שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > רבה של חולון יואשם בכפוף לשימוע בניצול מעמדו לקידום בד"ץ בית יוסף

חדשות

רבה של חולון יואשם בכפוף לשימוע בניצול מעמדו לקידום בד"ץ בית יוסף
רבה של חולון יואשם בכפוף לשימוע בניצול מעמדו לקידום בד"ץ בית יוסף
10/08/2014, מערכת תקדין

הרב אברהם יוסף זומן לשימוע בלשכת פרקליט המדינה עו"ד שי ניצן, השוקל את העמדתו לדין פלילי בשתי עבירות של מרמה והפרת אמונים, בחשד שקידם את בד"ץ בית יוסף הנמצא בבעלות משפחתו, תוך ניגוד עניינים וניצול מעמדו כרב העיר. הרב יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף המנוח ואחיו של הרב הראשי לישראל, חשוד כי הפלה לרעה בד"צים אחרים שנתנו השגחה לעסקים לממכר בשר בעלי כשרות 'מהדרין' בחולון ובאור יהודה

פרקליטות מחוז תל אביב (פלילי) הודיעה היום (10.8.14) לרב אברהם יוסף, רב העיר חולון ואחיו של הרב הראשי לישראל (הרב יצחק יוסף), כי פרקליט המדינה עו"ד שי ניצן שוקל את העמדתו לדין פלילי, בכפוף לשימוע, בשתי עבירות של מרמה והפרת אמונים וזאת בחשד שקידם את בד"ץ "בית יוסף", הנמצא בבעלות משפחתו, תוך ניגוד עניינים וניצול מעמדו כרב העיר. הרב חשוד, כי הפלה לרעה בד"צים אחרים אשר נתנו השגחה לעסקים לממכר בשר בעלי כשרות 'מהדרין' בחולון ובאור יהודה, ביניהם בד"ץ "יורה דעה" של הרב שלמה מחפוד.

הרב אברהם יוסף מכהן כרב העיר חולון מאז שנת 1998 ועד עתה. בשנים 2008-2011 מונה כממלא מקום רב העיר אור יהודה וכאחראי הכשרות בה, בעקבות פטירתו של רב העיר המקומי. בד"ץ "בית יוסף" הוא בד"ץ פרטי, הרשום כחברה, ומצוי בבעלות משפחת הרב יוסף. בד"ץ העדה החרדית ובד"ץ הרב לנדאו מזוהים עם העדה האשכנזית, ומחירי הבשר בהכשרים אלה יקרים משמעותית ממחירי הבשר בהכשר בד"ץ בית יוסף ובד"צים אחרים המזוהים עם העדה הספרדית. רוב ציבור צרכני הכשרות בחולון ובאור יהודה הוא ממוצא ספרדי.

מחומר הראיות שבידי הפרקליטות עולה כי החל מתחילת כהונתו של הרב אברהם יוסף כרב העיר חולון הוא הנחה את הכפופים לו, בכתב ובעל-פה, כי בעלי עסקים לממכר בשר בחולון, המבקשים לקבל תעודת כשרות 'מהדרין' מהרבנות, חייבים לעבוד עם אחד משלושה בד"צים בלבד - בית יוסף, העדה החרדית או הרב לנדאו. כאשר מונה הרב יוסף כממלא מקום רב העיר אור יהודה, הוא מסר הנחיה זהה לכפופים לו. משמעות הנחייתו של הרב הייתה חיובם של בעלי עסקים בתשלום לאחד הבד"צים הללו, כתנאי לקבלת תעודת כשרות 'מהדרין' מהרבנות, בעוד שקודם לכן לא הייתה כל הנחיה מגבילה כאמור, ובפועל פעלו בערים בד"צים נוספים.

בהתאם להנחיה, ניתנה הודעה לבעלי עסקים בחולון ובאור יהודה כי עסק לממכר בשר אשר לא ימלא אחר ההנחיה, לא יקבל תעודת כשרות מסוג 'מהדרין' מהרבנות. הפרקליטות סבורה כי הרב יוסף ידע כי בשל מאפייני ציבור צרכני הכשרות בחולון ובאור יהודה, שרובו ספרדי, ובשל הפער במחירי הבשר בין שלושת הבד"צים, יעדיפו בעלי העסקים את בד"ץ 'בית יוסף', השייך למשפחתו. כתוצאה מההנחיה, החלו בעלי העסקים, בלית ברירה, לשלם דווקא לבד"ץ 'בית יוסף' עבור תעודת הכשרות וההשגחה הנוספת. בפרקליטות רואים במעשיו אלו של הרב יוסף כמי שמנע תחרות חופשית בעסקי הבשר בחולון ובאור יהודה, ובכך פגע פגיעה כלכלית בבעלי העסקים, וזאת כדי לקדם מבחינה עסקית את הבד"ץ השייך למשפחתו.

בנוסף, במהלך כהונתו של הרב יוסף כרב העיר חולון, מונו שני מפקחים המועסקים ברבנות חולון וכפופים לו כמפקחי כשרות מטעם בד"ץ בית יוסף, ועסקו בשני העיסוקים במקביל. המפקחים קיבלו שכר משני המקומות, הכול בידיעתו ובאישורו של הרב יוסף.

בגין הפעולות המתוארות לעיל נשקלת העמדת הרב לדין בשתי עבירות מרמה והפרת אמונים.

התיק נחקר על ידי יאח"ה בלהב 433 ומטופל על ידי עו"ד שירי רום מפרקליטות מחוז תל-אביב.

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
151 | S:150