ואת האב ייצג עו"ד עדי רוזנבלום.

 

תמ"ש 28124-07-12

 

לקריאה נוספת, ראו:

 

פריצת דרך: בית המשפט פטר אב ממזונות לילדיו בגלל משמורת משותפת

 

האב לא יחויב במזונות ילדיו במשמורת משותפת וקצבת בנו הנכה תועבר אליו

 

נמשכת מגמת השוויון בביהמ"ש: האם תשלם מזונות לאב עבור הבת שבמשמורתו

 

 

 

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150