שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > הקלון כבר כאן

חדשות

הקלון כבר כאן
הקלון כבר כאן
18/05/2014, עו"ד שמחה דן רוטמן

ראש עיר שהודה בבית משפט כי ביצע עבירות של הפרת אמונים לא יכול להישאר בתפקידו אפילו דקה נוספת. אם הוא לא מבין זאת בעצמו, ייתכן שיש לשנות את מוסד עסקאות הטיעון של נבחרי ציבור

במערכת הבחירות המוניציפליות שהתקיימה בשנה החולפת, ראינו בית משפט עליון שחורג מסמכותו ומדיח ראשי ערים מכהנים בניגוד לחוק. ראינו ציבור גדול שמגיע לקלפי ומצביע אי-אמון במערכת התביעה והמשפט ומשיב את אותם ראשי הערים לתפקידם. ראינו כנסת שתחת איומי בג"ץ מחוקקת בחופזה הסדר להשעיית ראשי ערים, שעל אף היותו מאוזן הרבה יותר מפעולותיו של בית המשפט העליון, רב בו הפרוץ על המוסדר. וראינו בבת ים, בנצרת עלית וברמת השרון, כיצד טחנות הצדק טוחנות אט אט את הדמוקרטיה הישראלית.

שלומי לחיאני, ראש עיריית בת ים, שהודה בבית המשפט לפני כשבוע וחצי בהפרת אמונים מבלי לחשוב שהדבר מחייב אותו להתפטר באופן מיידי, מביא אותי למסקנה שכזה דבר עוד לא ראינו.

רק למען ההבהרה – אסור שיישאר בתפקידו ראש עיר מושחת, אולם ראש עיר שהוגש נגדו כתב אישום עדיין אינו ראש עיר מושחת. ראש עיר שטרם הורשע עדיין אינו ראש עיר מושחת. ראש עיר שהורשע אך ערעורו תלוי ועומד, עדיין אינו ראש עיר מושחת. חזקת החפות מחייבת זאת. הצורך להימנע מריכוז סמכויות רבות מדי בידי גורמי התביעה מחייב זאת. הנחות היסוד הבסיסיות במשטר דמוקרטי מחייבות זאת.

אולם, ראש עיר שהודה בבית משפט כי ביצע עבירות של הפרת אמונים, לא יכול להישאר בתפקידו אפילו דקה נוספת. ייתכן שהמחוקק צריך לשנות את הנהוג במוסד עסקת הטיעון בכלל ובעסקת טיעון של נבחר ציבור בפרט, אולם לא ייתכן שראש עיר שמודה כי הפר את אמון הציבור יישאר בתפקידו.

אם ראש עיריית בת ים לא מבין זאת בעצמו, אין קלון גדול מזה. אם מנסחי הסדר הטיעון לא הבהירו לו את זה ולא דרשו את התפטרותו, אין קלון גדול מזה. השאלה אם בית המשפט יטיל קלון או לא אינה רלוונטית. הקלון כבר כאן, כמושג אמיתי ומוחשי, והקלון המשפטי הוא צל חיוור שלו.

רבים בציבור ובקרב נבחרי הציבור מלינים על חדירתו של המשפט לתחומים לא לו. על מעורבות יתר של בית המשפט ושל היועץ המשפטי בסוגיות שעדיף היה שיוסדרו בדרכים אחרות.

בכירי המערכת המשפטית, להגנתם, טוענים תמיד שהתערבות המערכת המשפטית נעשית רק בלית ברירה, ומשום שהמערכות לא יתפקדו כראוי ללא התערבותה של מערכת המשפט וללא שהיועץ המשפטי ייטול לעצמו את תפקיד "שומר הסף". אמנם זהו תירוץ גרוע ביותר לפעולות בחוסר סמכות מצד מערכת שאמונה על שלטון החוק ברשויות השלטון, אולם הותרת נורמות ציבוריות קלוקלות ללא התייחסות מתאימה מכשירה את השרץ הבא.

אין ספק שתושבי בת ים צריכים כיום להקים קול זעקה אזרחי ולוודא שיקבלו את המגיע להם: מנהיגות מוניציפלית נקייה משחיתות וטהורה מפלילים. אחרי הכל ולפני הכל, זוהי העיר שלהם, זוהי האחריות שלהם כבוחרים, וזו חובתם כאזרחים.

 

עו"ד שמחה רוטמן הוא היועץ המשפטי של התנועה למשילות ודמוקרטיה

 

לקריאה נוספת, ראו:

 

חרדים ממילים

 

על העקביות בביקורת החוקתית – האם בג"ץ שם את עצמו "בנעלי המחוקק"?

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150