שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > אושר בקריאה ראשונה: מערכת בתי הדין הרבניים תהפוך לגוף שיפוטי עצמאי

חדשות

אושר בקריאה ראשונה: מערכת בתי הדין הרבניים תהפוך לגוף שיפוטי עצמאי
אושר בקריאה ראשונה: מערכת בתי הדין הרבניים תהפוך לגוף שיפוטי עצמאי
24/06/2014, עו"ד אורי ישראל פז

מליאת הכנסת אישרה אתמול את הצעת שרת המשפטים לפיה יכהן בישראל רב ראשי אחד, ללא קשר למוצאו העדתי, אשר לא ימלא במקביל גם את תפקיד נשיא ביה"ד הרבני הגדול. הנשיא והמשנה לנשיא יתמנו מקרב דייני ביה"ד הרבני הגדול, כפי שנעשה בביהמ"ש העליון

מליאת הכנסת אישרה אמש (ב', 23.6) בקריאה ראשונה את הצעת שרת המשפטים, ציפי לבני, בשיתוף השר לשירותי דת נפתלי בנט וסגן השר הרב אלי בן דהן, לפיו תבוטל הכפילות בכהונת הרבנים הראשיים לישראל, כדי להביא למצב שבו יהיה בישראל רב ראשי אחד, ללא תלות בעדת המוצא שלו (ספרדי או אשכנזי). הרב הראשי יעמוד בראש מועצת הרבנות הראשית.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

החוק החדש אף יפריד בין מוסד הרבנות לבין מערכת בתי הדין שהיא גוף שיפוטי עצמאי. על פי ההצעה, נשיא בית הדין הרבני הגדול והמשנה לנשיא יתמנו מקרב דייני בית הדין הרבני ‏הגדול, בדומה לתפקיד ‏נשיא בית המשפט העליון והמשנה לו. זאת, משום שנראה כי המצב הקיים, שבו הנשיא ממלא ‏תפקיד ציבורי רחב יריעה, אינו עולה ‏בקנה אחד עם התפיסה של ייחוד הכהונה של נושא משרה ‏שיפוטית. בנוסף, כיום הרב הראשי מתמנה  לנשיא בית הדין הרבני הגדול אף אם כלל אין לו כושר לכהן כדיין. בנוסף, ראש אבות בית דין יתמנה רק מקרב אבות בית הדין ולא מכוח היותו דיין שנבחר לרב עיר, וזאת בדומה לנשיא בית משפט.

"אין ספק שתפקיד רב ראשי לישראל הוא בעל משמעות ציבורית רחבה ביותר", נכתב בהצעת החוק, "יכולתו של נשיא בית הדין הרבני הגדול, שמכהן כרב ראשי לישראל, להקדיש את זמנו למערכת בתי הדין הרבניים שהוא עומד בראשה עשויה להיות מושפעת מכך. זאת ועוד, בשל כהונתו כרב ראשי לישראל הוא מעורב לעתים בנושאים ציבוריים בעלי משמעות פוליטית ושאינם קשורים לתפקידו כנשיא בית הדין הרבני הגדול. נראה כי המצב הקיים, שבו נשיא בית הדין הרבני הגדול ממלא תפקיד ציבורי רחב יריעה, אינו עולה בקנה אחד עם התפיסה של ייחוד הכהונה של נושא משרה שיפוטית. על כן, מוצע לקבוע כי את תפקיד נשיא בית הדין הרבני הגדול ימלא דיין מדייני בית הדין הרבני הגדול שייבחר בידי הוועדה לבחירת דיינים, בהתאם להוראות חוק הדיינים".

22 חברי כנסת תמכו בהצעה ו-14 חברי כנסת התנגדו. ההצעה תועבר לוועדת הכנסת שתכריע היכן תוכן לקריאה שנייה ושלישית.

הרבנים הראשיים לישראל, הרב דוד לאו והרב יצחק יוסף, הביעו אמש התנגדות נחרצת לחוק. "תפקיד הרבנים הראשיים כיום נותן מענה לציבורים רחבים במדינת ישראל והוא איננו כפול כפי שמשתמע לכאורה מהגדרת התפקיד", אמרו הרבנים הראשיים. "הראשון לציון ממשיך מסורת מפוארת של 380 שנים בהם כיהנו גדולי הדורות פארי גדוליה של יהדות ספרד, ואילו הרב הראשי מחזיק במסורת מפוארת של למעלה מ-100 שנה של שושלת רבנים", הזכירו הרב לאו והרב יוסף.

לדבריהם, הצעת החוק הממשלתית קוטעת מסורת מפוארת ותמנע שירותי דת מציבור רחב במדינה. מעבר לכך, הדגישו הרבנים הראשיים כי החוק הוא "המשכו הישיר של גל החקיקה האנטי דתית אליו אנחנו נחשפים בחודשים האחרונים. מצער מאוד שבימים בהם העם מתאחד סביב דאגה לגורל החטופים, הכנסת עסוקה בחקיקה חסרת תכלית הפוגעת במסורת ישראל ובציבור המסורתי בישראל אשר רואה ברבנים הראשיים את מנהיגיו הרוחניים", הוסיפו הרבנים.

הרבנים הראשיים ומועצת הרבנות קראו לראש הממשלה ולחברי הכנסת למנוע את העברת החוק. גורמים בסביבתם מציינים כי התנגדות הרבנים לחוק היא עניינית "מתוך ראיה צופת פני עתיד ודאגה לזהותה היהודית של המדינה".

לדברי השרה לבני, "אנחנו עם אחד, שחי במדינה אחת, ולכן רק הגיוני שתהיה לנו סמכות דתית עליונה אחד – רב ראשי יחיד, שיאגד תחתיו את הרבנות כולה. זהו צעד נכון לעבר החלפת הפילוג העדתי המיושן באיחוד וקירוב לבבות, כפי שראוי ונכון שיהיה, ולעבר רבנות מקבלת ומכילה יותר". סגן השר הרב בן דהן הסביר כי "הצעה זו תחזק את מוסד הרב הראשי, ועוד יותר תחזק את מערכת בתי הדין הרבניים".

מנגד, הח"כים החרדים תקפו את הצעת החוק. ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה תהה במליאה: "האם יש הפרעה ששני רבנים מכהנים? זה מפריע רק למי שלא מבין ולא יודע מה תפקידו של הרב". חברו לסיעה, ח"כ ישראל אייכלר, הצטרף לדבריו: "מה לכנסת ולרבנים ראשיים? מישהו בדק כמה עובדות סוציאליות, פקידות בביטוח הלאומי, קצינים ועוד שלא עושים שום דבר? אני בכלל לא בטוח שצריך רב ראשי. אם זאת הייתה מדינה יהודית היה לנו רב בכל בית כנסת. עצם העובדה שהכנסת עוסקת בזה, זה בכוונת מכוון לפגוע ביהדות ובדת. כל הדיונים האלה על הרבנות הראשית הם חלק מהרוח הרעה של הכנסת הזו איך להרוס את הממסד היהודי. הרבנות הראשית רלוונטית כמעט כמו הערוץ הראשון ולא זה מה שיקבע".

 

 

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150