שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > השופטת עדנה ארבל פורשת: "שילבה חוק ומשפט עם אנושיות, חמלה ואהבת אדם"

חדשות

השופטת עדנה ארבל פורשת: "שילבה חוק ומשפט עם אנושיות, חמלה ואהבת אדם"
השופטת עדנה ארבל פורשת: "שילבה חוק ומשפט עם אנושיות, חמלה ואהבת אדם"
22/06/2014, ליאור שדמי שפיצר

בטקס הפרידה מהשופטת עדנה ארבל שפרשה היום מביהמ"ש העליון, סיפר היועמ"ש יהודה ויינשטיין על משפטנית הנאמנה לערכיה וליושרה המקצועי, שייחסה משקל רב להגנה על החלש ולשמירה על זכויות אדם. "שפטת בתבונה וביושר, כשליבך מצוי במקום הנכון"

"דרכה של השופטת ארבל בעשייה ציבורית לא החלה עם מינויה לבית המשפט העליון ואני סמוך ובטוח שאין היא תמה כעת, עם פרישתה מכס השיפוט", כך פתח היועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה ויינשטיין את דבריו בטקס הפרידה משופטת בית המשפט העליון עדנה ארבל, שפרשה היום (יום א', 22.6).

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

ויינשטיין סיפר כי "כפרקליט צעיר בפרקליטות מחוז המרכז, זכיתי להכיר ולעבוד עם מי שהייתה אז פרקליטה מן המניין, פרקליטה מוערכת מאוד. לימים, מונית להיות פרקליטת המחוז, ואני פניתי לפסוע במשעולי הסניגוריה. לא חלף זמן רב והגעתי ללשכתך, את פרקליטת מחוז ואני סניגור. טענתי בפנייך בנוגע לתיקים שונים. זכיתי לחזות בפרקליטת מחוז חדה, מקצועית, ויותר מכל – בפרקליטת מחוז שפועלת תמיד כשהאינטרס הציבורי, והוא בלבד, לנגד עיניה.

"הערכים שהנחו אותך אז, המשיכו וכיוונו אותך לאורך המסלול שעברת בשירות הציבורי, כשופטת בבית המשפט המחוזי, כפרקליטת מדינה, וכשופטת בבית המשפט העליון.        דמותך, כפי שנתגלתה בכל אחד מן התפקידים המשמעותיים שאותם מילאת, היא סמל לדמות המשפטנית בשירות הציבורי. משפטנית שפועלת מתוך תחושת שליחות אמיתית ומתוך מחויבות לערכים של אמת וצדק. משפטנית חרוצה אשר עובדת במרץ ובמסירות שעות ארוכות. משפטנית אשר משלבת חוק ומשפט עם אנושיות, חמלה ואהבת אדם".

ויינשטיין ציין כי זכה לחזות בארבל כפרקליטת המדינה, והעיד על המקצועיות שבה הכריעה בתיקים עבי כרס ורבי פרטים. "בתפקיד זה נדרשת להכרעות בעניינים מורכבים במיוחד, פעמים רבות בנושאים שנויים במחלוקת. לא אחת ספגת את, כמו גם המערכת שבראשה עמדת, התקפות בגין עמדותיך המקצועיות. באלה לא היה כדי להסיט אותך מן הדרך. את נותרת נאמנה לערכיך וליושרך המקצועי, ושימשת בכך דוגמא לכל אנשי הפרקליטות. אין זה מקרי כי בתקופה זאת פעלת גם לגיבוש קוד אתי לפרקליטים, והיית בהקשר זה בבחינת 'נאה דורש, נאה מקיים'", אמר ויינשטיין. 

ויינשטיין הצר על כך שלא זכה להופיע בפני השופטת ארבל בבית המשפט העליון אך אמר כי הוא משלים חוסר זה באמצעות רשמי הפרקליטים שהופיעו באולמה מידי יום. "מהם למדתי כי באולמך נשמעים טיעוני הצדדים בנועם, בכבוד, ונשמרת בו גישה מקצועית ועניינית, המבקשת לברר את כל אשר צריך בירור לקראת הכרעה".   

השופטת ארבל הותירה אחריה פסיקה עניפה בכל תחומי המשפט. לדברי ויינשטיין, "בעשר השנים שבהן כיהנת כשופטת בבית המשפט העליון, השפעת על חייהם של רבים, בהכרעות פרטניות, ובהלכות עקרוניות וכלליות. קובץ פסקי הדין שאת מותירה אחריך הוא נדבך נוסף בבניין המורשת המשפטית של מדינת ישראל.

"בתחום המשפט הפלילי, שתרומתך בו רבה ובולטת במיוחד, ייחסת משקל רב להגנה על קטינים, להגנה על נפגעות ונפגעי עבירות מין, להגנה על נשים הסובלות מאלימות ומהתעללות ולהגנה על קורבנות עבירה מכל קבוצות האוכלוסייה. שערי הצדק שלך, השופטת ארבל, היו פתוחים. שפטת בהם תוך הבנה של מציאות חיים מורכבת, תוך הגנה על החלש ותוך שמירה עיקשת על זכויות אדם, על כבודו ועל חירותו. שפטת בהם בתבונה וביושר, כשליבך מצוי במקום הנכון".

מאפיינים אלה באו לידי ביטוי היטב בפסק הדין בעניין חוק המסתננים, שהיה לדברי ויינשטיין מלאכת מחשבת. "אמנם, לאחר ניתוח הדברים היתה עמדתך בפסק דין זה שונה מן העמדה שהציגה המדינה, באמצעות באי כוחי, ודווקא בשל כך מצאתי לנכון להזכירו. הערכים שהעלית על נס, ערכים של כבוד האדם ושמירה על חירותו, הם ערכים שכולנו שותפים להם ופועלים כדי להגן עליהם ולממש אותם".

ויינשטיין הודה לארבל בשם התביעה הכללית בישראל ואנשי השירות המשפטי ואיחל לה בריאות טובה והמשך עשייה חשובה ומשמעותית.

 

 

 

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
151 | S:150