שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > פנייה ליישוב סכסוך בהסכמה תהיה תנאי להגשת כתב תביעה בענייני משפחה

חדשות

פנייה ליישוב סכסוך בהסכמה תהיה תנאי להגשת כתב תביעה בענייני משפחה
פנייה ליישוב סכסוך בהסכמה תהיה תנאי להגשת כתב תביעה בענייני משפחה
09/07/2014, ליאור שדמי שפיצר

שתי הצעות חוק דומות של חה"כ עליזה לביא ושולי מועלם-רפאלי, שאושרו בקריאה טרומית, עוררו דיון סוער במליאה. ח"כ עליזה לביא: "הרפורמה בגירושים מהלכת אימים על הבית היהודי. חובה לעצור את מרוץ הסמכויות המיותר וההרסני"

בתובענה בסכסוך משפחתי תהיה חובה על הצדדים לפתוח את ההליך בדרך של בקשה ליישוב סכסוך ולא בהגשת כתב תביעה מפורט. לאחר הגשת הבקשה יוזמנו הצדדים לפגישת מידע, היכרות ותיאום ביחידת הסיוע, יעברו אבחון ראשוני של הסכסוך המשפחתי ויקבלו מידע והכוונה על הדברים האפשריות ליישוב המחלוקת בהסכמה ובדרכי שלום, לרבות ייעוץ, גישור, טיפול זוגי ועוד. רק לאחר שנעשה ניסיון ליישב את הסכסוך בדרכי שלום, יוכלו הצדדים להגיש כתבי תביעה ולנהל הליכים משפטיים. כך קובעות הצעות חוק שאושרו היום (יום ד', 9.7) בקריאה טרומית.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

לדברי ח"כ שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי), יוזמת אחת מהצעות החוק, "כולנו נחשפים בצער לאחוזי הגירושין העולים בשנים האחרונות ולכולנו יש רצון בסיסי לתפקד כמשפחה אחת שלמה. המאפיין את הסכסוך בדרך כלל זה שקדם לו סכסוך אישי שמשפיע לאורך כל הדרך על ההליך המשפטי. גם לאחר הסכסוך יש להורים אחריות משותפת לדאגה לילדים".

ח"כ מועלם הוסיפה כי "הניסיון מלמד שהרבה פעמים אחרי הכרעה משפטית הצדדים חוזרים לערכאות השונות שוב. אחד הדברים שגורמים לכך זה אותו מרוץ סמכויות שבו בן הזוג רץ כדי לקבוע היכן ינוהל הסכסוך, ומביא את הצדדים בשלבים מאוד מוקדמים בסכסוך האישי, לתפוס את הסמכות. אנחנו לא מתכוונים להכתיב את ההחלטה האם להתגרש, אבל אנחנו כן מבקשים ליצור מצב שבו התהליך יהיה יותר מדורג. המטרה היא לתת לילדים שלנו עוד הזדמנות".

ח"כ עליזה לביא, שיזמה הצעת חוק דומה, מתחה ביקורת על הצעת החוק של מועלם וטענה כי זו "מבטיחה מנגנון גישור טרם פתיחת הליך משפטי לגירושין, אך למעשה היא רק תעצים את מרוץ הסמכויות. מתי הבית היהודי יעשה מעשיים אמיתיים למיתון הבעיה ולא רק להחרפה שלה?", שאלה ח"כ לביא.

לדברי ח"כ לביא, "הרפורמה בגירושים מהלכת אימים על הבית היהודי, פעמיים משכתי את הצעת החוק שלי מוועדת שרים ובפעם השלישית הוקמה ועדה של הקואליציה שהתוצאה שלה היא הצעה ממשלתית שרק חצי ממנה קיבל את תמיכתה בשל התנגדות עיקשת של הבית היהודי. זו הזדמנות היסטורית לביטול המרתון שמביא להרס משפחות ולפגיעה מיותרת בילדים הגיע הזמן שגם שרי הבית היהודי יתמכו ויבינו שכדי שיותר זוגות יחזרו להרגיש שהרבנות היא גם שלהם – חובה לעצור את המרוץ המיותר וההרסני".

השר יובל שטייניץ השיב בשם שרת המשפטים ציפי לבני: "המטרה היא להביא לכך שהצדדים יבחנו את האפשרות ליישב את הסכסוך בהסכמה ודרכי שלום, לפני הפנייה להליך משפטי. ועדת השרים לחקיקה אישרה הצעת חוק ממשלתית דומה והממשלה תומכת בהצעה זו בכפוף להצמדת ההצעה הפרטית להצעה הממשלתית".

לדברי ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה), כל אדם בר דעת יודע שצריך לנסות גישור לפני שהולכים להתגרש. לנו יש חשש מבוסס שיש אנשים שכופרים בעיקר הסמכות של בתי הדין, ולכן החוקים האלה לא באים כדי להביא שלום בית אלא כדי לחזק את בתי המשפט לענייני משפחה על חשבון בתי הדין הרבניים.

בהצעה של ח"כ מועלם תמכו 38 חברי כנסת, 2 התנגדו ו-2 נמנעו. בהצעה של ח"כ לביא תמכו 39 חברי כנסת, ו-6 התנגדו. ההצעות יועברו לוועדת חוקה חוק ומשפט.

 

 

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150