שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > סנקציה תקדימית: גרוניס הורה למזכירות ביהמ"ש לא לקבל בקשות מעותר סדרתי

חדשות

סנקציה תקדימית: גרוניס הורה למזכירות ביהמ"ש לא לקבל בקשות מעותר סדרתי
סנקציה תקדימית: גרוניס הורה למזכירות ביהמ"ש לא לקבל בקשות מעותר סדרתי
21/08/2014, עו"ד אורי ישראל פז

בצעד חסר תקדים חייבו שופטי בג"ץ את מייק ואן קול, שפתח ב-70 הליכי סרק בשנתיים האחרונות רק בביהמ"ש העליון, בהוצאות בסך של 10,000 שקל והורו לשופטי העליון שלא לדון בהליכים שיגיש אם הם מנוסחים בלשון לא ראויה

בצעד חסר תקדים חייבו שופטי בג"ץ עותר סדרתי שמרבה להגיש הליכי סרק הוצאות בסך 10,000 שקלים נגד המתדיין, בשל 13 בקשות במספר הלכים שכבר הסתיימו. השופטים אף הורו למזכירות בית המשפט שלא לקבל ממנו בקשות נוספות בהליכים שהסתיימו, ואף הורו לכל שופטי בית המשפט העליון שלא לדון בהליכים של מתדיין זה אם הם מנוסחים בלשון לא ראויה ומשתלחת.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

בפסק הדין שכתב הנשיא אשר גרוניס, בהסכמת השופטים חנן מלצר ונעם סולברג, בעניינו של מייק ואן קול, צוין כי מדובר בעותר סדרתי המגיש הליכים רבים מספור לבית המשפט העליון ולערכאות אחרות. רק לבית המשפט העליון הגיש ואן קול, בשנים 2014-2013 כ-70 הליכים.

לא זו בלבד, אלא שוואן קול מפגין התעלמות מוחלטת מעיקרון סופיות הדיון, בכך שהוא מגיש באופן חוזר ונשנה בקשות סרק שונות בהליכים שהסתיימו – בקשות להבהרה, בקשות לביטול החלטות, בקשות לעיון חוזר ולחידוש דיונים וכדומה.

הנשיא גרוניס הדגיש כי ואן קול פותח הליכים רבים בבית המשפט העליון ובערכאות נוספות, וברבים מהליכים אלה הוא ממשיך להגיש בקשות ודרישות אף לאחר סיום טיפולו של השופט או הרשם בתיק. כך יוצא שסך כל ההליכים והבקשות מטעמו הוא חריג ויוצא דופן בכל קנה מידה.

"התנהלות זו של העותר אין לה בסיס בדין", קבע הנשיא גרוניס. "היא עומדת כאמור בניגוד לעיקרון סופיות הדיון, ועולה כדי שימוש לרעה בהליכי משפט. אין כל מקום לכך שבית המשפט ישחית זמן שיפוטי רב בטיפול בבקשות סרק המוגשות על ידי העותר חדשות לבקרים, לרבות בהליכים שהסתיימו".

13 בקשות ביום

הנשיא גרוניס ציין עוד כי מעבר לבזבוז הזמן השיפוטי, נדרשת גם המזכירות להשקיע משאבים לא מבוטלים בטיפול בבקשות האמורות, וזאת ללא כל הצדקה. בשל התנהלותו הדיונית ובפרט העובדה שהעותר שב ומטריד את בית המשפט בבקשות חסרות יסוד הגורמות לבזבוז זמן שיפוטי, הוא חויב בעבר לא אחת בהוצאות לטובת אוצר המדינה בסכומים ניכרים. כמו כן, לא פעם קבעו רשמי בית משפט זה כי המזכירות תימנע מלקבל בקשות נוספות מטעמו בהליכים שהטיפול בהם הסתיים. אלא שוואן קול ממשיך להציף את בית המשפט בבקשות.

מעבר לכך, ואן קול מנסח את בקשותיו ואת "דרישותיו" בלשון בוטה, לעיתים אף תוך ניסיון להלך אימים על בית המשפט. "התנהלות זו יש לראות בחומרה רבה", קבע הנשיא גרוניס. "אין לאפשר מצב שבו פניותיו של העותר לבית המשפט מהוות פעם אחר פעם במה להשתלחויות ולאיומים כלפי בית המשפט, שופטיו ורשמיו".

בהחלטה צוין עוד כי יום קודם למתן ההחלטה, פנה ואן קול לבג"ץ והגיש למעלה מ-13 בקשות ודרישות בהליכים שונים שהטיפול בהם הסתיים. בחלק מהבקשות מעלה ואן קול את דרישתו "לחקירה של שיבוש הליכי משפט". בבקשות אחרות הוא דורש בין היתר "לשקול מחדש" פסקי דין שניתנו בעניינו, להבהיר החלטות שניתנו ולפסוק לו הוצאות.

איום בפנייה לאו"ם

הנשיא גרוניס ציין כי עיון במסמכים שהגיש ואן קול אתמול מלמד, כי גם הפעם הוא לא בחל בניסוחים שאינם ראויים בכתבי טענות המוגשים לבית משפט, והוא שב ומאיים כי ינקוט צעדים שונים – כגון פנייה לאו"ם והגשת תלונות ותביעות אישיות – אם בית המשפט לא ישעה לדרישותיו.

"עסקינן, אם כן, בבעל דין שהוא מתדיין סדרתי, המטריד את בית המשפט בבקשות שאין להן יסוד בדין, גורם לבזבוז של זמן שיפוטי ומתנסח בדרך שאינה הולמת פנייה לערכאות", קבע הנשיא גרוניס, והורה למזכירות בית המשפט שלא לקבל מכאן ואילך בקשות מטעמו של ואן קול בהליכים שהסתיימו. כמו כן, "בית המשפט לא ייזקק להליכים שיגיש העותר הסדרתי אשר ינוסחו בלשון בלתי ראויה, שיש בה משום השתלחות בבית המשפט או ניסיון להלך אימים".

לאור התנהלותו של ואן קול, הורה הנשיא גרוניס למזכירות בית המשפט העליון להחזיר לידיו את אסופת הבקשות האחרונה שהגיש, וכאמור, אף חייב אותו בהוצאות לטובת אוצר המדינה בסך 10,000 שקל.

יצוין כי משפטנים בכירים ביקרו השבוע את פסק הדין התקדימי, וציינו כי "לא ברור מניין שאב בית המשפט העליון סמכות להורות למזכירות שלא לקבל ממתדיין זה בקשות נוספות בהליכים שנסתיימו, ואיזו סמכות יש לו להורות לכל שופטי בית המשפט העליון שלא לדון בהליכים של מתדיין זה אם הם מנוסחים בלשון לא ראויה ומשתלחת".

 

בג"ץ 668/14

 

לקריאה נוספת, ראו:

 

40 אלף שקל הוצאות ומחיקה על הסף לתובעת שהאשימה את ביהמ"ש בקנוניה

 

תכנית כבקשתך? ביהמ"ש העליון הטיל 20 אלף שקל על "חמקן סדרתי"

 

ביהמ"ש העליון הפחית הוצאות אישיות שחויב עו"ד בגלל 180 עתירות סרק

 

 

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
152 | S:150