שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > היועמ"ש מתנגד לפשרה בייצוגית נגד הוט: יש להעניק פיצוי אישי לחברי הקבוצה

חדשות

היועמ"ש מתנגד לפשרה בייצוגית נגד הוט: יש להעניק פיצוי אישי לחברי הקבוצה
היועמ"ש מתנגד לפשרה בייצוגית נגד הוט: יש להעניק פיצוי אישי לחברי הקבוצה
04/11/2014, עו"ד אורי ישראל פז

עניינה של התביעה הייצוגית הוא בקשיים שמערימה החברה על לקוחות המבקשים להתנתק משירותיה. למרות זאת, הציע הסדר הפשרה המתוקן הטבה ללקוחות קיימים – סרט מתנה או ערוץ חינם. היועמ"ש התנגד בשנית להסדר וטען: "הפער בין הנזק לשווי ההטבות חורג מכל גדר של סבירות"

היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, מתנגד להסדר פשרה מתוקן שהוגש לאישור בית המשפט בתובענה ייצוגיות נגד חברת הוט, לאחר שהתנגד גם להסדר המקורי. ההסדר  המתוקן קובע כי הוט תעניק ללקוחותיה הטבות שונות, במקום מתן פיצוי ישיר לחברי הקבוצה – לקוחות שביקשו להתנתק משירותיה. לדעת וינשטיין, יש להעניק פיצוי כספי אישי לחברי הקבוצה, ואין זה מתקבל על הדעת שהוט אינה מסוגלת לאתרם.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

עניינה של התובענה הייצוגית נגד הוט, המתנהלת בפני השופטת מיכל נד"ב בבית המשפט המחוזי מרכז שבלוד, הוא בטענה כי היא המשיכה לגבות דמי מנוי גם לאחר שהמנויים ביקשו להתנתק. עוד נטען כי על מנת להתנתק מהוט, נדרשות פניות חוזרות ונשנות וזמני המתנה ארוכים. בנוסף, נטען כי הכספים שמושבים ללקוחותיה מועברים בערכים נומינליים, ללא הפרשי הצמדה וריבית. בתגובתה לבקשת האישור, דחתה הוט את הטענות נגדה וטענה כי כל פעולותיה בכל הקשור לטענות המועלות על ידי המבקש נעשו על פי דין.

מחיר מחירון ולא עלות בפועל

הצדדים גיבשו ביניהם הסכם פשרה מתוקן, לאחר שהסדר פשרה קודם נדחה על ידי בית המשפט ולאחר שהיועץ המשפטי לממשלה התנגד לו. במסגרת הסדר הפשרה המתוקן, התחייבה חברת הוט, בין היתר, להעניק ללקוחותיה הקיימים כיום הטבות שונות: צפייה חינם של ערוץ טלוויזיה מתוך רשימת ערוצים לתקופה של שלושה חודשים, הטבה בתחום הגלישה באינטרנט או הטבה בתחום הטלפוניה. הטבה נוספת היא מתן אפשרות צפייה בסרט אחד שתבחר הוט. בנוסף, תתרום הוט תרומה לקהילה בסכום של ארבעה מיליון שקל.

כמו כן, עבור חברי קבוצה שאינם לקוחות הוט כיום, מציעה החברה להעמיד 50 אלף מארזי דיסקים הכוללים עשרה פרקים של הסדרה "עספור" במרכזי השירות לטובת מי שיצהיר כי הוא חבר בקבוצת הנפגעים מהתנהלותה. הוט טוענת כי שווי הטבה זו הוא 2.5 מיליון שקל, בעוד שמחוות דעת הבודק עולה כי עלותה של ההטבה להוט מסתכמת בסכום של 250 אלף שקל בלבד. לעמדת היועץ וינשטיין, הגדרת שווי ההטבה באופן בו נעשה בהסדר נוגדת את תכלית ההרתעה מפני הפרת הדין, שהיא אחת מתכליות חוק תובענות ייצוגיות.

היועץ המשפטי לממשלה, שעמדתו הוגשה באמצעות עו"ד תמר עיני-ורדון, מתנגד להסדר הפשרה המתוקן. ביחס להטבות המוצעות למנויים הקיימים, הרי שאין מדובר בהטבה הניתנת לחברי הקבוצה, לקוחותיה אשר התנתקו משירותיה בעבר או לטובת הציבור, אלא לטובת לקוחותיה הקיימים של הוט. עמדתו העקרונית של היועץ וינשטיין היא שהסעד של פיצוי כספי אישי לחברי הקבוצה הוא הסעד הראשון במעלה בתובענות ייצוגיות.

לעמדת היועמ"ש, אין זה מתקבל על הדעת שחברת הוט אינה יכולה לאתר את הלקוחות שהתנתקו משירותיה, או לפחות את החלק הארי מהם, מבלי שהדבר ידרוש מאמץ בלתי סביר. לכן, עמדת היועץ היא כי יש לפעול לאיתור חברי הקבוצה ומתן פיצוי פרטני להם.

בהתייחס להטבות, צוין כי כלל לא ברור שמנויי הוט יהיו מעוניינים בהן או יממשו אותן ולכן לתוצאה פשוטה יותר ניתן היה להגיע באמצעות הפסקת חיוב של מנוייה בגין שירותים שניתנים על ידה, לתקופה קצובה, עד למימוש שווי ההטבה. בנוסף, אופן הערכת שווי ההטבה, בהתאם למחיר המחירון של הוט ולא לעלות ההטבות להוט נוגד את תכלית ההרתעה העומדת בבסיס חוק תובענות ייצוגיות.

מעבר לכך, ראוי שהסדר הפשרה יציין מפורשות כי בחלוף תקופת מימוש ההטבה, תפסיק הוט בפועל את מתן ההטבה, על מנת למנוע מצב בו לקוח ישלם על השירות שהוצע ללא תשלום עד אותו מועד.

פער בין הנזק לשווי ההטבות

חוות דעת הבודק קובעת כי עלות מגוון ההטבות למנויים נאמדת בסכום שנע בין 1.5 ל-3 מיליון שקל (אותן הטבות ששוויין בהסדר מצוין בסכום של 14 מיליון שקל). בחוות דעת הבודק מצוין עוד כי עלות ההטבה הנוספת (צפייה בסרט ללא תשלום), הנאמדת בהסדר בשווי של 19 מיליון שקל, היא בסכום של 100 אלף שקל בלבד. 

"דומה כי הפער בין הנזק הנטען לחברי הקבוצה, שמוערך על ידי הבודק בסכום של כ-1.4 מיליון שקל בלבד, לבין שווי ההטבות הנטען: 40 מיליון שקל, נובע מהגדרת הצדדים את המונח 'שווי ההטבות', שמתייחס למחירי מחירון, ומניח מימוש מלא של ההטבות על ידי כלל המנויים", נטען בין היתר בעמדת היועץ וינשטיין לבית המשפט. "פער זה בין הנזק לכאורה לבין 'שווי ההטבות' כהגדרתו על ידי הצדדים להסכם, חורג מכל גדר של סבירות, ודורש הסבר מצד הוט".

מעבר לכך, הוט והתובע המייצג, יוני בן סימון, מציעים תשלום גמול לתובע המייצג בסך של 435 אלף שקל ושכר טרחה לבאי כוחו בסכום של 1,256,700 שקל (כולל מע"מ). סכומים אלה גבוהים מאלו שהוצעו במסגרת הסכם הפשרה המקורי, והיועץ וינשטיין הפנה את בית המשפט להתנגדותו להסדר המקורי בעניין זה, אשר יפה אף להסדר החדש המוצע, לנוכח עמדתו ביחס להטבות המוצעות בו.

היועץ המשפטי לממשלה סבור לכן כי ההסדר המוצע, שהוא כאמור הסדר מתוקן, שאינו כולל השבה או פיצוי כספי, אלא הטבות שלא בהכרח ימומשו על ידי חברי הקבוצה, אינו הסדר שמיטיב עם חברי הקבוצה ואין לאשרו.

 

ת"צ 10- 44751-03

 

 

לקריאה נוספת, ראו:

 

 

משרד המשפטים יקבע מנגנון שקוף ושוויוני לחלוקת תרומות בתביעות ייצוגיות

 

 

מחיר ההתעמרות באזרח הקטן: הוט תפצה לקוח באלפי שקלים על עוגמת נפש

 

 

"הוט מובייל" תפצה את ההסתדרות במיליון שקל עקב פגיעה בהתארגנות העובדים

 

 

ביהמ"ש דחה את תביעת המיליונים נגד הוט: לא הכשילה את ערוץ טבע הדברים

 

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
152 | S:150