שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > חרף התנגדויות התאגידים הגדולים: אושרה "שמיטה" לבעלי חוב מוגבלים באמצעים

חדשות

חרף התנגדויות התאגידים הגדולים: אושרה "שמיטה" לבעלי חוב מוגבלים באמצעים
חרף התנגדויות התאגידים הגדולים: אושרה "שמיטה" לבעלי חוב מוגבלים באמצעים
30/11/2014, עו"ד אורי ישראל פז

הבנקים וחברות האשראי התנגדו, אולם ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום את הצעת החוק המעניקה הפטר לבעלי חוב של עד 400 אלף שקל שאינם מצליחים לשלם את חובם. ההצעה כוללת מנגנון המתחשב במצבם הכלכלי ובזכויותיהם של הנושים, במטרה למנוע שימוש לרעה בהפטר הייחודי

חרף ההתנגדויות של התאגידים הגדולים, הבנקים וחברות האשראי: ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום בצהריים (א', 30.11) פה אחד את הצעת החוק המעניקה הפטר למי שמחזיקים בחוב שאינו עולה על 400 אלף שקל מול לשכות ההוצאה לפועל, מנסים לשלם את חובותיהם ללא הצלחה במשך חמש שנים לפחות (דהיינו מוגדרים "חייבים מוגבלים באמצעים" במשך תקופה זו) ושהליכי הגבייה מולם אינם צפויה להביא תועלת משמעותית לנושים.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

על התיקון, המהווה הוראת שעה למשך שלוש שנים, הוחלט לאחר שהתגלה כי הסדרי חוב המאפשרים את פריסת התשלומים על פני שנים ארוכות אינם מאפשרים לבעלי החוב לשקם את חייהם, ובמקביל מספקים לנושים תועלת מועטה מאוד (בשל הסכומים החודשיים הנמוכים המועברים אליהם).

ההצעה כוללת מנגנון המתחשב במצבם הכלכלי ובזכויותיהם של הנושים, תוך שימת לב לקיומם של נכסים בבעלות החייב העשויים לשמש לפירעון החוב, במטרה למנוע שימוש לרעה בהפטר הייחודי. בנוסף לכך, נושים יעודכנו בעת פתיחת תהליך להפטר, ויהיה ביכולתם להגיב על כך.

"במסורת היהודית שנת שמיטה – כמו זו שאנו נמצאים בה כעת – לא נועדה רק עבור מנוחה והתחדשות האדמה, אלא גם מהווה הזדמנות לבני האדם לפצוח בהתחלות חדשות ולפתוח דף חדש", אמרה שרת המשפטים ציפי לבני בעקבות אישור הצעת החוק בוועדת השרים. "תיקון זה, שנועד לאפשר לחלשים בחברה להיחלץ ממצב משברי ולהשתקם, מממש בדיוק את הערך הזה – ומוכיח, פעם נוספת, שאין סתירה אמיתית בין היהדות והדמוקרטיה, שכן כה רבים מהערכים המגולמים במסורת היהודית משתלבים באופן טבעי והרמוני עם ערכי הדמוקרטיה".

בשלב הבא, תזכיר החוק הממשלתי יובא לדיונים בוועדות הכנסת ולאחר מכן להצבעות במליאת הכנסת.

יצוין כי רשמי ההוצאה לפועל מעניקים כבר היום הפטר בנסיבות שבהן בעלי החוב אינם מסוגלים לפרוע את חובותיהם במשך שנים ארוכות. הצעת החוק החדשה נועדה להסדיר את הנושא בצורה שוויונית ומחייבת.

 

לקריאה נוספת, ראו:

 

תזכיר חוק: רשמי הוצל"פ יוכלו לתת הפטר לחייבים חסרי סיכוי להחזיר את חובם

 

מחקר חדש מתריע: ישראל קשוחה יותר כלפי בעלי חוב שלא מסוגלים לשלם

 

  "אין טעם לדרדר אדם אל פי תהום. נמצאה הדרך לגבות חובות באופן ההומני ביותר" 

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150