שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > בקשה להעמיד לדין את ראש החמאס חאלד משעל הוגשה לביה"ד הבינלאומי בהאג

חדשות

בקשה להעמיד לדין את ראש החמאס חאלד משעל הוגשה לביה"ד הבינלאומי בהאג
בקשה להעמיד לדין את ראש החמאס חאלד משעל הוגשה לביה"ד הבינלאומי בהאג
03/09/2014, ליאור שדמי שפיצר

ארגון שורת הדין הגיש לבית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג תלונה נגד משעל, בעל אזרחות ירדנית, בגין הוצאה להורג ללא משפט של 38 אזרחים פלסטינים בעזה. עו"ד ניצנה דרשן לייטנר: " אם התובעת הראשית של בית הדין משתוקקת לדון בפשעי מלחמה לכאורה שבוצעו בעזה, תתכבד ותפתח בחקירה נגד ראש החמאס"

ימים ספורים לאחר שראש ארגון החמאס, חאלד משעל, פיקח על ההוצאה להורג של אזרחים פלסטינים ברצועת עזה, ובעודו מטיף להצטרפות לבית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג (ICC), הגיש ארגון שורת הדין תלונה תקדימית נגדו לבית הדין. בתלונה נטען כי משעל מיישם את המדיניות הרצחנית של ארגון הטרור האסלאמי ואפשר את רציחתם של 38 אזרחים פלסטינים, החשודים בשיתוף פעולה עם ישראל, בניגוד לדין הבינלאומי הקובע כי רצח אזרחים ללא משפט מהווה פשע מלחמה.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

לדברי יו"ר ארגון שורת הדין, עו"ד ניצנה דרשן לייטנר, ניתן להעמיד לדין את משעל בבית הדין הבינלאומי בהאג כיוון שהוא אזרח ירדני, וירדן היא מדינה חברה בבית הדין. בית הדין מחויב להפעיל את סמכותו על כל פשע שביצע לכאורה אזרח מדינה החברה בבית הדין, בכל מקום שבו הפשע בוצע.

תביעת "שורת הדין" היא הפעם הראשונה בה פעיל טרור פלסטיני נתבע על בסיס אזרחותו הירדנית. התלונה מציינת כי ירדן אינה מסוגלת או אינה מעוניינת לבקש את הסגרתו של משעל ממקום  מבטחו בקטאר, על מנת להעמידו לדין, וכן מעולם לא דרשה ממנהיגי חמאס בעלי אזרחות ירדנית לשאת באחריות בגין פשעי מלחמה שביצעו.

עוד מציינים בארגון כי במאמר מערכת יוצא דופן שפרסם עיתון הגארדיאן הלונדוני ביום שבת, כתבה התובעת הראשית של בית הדין, בנסודה פאטו, כי בית הדין מעוניין לעסוק בהאשמות שצה"ל ביצע פשעי מלחמה במהלך מבצע צוק איתן. בנסודה כתבה כי בית הדין לא נמנע מלפתוח בחקירה בגין פשעי מלחמה לכאורה בעזה עקב לחצים פוליטיים, אלא רק עקב חוסר סמכות.

"כתב האישום התקדימי מקים סמכות לבית הדין לעסוק בפשעי מלחמה שביצע חמאס נגד עמו", אומרת עו"ד דרשן לייטנר. "אם התובעת הראשית של בית הדין משתוקקת לדון בפשעי מלחמה לכאורה שבוצעו בעזה, תתכבד ותפתח בחקירה נגד ראש החמאס חאלד משעל בגין הוצאה להורג ברוטאלית של אזרחים פלסטינים ללא משפט".

דרשן לייטנר מוסיפה כי "בימים האחרונים הוסיף חמאס את חתימתו על גבי בקשת הרשות הפלסטינית להצטרף כחברה בבית הדין הבינלאומי. בהליך זה יוכל חמאס, המעוניין כל כך בחברות בבית הדין, לטעם את טעם ידו של בית הדין אף מבלי שיהיה חבר רשמי לצורך כך".

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
תקדין בטוויטר
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
עורכי דין/בעלי מקצוע עוד
151 | S:150