שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > מקפצה לקריירה: בתי הספר למשפטים בארה"ב מחפשים את הסטודנט הישראלי

חדשות

מקפצה לקריירה: בתי הספר למשפטים בארה"ב מחפשים את הסטודנט הישראלי
מקפצה לקריירה: בתי הספר למשפטים בארה"ב מחפשים את הסטודנט הישראלי
29/10/2014, ליאור שדמי שפיצר

לימודי תואר שני במשפטים בארה"ב מעניקים ידע וניסיון בינלאומי אך גם מהווים הזדמנות ליצור קשרים עסקיים ולפנות ללקוחות פוטנציאליים. אילו אוניברסיטאות מבוקשות ביותר בקרב הישראלים, איך מתקבלים ומה היתרונות שלהם זוכים בוגרי התואר בשוק העסקי – בכתבה הבאה

מדי שנה פונים בממוצע 30-40 סטודנטים ישראלים ללימודי תואר שני LLM במשפטים בארצות הברית, ו-20% מהם ממשיכים לאחר מכן ללימודי תואר שלישי SJD. "תואר שני או שלישי במשפטים ומעבר בחינת ה-BAR האמריקאית מציבים את הבוגרים בסיום הלימודים עם ידע מעמיק על מערכת המשפט האמריקאית, פרקטיקה והיכרות תרבותית ומעניקים להם ידע וניסיון בינלאומי המאפשרים להם לספק שירותים משפטיים לארגונים בינלאומיים". כך אומרת אהרונה משכיל, מנהלת EducationUSA, מרכז הייעוץ וההכוונה לישראלים המעוניינים לצאת ללימודים אקדמאיים בארה"ב, הפועל בחסות מחלקת המדינה האמריקאית. "הבוגרים הישראלים נהנים מיתרון במתן שירותים ללקוחות אמריקאים הפועלים או מעוניינים לפעול בישראל, או בייצוג חברות ישראליות בארה"ב. זאת, לצד המוניטין, שיפור הרזומה ופתיחת הדלתות בשוק הגלובלי".

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

כיום למעלה מ-6,000 סטודנטים זרים לומדים לתואר שני LLM ביותר מ-150 בתי ספר למשפטים בארה"ב. בדרך כלל, הסטודנטים מגיעים ללימודים לתקופה של שנה ועשויים להתמחות באחד מ-120 תחומים ספציפיים שונים של החוק המקומי והבינלאומי. הסטודנטים הזרים מהווים את רוב הסטודנטים בתכניות הלימוד – כ-80% מהסטודנטים בתכניות לתואר שני במשפטים בארה"ב הם סטודנטים זרים וכ-70% מהסטודנטים בלימודי תואר שלישי הם זרים.

אחד היתרונות המשמעותיים בלימודים בארה"ב הוא ההתמחות בתחום משפטי מסוים. התמחות בתחום ניירות ערך, לדוגמה, מאפשרת לספק שירותי ייעוץ בתחום הרגולציה בשווקים הפיננסים בארה"ב, ואילו התמחות במיסוי בינלאומי תאפשר ייצוג של חברות בינלאומיות. ניתן להתמחות גם בחוקי קניין רוחני, IT, תקשורת ותחומים רבים נוספים. הבוגרים נהנים גם משיפור האנגלית המשפטית שלהם, היכרות רב תרבותית עם משפטנים ובוגרים מתכניות אחרות במוסדות הלימוד שלהם, חשיפה לתהליכי עבודה ומשפט במדינות רבות ויצירת רשת מקצועית בינלאומית עם מובילי תחום המשפט שתסייע להם כאשר הם יחזרו למדינותיהם ויהפכו עם השנים לשופטים, שותפים במשרדים פרטיים, יועצים במשרדים ממשלתיים וכו'.

האוניברסיטאות המבוקשות ביותר על ידי הישראלים הן NYU, הרווארד, קולומביה וסטנפורד. לדברי משכיל, הקרבה לניו יורק ותכניות לימוד ייחודיות במשפטים מהווה משיכה משמעותית לישראלים המבקשים ללמוד תואר שני. NYU ידועה בתכניות המיסוי והקניין הרוחני, קולומביה בהתמחות בזכויות אדם. הרווארד בשל התכנית החזקה והמובנית שהיא מציעה המאפשרת להמשיך לדוקטורט וסטנפורד בשל הקרבה לעמק הסיליקון.

להגיע ללימודים עם חשיבה של איש עסקים

פרופ' ג'ורג' א אדוארדס, מחבר LL.M. Roadmap: An International Student’s Guide to U.S. Law School Programs, ממליץ לא לחפש את בית הספר "הטוב ביותר"  אלא לבחור את התכנית הטובה ביותר, בהתאם לצרכים ולשאיפות. לדבריו, בבחירת בית ספר ותוכנית LLM חשוב יותר לבחון שהתכנית הלימודים מתמחה בתחום המעניין את הסטודנט, שעלות הלימודים היא במסגרת התקציב שלו או ממוקמת בעיר או באזור במדינה שמתאימים לו.

עו"ד ד"ר ליטל הלמן, בעלת דוקטורט מאוניברסיטת פנסילבניה, מרצה למשפט בקריה האקדמית אונו ומייסדת GradTrain - קהילה לסטודנטים בינלאומיים, מצטרפת להמלצה זו ומדגישה כי הצעד הראשון בבחירת תכנית הלימודים היא הגדרת 2-3 מטרות ללימודים. הגדרת המטרות מסייעת בבחירת האוניברסיטה ואפילו בבחירת הקורסים. לדבריה, יש לבחור את המוסד ואת תכניות הלימוד על פי הקריטריונים החשובים לכל מועמד. לדוגמה, אם חשוב למועמד לקבל מלגה, מוטב שיבחר בבית ספר שמעניק מלגות לסטודנטים זרים. מי שמבקש לעבור מהפרקטיקה לאקדמיה, חשוב שיבדוק מה מספר המתקבלים לתואר שלישי מידי שנה בכל אחד מבתי הספר שאליהם הוא נרשם.

עו"ד עודד עוז, בעל  תואר שני במשפטים LLM מאוניברסיטת סטנפורד שבקליפורניה ועורך דין המתמחה בייצוג יזמים, סטארטאפים וחברות היי טק, מציין את חוויית הלימודים הייחודית של לימודים באוניברסיטה בארה"ב, אך שב ומדגיש את החשיבות של קביעת מטרות והשגתן במהלך הלימודים. "הלימודים מהווים הזדמנות ייחודית לפיתוח עסקי, יצירת קשרים ושיווק עצמי. הם למעשה הזדמנות עסקית. לכן אני ממליץ לנצל את הלימודים כדי לפתח את רשת הקשרים העסקיים". למי שמבקש להשתמש בתואר כמקפצה לקריירה ולהפוך להיות שותף במשרד הוא מציע להגיע ללימודים כבר עם ראש של שותף, של איש עסקים, לחשוב כמוביל משרד ולנצל את שנת הלימודים ליצור קשרים ולפנות ללקוחות פוטנציאלים. כך, לדוגמה, מציע עו"ד עודד עוז לסטודנטים הישראלים בסטנפורד להסתובב בעמק הסיליקון, להיפגש עם מנהלי חברות היי טק, שותפים במשרדי עורכי דין, מנהלי קרנות הון סיכון וחברות המבקשות לעשות עסקים בישראל וזקוקות לערך דין ישראלי המכיר את התרבות האמריקאית.

הישראלים נהנים מיתרון

הילה ירושלמי, יועצת לימודים בכירה EducationUSA ממליצה להכין רשימה אופטימלית של בתי הספר אשר כוללת5-6  תכניות, מחציתן תחרותיות יותר ומחציתן תחרותיות פחות, תוך עמידה בציוני הסף של כל אחת מהתכניות. ככל שהרשימה מגוונת יותר כך עולה הסיכוי להתקבל. "עם תחילת גיבוש רשימת התכניות שאתם מבקשים לפנות אליהם, מומלץ לעשות עבודת מחקר אישית הכוללת השתתפות באירועים בישראל וקיום שיחות עם סטודנטים ובוגרים של התכניות", אומרת ירושלמי. "בבחירת התכניות, רצוי להתמקד בתחום ההתמחות הספציפי שאתם מבקשים להתמחות בו במהלך הלימודים. למי שמבקש להמשיך לדוקטורט, חשוב מאוד לברר גם על תכנית הדוקטורט במוסד הלימודים, כיון שבארה"ב נהוג להמשיך לתואר שלישי באותו מוסד לימודים וקשה להתקבל לדוקטורט במוסד לימודים אחר מזה שלמדת בו את התואר השני".

"הקבלה ללימודים אינה הגשת מועמדות לפרס אלא יותר דומה לדייט. עליכם להציג התאמה לתכנית וחשוב שתעשו מחקר על התכנית", אומרת ד"ר ליטל הלמן. "בית הספר למשפטים מחפשים סטודנטים שישתלבו ב-DNA של המוסד, ועליכם לדעת מה חשוב למוסד. לכן, מומלץ מאד לשוחח עם בוגרי האוניברסיטאות". לדברי ליטל, הישראלים נחשבים מועמדים טובים, הם ידועים כפעילים בלימודים, משתלבים במהירות ומסתדרים עם תרבויות אחרות, ולכן הם נהנים מיתרונות בקבלה ללימודים ולעיתים מקבלים מלגות. מנגד, הישראלים חווים גם קשיים כגון הלם תרבות, קשיי שפה, ולפעמים גם ציפייה של הסביבה להתאים לדימוי "היהודי האמריקאי" באקדמיה, שישראלים לא בהכרח מזדהים איתו.

אהרונה משכיל, מנהלת EducationUSA, מונה מספר רב של בעלי תפקידים בכירים בישראל שהם בוגרי אוניברסיטאות אמריקאיות, בהם ד"ר רועי שיינדורף, משנה ליועץ המשפטי לממשלה לענייני משפט בינלאומי, בוגר  NYU Law; אילנה דיין, בעלת תואר דוקטור מאוניברסיטת ייל; דניאל פרידמן בוגר אוניברסיטת הרווארד, דן מרידור ורבים אחרים.

סיוע מקצועי בחיפוש עבודה

על רקע העניין הגובר של ישראלים בלימודי משפטים, במקביל להתעניינות של האוניברסיטאות בסטודנטים הישראלים, יקיים EducationUSA כנס לימודים לתארים מתקדמים לתואר שני ושלישי במשפטים. הכנס שיתקיים בתל אביב ב-7 בנובמבר בשיתוף פעולה עם לשכת עורכי הדין ייערך במתכונת של כנס בוגרים וישתתפו בו בוגרים ישראלים של 14 אוניברסיטאות מובילות: דיוק, קולומביה, NYU, הרווארד, American  University, סטנפורדUCLA, ישיבה יוניברסיטי, ג'ורג'טאון, בוסטון, אוניברסיטת שיקאגו, אונרסיטת פנסילבניה, וושינגטון סיאטל ואוניברסיטת מישיגן. בכנס ניתן יהיה להכיר מקרוב את תוכניות הלימוד, תהליך הקבלה, הווי הקמפוסים ואפשרויות התעסוקה בסיום התואר. בנוסף, מנהלת הרישום והקבלה של אוניברסיטת דיוק תשתתף בכנס, וכן נציג BARBRI, החברה המובילה בארה"ב להכנה למבחני הלשכה האמריקאית.

ג'ניפר מאהר, דיקן ללימודים בינלאומיים בבית הספר למשפטים של אוניברסיטת דיוק, מסבירה כי האוניברסיטה מעוניינת לגייס ישראלים לתכניות הלימוד שלה כיון שהסטודנטים הישראלים מציגים רמה אקדמית גבוהה. כמו כן, הם משתלבים בניהול ארגוני סטודנטים ומשתתפים פעילים בדיונים בכיתה. לישראלים המבקשים להתקבל לדיוק היא ממליצה להדגיש את היכולת האקדמית שלהם; להציג לפחות שני ממליצים, הן מהתחום האקדמי והן מהתחום המקצועי; להסביר מהן התכניות המקצועיות והמטרות שלהם ואם יש להם עניין מיוחד וסיבות ספציפיות ללימודים בדיוק. לציין עניין ספציפי, אם יש בקורסים או בתחומי מחקר המוצעים בדיוק וכן לציין אם ישנה משפחה המתגוררת באזור, בן זוג או גורם משמעותי אחר עם תכניות להירשם ללימודים בדיוק או במוסד מקומי אחר.

בכל הנוגע למימון הלימודים, מציינת מאהר כי מלגות מטעם בוגרי דיוק במשפטים מוענקות לסטודנטים ישראלים מצטיינים. בנוסף, יוקר המחיה באזור זה של ארה"ב – העיר דורהאם בצפון קרוליינה – הוא נמוך באופן משמעותי מזה של רוב הערים האחרות המציעות תוכניות LLM. כמו כן, בדורהאם ובאזור Research Triangle Park מרוכזות חברות סטארט-אפ רבות, כמו גם משרדים אמריקאים של מספר חברות מובילות במשק הישראלי כגון ארקל מערכות סינון, סאפיינס וטבע תעשיות פרמצבטיות.

מרכז הקריירה והפיתוח המקצועי של בית הספר למשפטים באוניברסיטת דיוק מציע משאבים ייעודיים עבור הסטודנטים הזרים, כולל חבר צוות בעל ניסיון מקצועי משמעותי שמקדיש זמן לבוגרי LLM ומסייע להם בחיפוש עבודה. בדרך כלל, הבוגרים משתלבים במשרדי עורכי דין בארה"ב, בעיקר בניו יורק, וושינגטון DC ולוס אנג'לס. מדי שנה, הסטודנטים משתתפים ביריד תעסוקה בניו יורק, בו מעסיקים מרחבי העולם מבקשים לגייס סטודנטים לתפקידים בארה"ב ומחוצה לה.

לדברי מאהר, הזמינות של תפקידים משפטיים לבוגרי LLM המבקשים לעבוד בארה"ב משתנה משנה לשנה ונוטה לשקף תנאים חיצוניים, כגון היקף הסחר עם ארץ המוצא של הסטודנט או המצב של הכלכלה העולמית, בנוסף, ישנו יתרון לסטודנטים בעלי ניסיון מקצועי קודם. סטודנטים שחוזרים לארצם לאחר סיום הלימודים לרוב מוצאים עבודה בשלוחות בינלאומיות של משרדי עורכי דין אמריקאים או בחברות וארגונים המעניקים שירותים ללקוחות אמריקאים.

 

להרשמה והשתתפות בכנס ללא תשלום:

 

 http://bit.ly/edusalawfair

 

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150