שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > שחיתות במשרד הרישוי: מורשעים בעבירות תעבורה קיבלו רישיון תמורת שוחד

חדשות

שחיתות במשרד הרישוי: מורשעים בעבירות תעבורה קיבלו רישיון תמורת שוחד
שחיתות במשרד הרישוי: מורשעים בעבירות תעבורה קיבלו רישיון תמורת שוחד
11/11/2014, עו"ד אורי ישראל פז

על פי כתב האישום, שהוגש היום נגד מנהל משרד הרישוי בנפת לכיש ונגד עו"ד צורי סבן, זייף עורך הדין עשרות בקשות להישפט על דוחות תנועה שכלל אינם קיימים, והיה מגיש אותם לבתי המשפט. בהמשך פנה למנהל משרד הרישוי, אשר דחה את מועד הפסילה המנהלית של לקוחותיו, תמורת תשלום

עו"ד צורי סבן מאשדוד, מהמפורסמים שבפרקליטים המתמחים בדיני תעבורה, מואשם בפרשת שחיתות והלבנת הון בהיקף הנאמד במיליון שקל. פרקליטות מחוז דרום הגישה היום (ג', 11.11) לבית משפט המחוזי בבאר שבע כתב אישום נגד מנהל משרד הרישוי בנפת לכיש, יצחק אורדמן, אשתו ורד אורדמן ועו"ד צורי סבן בפרשת שחיתות, שעניינה הסדרת רישיונות נהיגה לעשרות אנשים שהורשעו בעבירות תעבורה רבות והיו מעורבים בתאונות דרכים, לעתים עם נפגעים, ושרישיונם נפסל.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

הסדרת רישיונות הנהיגה נעשתה בתמורה לקבלת שוחד בסך מאות אלפי שקלים על ידי בני הזוג אורדמן, והדבר נעשה במקרים רבים תוך הונאת ערכאות שיפוטיות הן על ידי הגב' אורדמן והן על ידי עו"ד סבן. היקף הלבנת הון בתיק נאמד בכמיליון שקל. הפרשה נחקרה על ידי ימ"ר לכיש.

על פי תקנות התעבורה, נהג שקיבל לביתו הודעה על הטלת הפסילה המנהלית נוכח צבירת 36 נקודות, מחויב להפקיד את רישיון הנהיגה שלו באחד מסניפי משרד הרישוי, אלא אם כן פנה תוך 30 ימים למשרד הרישוי בבקשה להשמיע את טענותיו בפני פקיד רישוי כנגד הטלת הפסילה המנהלית. בשל כך, נהגים רבים ביקשו להסתייע בשירותי עורכי דין המתמחים בדיני תעבורה, וזאת על מנת לטפל בעניין הפסילה המנהלית.

על פי עובדות כתב האישום, שהוגש באמצעות עורכי הדין צחי יונגר וואדים סיגל מפרקליטות מחוז דרום, במסגרת תפקידו וסמכותו כמנהל משרד הרישוי בנפת לכיש, הגיעו לפתחו של אורדמן בקשותיהם של נהגים רבים, אשר ביקשו לדחות את מועד תחילת ריצוי הפסילה המנהלית אשר הושתה עליהם, נוכח צבירת נקודות בגין ביצוע עבירות תעבורה שונות, לרבות עקב מעורבותם בתאונות דרכים קשות עם נפגעים.

עורך הדין סבן, שהוא בעל משרד עריכת דין באשדוד המתמחה בדיני תעבורה, עסק בין היתר בייצוג נהגים בפני משרד הרישוי (בפניו של אורדמן) ואשתו של אורדמן, ורד, הועסקה במשרדו של עוה"ד סבן. 

כעולה מעובדות כתב האישום, בהזדמנויות רבות, זייף עורך הדין סבן 94 בקשות להישפט על דו"חות תנועה, תוך שהוא בודה מליבו מספרי דו"חות שכלל אינם קיימים, והיה מגיש את הבקשות המזויפות הללו לבתי המשפט השונים. עם קבלת האישור על עצם פתיחת הליך שיפוטי, פנה עו"ד סבן לאורדמן, כדי שזה ידחה את מועד הפקדת רישיונות הנהיגה של לקוחותיו של עו"ד סבן, שכן בכוונתו להביא לביטול דו"חות התנועה והפחתת מצבת הנקודות שנזקפו לחובת לקוחותיו. "במסגרת הקשר ולשם קידומו, אורדמן דחה את מועד תחילת הפסילה המנהלית של עשרות הנהגים הנמנים על חוג לקוחותיו של עו"ד סבן, זאת מעבר לששת חודשי הדחיה הראשונה, אשר ניתנו להם", טוענת הפרקליטות.

לפי כתב האישום, העניק אורדמן לעו"ד סבן "יחס מיוחד", בכך שנמנע מבדיקה של הבקשות שהוגשו אליו ושבגינן נתבקשה הארכת מועד הפקדת רישיונות הנהיגה, וזאת באופן שונה ומובהק מאופן הטיפול הדקדקני אותו היה מעניק לבקשות שהוגשו על ידי עורכי דין אחרים, ובסופו של יום היה מעניק ללקוחותיו של עו"ד סבן את הארכות המבוקשות, גם במקרים בהן לא הייתה שום הצדקה לעשות כן. עוד עולה מכתב האישום, כי בין לקוחותיו של עו"ד סבן, אשר זכו לטיפול "מיוחד" על ידי אורדמן היה ארמו מיארה, אשר הורשע לאחרונה בעמידה בראש ארגון פשיעה באשדוד.

לאחר שאורדמן היה דוחה את הפקדת רישיונות הנהיגה של לקוחותיו, היה פונה עו"ד סבן שוב לבתי המשפט, הפעם בבקשה למחיקתן של אותן בקשות מזויפות אותן הגיש ושבגינן פתח הליך שיפוטי, והכול לפני שהתקיים דיון ונתגלתה התרמית (שכן כלל לא ניתן היה לדון בבקשות לגופן).

על פי כתב האישום, היה נעזר עו"ד סבן בשירותיה של ורד אורדמן, תוך שהוא מסתייע בה בכל הנוגע למסמכים הנדרשים לקיום דיון (שימוע) בפני בעלה, ולעיתים היא אף הופיעה בפני בעלה בשמו של עו"ד צורי סבן, לאחר שבפני הנהגים אשר נדרשו להפקיד את רישיונם היא התחזתה כעורכת דינם.

ורד אורדמן הועסקה בשנים 2010-2011 כמתמחה במשרד עורכי הדין איתי שרף ורגב אלקיים במרכז הארץ, ובמהלך שנת 2011, לאחר שנמנעה הסמכתה כעורכת דין, היא הועסקה כיועצת לענייני תעבורה במשרד עורכי דין זה.

במסגרת התחזותה של ורד אורדמן לעורכת דין, היא טיפלה בעניינים משפטיים של נהגים רבים, ואף פעלה בשמם מול גורמים שיפוטיים כגון בתי משפט והמכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב"ד). בכתב האישום מובא מקרה בו התחזתה ורד אורדמן לעורכת דין בשם מרגלית חגי במטרה להונות את לשכת נשיא המדינה, זייפה ניירות משרדיים רבים של עו"ד אחר, וניסתה לקבל במרמה חנינה מנשיא המדינה בעבור אחד מהנהגים אשר יצגה.

בתמורה להארכת מועד תוקף רישיונם של הנהגים על ידי יצחק אורדמן, וטיפול בעניינים שונים על ידי ורד אורדמן, קיבלו השניים כספי שוחד בסך של מאות אלפי שקלים, לרבות במזומן. קבלת הכספים לא דווחה לרשויות המס, לא שולם בגינם מס כדין, ובנוסף, נעשו פעולות על מנת להסוות את מקורם ואת זהות בעלי הזכויות בהם.

בכתב האישום מתואר, בין היתר, כיצד ורד אורדמן זייפה את הנייר המשרדי של עורכת הדין חגי, על דרך הוספת מספרי טלפון המצויים בשימושה, תוך שהיא חותמת את מכתבה בשם "מרגלית חגי ורד מרגלית אור-לב וצוות המשרד", שעה שמעולם לא הועסקה תחת ידה של עו"ד חגי, ולא הייתה מוסמכת לדבר. "מעשיה נעשו בנסיבות מחמירות הבאות לידי ביטוי, בין היתר, בתחכום ובתעוזה הגלומים במעשיה של הנאשמת, בביצוע פעולות תוך השגת גבול מקצוע עריכת הדין ופגיעה במעמד מקצוע עריכת הדין מעצם התחזותה של הנאשמת לעורכת דין מן המניין, בהיקף הנרחב של זיוף המסמכים, במהותם של המסמכים, בפגיעה באמון הציבורי במערכת המשפטית, בפגיעה באמון גורמי המרב"ד בציבור עורכי הדין, ובהיות הנאשמת פועלת באצטלה של משרד עורכי דין", נטען בכתב האישום החמור ביחס למעלליה של ורד אורדמן.

הפרקליטות הגישה לבית המשפט גם בקשה להורות על חילוט רכושם של בני הזוג אורדמן ועו"ד סבן, לפי חוק לאיסור הלבנת הון.

יצחק אורדמן מואשם בביצוע שורה ארוכה של עבירות, ביניהן עבירות של קבלת שוחד, הפרת אמונים, קבלת דבר במרמה, זיוף, עבירות מס, הלבנת הון ועוד. 

רעייתו, ורד אורדמן, מואשמת אף היא בקבלת שוחד (יחד עם בעלה), בהתחזות לעורכת דין, בזיוף בנסיבות מחמירות, בביצוע עבירות מס רבות, עבירות הלבנת הון ועוד.

לעו"ד צורי סבן מיוחסות עבירות של קשר לפשע (יחד עם בני הזוג אורדמן), מתן שוחד, זיוף בנסיבות מחמירות, שיבוש מהלכי משפט, קבלת דבר במרמה, עבירות מס, עבירות הלבנת הון ועוד.

עו"ד צורי סבן סירב להגיב לפנייתנו, וטען כי יבקש להוציא צו איסור פרסום על הפרשה.

 

 

 

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150