שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > כתבי אישום ראשונים הוגשו לביהמ"ש בפרשת הבנק המחתרתי בבורסה ליהלומים

חדשות

כתבי אישום ראשונים הוגשו לביהמ"ש בפרשת הבנק המחתרתי בבורסה ליהלומים
כתבי אישום ראשונים הוגשו לביהמ"ש בפרשת הבנק המחתרתי בבורסה ליהלומים
14/07/2014, עו"ד אורי ישראל פז

כתב האישום מגולל מסכת פעילות עבריינית כלכלית חמורה בהיקפי ענק, שנעשתה תוך שימוש במתחם הסגור של הבורסה ליהלומים ברמת גן וכללה הברחת כספים לחו"ל והפעלת עסק לא רשום למתן שירותי מטבע בבורסה ליהלומים בהיקף של מאות מיליוני דולרים

כתבי אישום ראשונים הוגשו היום לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד שלושה נאשמים מרכזיים בפרשת "צ'ק ליסט" (הבנק המחתרתי בבורסה ליהלומים) בגין עבירות על חוק הלבנת הון, פקודת מס הכנסה, פקודת מע"מ ועוד עבירות נוספות. הנאשמים הם מאיר אוחנה, מנחם מגן ודורון אלעד, שעל פי כתב האישום נגדם, שימשו בעיקר כנותני שירותי מטבע בבורסה ליהלומים ולא כיהלומנים.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

מדובר בפרשה מסועפת ורחבת היקף שבה נחשפה מסכת פעילות עבריינית כלכלית חמורה בהיקפי ענק, שנעשתה תוך שימוש במתחם הסגור של הבורסה ליהלומים ברמת גן.

על פי כתב האישום שהוגש כנגד מאיר אוחנה, הוא פעל בין השנים 2011-2010 בעיקר כנותן שירותי מטבע שונים ולא כיהלומן. אוחנה פעל להוצאת כספים לחו"ל של אנשים שונים, ללא דיווח לרשות לאיסור הלבנת הון ובמסווה של ייבוא יהלומים בהיקפים אדירים של כ-148 מיליון דולר (למעלה מחצי מיליארד שקל), תוך ביצוע שורת מעשי מרמה חמורים כלפי מפקחי מכס של משרד התמ"ת בבורסה ליהלומים ופקידי בנק שונים ותוך גריפת עמלה של מיליוני שקלים לכיסו.

כמו כן, בתקופה זו הוציא אוחנה ליהלומנים שונים בבורסה ליהלומים חשבוניות פיקטיביות בסכום זהה של כ-148 מיליון דולר, תמורת עמלה שגרף לכיסו. חשבוניות אלה אפשרו ליהלומנים רבים להתחמק מתשלומי מס. כתב האישום מייחס לאוחנה עבירות חמורות על חוק איסור הלבנת הון, פקודת מס הכנסה, חוק מס ערך מוסף ופקודת המכס וכן עבירות על חוק העונשין של קבלת דבר במרמה וזיוף.

על פי כתבי האישום שהוגשו כנגד מנחם מגן ודורון אלעד, השניים הפעילו במשך שנים רבות עסק לא רשום למתן שירותי מטבע בבורסה ליהלומים, שנחזה להיות עסק למסחר ביהלומים. בשנים 2011-2008 נתנו מגן ואלעד שירותים ללקוחות רבים, שהם יהלומנים, בהיקפים של מאות מיליוני דולרים. מגן ואלעד הסתירו את פעולותיהם מרשויות המס ומהרשות לאיסור הלבנת הון. כך, העמידו השניים נכסים פיננסים בחו"ל ליהלומנים ואנשים אחרים, ניכו שיקים והמירו מטבע בהיקף של  מעל ל-300 מיליון דולר (כמיליארד שקל), ללא דיווח לרשות לאיסור הלבנת הון, ותוך השמטת הכנסתם הנובעת מפעילות זו מרשויות המס בישראל.

כמו כן, השניים פעלו לטענת הפרקליטות לקבלה ולהוצאה של חשבוניות פיקטיביות עבור לקוחותיהם היהלומנים בהיקף של למעלה מ-300 מיליון דולר, כאשר חלק משמעותי מחשבוניות אלה התקבלו מאוחנה. בנוסף, מגן ואלעד מואשמים גם כי שיבשו את החקירה על ידי הסתרת חלק מהמסמכים המתעדים את פעילותם העבריינית במקומות מסתור ועל ידי השמדת חלק אחר מהמסמכים. עוד הם מואשמים כי ביצעו עבירות חמורות על חוק איסור הלבנת הון, פקודת מס הכנסה, חוק מס ערך מוסף ועבירות שונות על חוק העונשין.

עם הגשת כתבי האישום ביקשה הפרקליטות לתפוס רכוש של שלושת הנאשמים ולהטיל ערבויות ומגבלות שונות להבטחת התייצבותם למשפט.

את התיק מנהלים עורכי הדין אורנה גלבשטיין, טפת מויאל רוטשילד, ד"ר אלון גילדין וסוזנה שור מפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה). התיק נחקר על ידי על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) בלה"ב 433, יחידת יהלום של רשות המיסים וחקירות מכס ומע"מ ירושלים.

 

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
152 | S:150