שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > מי יישא בתשלום המזונות ל-49 ילדיו של גואל רצון?

חדשות

מי יישא בתשלום המזונות ל-49 ילדיו של גואל רצון?
מי יישא בתשלום המזונות ל-49 ילדיו של גואל רצון?
14/09/2014, עו"ד אביבית מוסקוביץ'

עו"ד אביבית מוסקוביץ, מומחית לדיני משפחה, מנתחת את הסוגיות המורכבות שביהמ"ש יצטרך להתמודד איתן – כיצד יוכלו הנשים שדיווחו שהן חד הוריות, כחלק משיטת המימון של הבית, להסביר את השינוי במצבן והאם הזיכוי מהחזקה בתנאי עבדות תסלול לרצון את הדרך להסדרי ראייה?

הכרעת הדין של גואל רצון מעוררת סוגיות נוספות שיש לתת עליהן את הדעת, כדוגמת מזונות הילדים וזכויותיהם והסדרי הראיה עם האב העצור, ככל שיהיה מעוניין בהן.

הכרעת בית המשפט המחוזי בעניינו של רצון מייצרת מציאות שיש בה כדי להשפיע על המשך ההליכים המשפטיים שיצטרכו לקבל מענה בתחום דיני המשפחה. במקרה של גואל רצון, שלו 49 ילדים מ-21 נשים שונות, נשאלת השאלה כיצד יזכו הילדים למזונות ובעיקר מה יהיו הסדרי הראייה עמם. גם הנשים שחיו עמו ונחשבות לידועות בציבור הן בעלות עילה לתביעת מזונות אישה עבורן וכמובן עבור ילדיהן הקטינים. סוגיה זו סבוכה בשל מורכבותה. מעבר לטיפול באספקט המשפטי קיים פה הצורך לטיפול בהיבט הפסיכולוגי והסוציאלי ובעיקר הצורך להחזיר את הילדים והנשים למסלול חיים בריא וצמצום היקפי הנזק בעקבות ההשפעה החריגה של החיים עם כזה אב.

מזונות קטינים מושתים בדרך כלל על האב, היות שהם נפסקים על פי ההלכה היהודית המחייבת את האב במזונות ילדיו, גם ללא נישואין. בישראל נכון להיום סכום המזונות המינימאלי עבור ילד אחד, ללא מדור, עומד על 1,300 שקל.

זו תהיה הפעם הראשונה בה יצטרכו לדון בחוב מזונות כה עתיר. כמו כן, מאחר שהנשים דיווחו לביטוח לאומי כי הן חד הוריות וזכו לתשלום שאותו העבירו לקופה המשותפת, כחלק משיטת המימון של הבית, אם יוכלו אמנם לתבוע כעת מזונות אך הן יאלצו להסביר את השינוי במצבן בתביעה ולהיכנס לתהליך משפטי ארוך.

עובדת היותו של רצון אסיר לא תהיה עבורו מגן, שכן במדינת ישראל גם נפסק חיוב במזונות גם נגד אבות שהם אסירים. ככל שמזונות אלו לא ישולמו, ניתן יהיה לגבותם מהרכוש השייך לאב או מכספים  העומדים לזכותו. יש לבדוק האם ברשותו של החייב רכוש הרשום על שמו, שממנו ניתן לגבות את חוב המזונות, ולתבוע פירוק שיתוף, למשל אם יש דירה בבעלות משותפת עם אישה או מספר נשים המעוניינות בכך.

במקרה זה, ככל הנראה אין לגואל רצון רכוש ולכלכלתו דאגו הנשים עצמן – מה שמשאיר את מימון הנשים והילדים לחסדי הביטוח הלאומי והממסד הציבורי.

הסדרי הראייה הוא עניין לא פחות מהותי במקרה הנ"ל, מכיוון שהנשים המפוקחות מבינות את העוצמה וגודל ההשפעה של מנהיג הכת, במקרה זה גואל רצון, על חייהן שלהן וחיי ילדיהן. האב ככל הנראה ירצה להמשיך לפגוש את ילדיו, גם אלה שלא ירצו בכך ושהאימהות שלהם לא ירצו בכך. מאחר שבית המשפט קבע כי לא התקיימה עבדות, כפי הנראה יתאפשר לרצון לפגוש את ילדיו במסגרת הסדרי ראייה בין כותלי הכלא, בכפוף לבדיקה מדוקדקת של רשויות הרווחה.

נראה כי הנשים, בעזרת הפרקליטות, יערערו על החלטת בית המשפט שלא הכריע בשאלת האחזקה שלהן בתנאי עבדות ויעלו עם הערעור לבית המשפט העליון. בכל מקרה, אחת העצות המרכזיות שלי לאימהות הללו כבר היום היא לערוך צוואה, שכן אם חלילה הן ילכו לעולמן, היותו של גואל רצון האפוטרופוס הנוסף של הילדים הקטינים עשויה ליצור מצב שרכושן או כספן של האימהות יעבור לכאורה לילדים אך במציאות אין לדעת איזה שימוש ייעשה בכספים אלה. לפיכך , צוואה תוכל לתת מענה טוב בנסיבות הקיימות. 

כמי שטיפלה בעבר ומטפלת גם היום בשני צדי המטבע, בתביעות העוסקות בדיני משפחה ומעורבים בהן אנשים המשויכים לכתות שבגינן פנוי אלי מלכתחילה לצורך ייצוג, אני יכלה להעיד כי על פי רוב, מרביתם של אנשים המצויים בזוגיות עם אנשים החברים בכת, נתפסים לעצימת עיניים על מנת לשרוד באותה זוגיות. עצימת עיניים זו עשויה לקרבן אותם ואף להקטין את דמותם בזוגיות. לעומת זאת, אותם בני זוג החפצים לצאת מזוגיות כזו מסבירים לעצמם באופן שיפוטי שבן/בת זוגם מתנהגים כרובוט בהתאם לכללי הכת בה הם חברים ועסוקים תמיד במתן מענה ראשון לכת לפניהם, הכת מנחה את התנהגותם באופן טוטאלי והם מתנהגים בעיוורון מוחלט וללא שיקול דעת ערכי אך באופן שכלתני ברמה גבוהה מאוד. ניסיון להידבר עם אנשים אלה נתקל על פי רוב במעטה של אטימות והסברים לוגיים מוצקים לכאורה להתנהלותם.

הילדים במקרים כגון אלה הם הקרבנות העיקריים, שכן לעומת הוריהם הבגירים, שלכאורה בעלי חופש בחירה, הם קטינים חסרי ישע הזקוקים ליציבות ולתמיכה רגשית וחסרי כל יכולת להתנגד.

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150