שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > "אם שלטון החוק יקרוס, מי שישלוט הם תג מחיר, פוליטיקה מושחתת ופשע מאורגן"

חדשות

"אם שלטון החוק יקרוס, מי שישלוט הם תג מחיר, פוליטיקה מושחתת ופשע מאורגן"
"אם שלטון החוק יקרוס, מי שישלוט הם תג מחיר, פוליטיקה מושחתת ופשע מאורגן"
11/05/2014, עו"ד אורי ישראל פז

בנאום שנשאה בטקס חנוכת נציבות הביקורת על מערך התביעה הביעה שרת המשפטים ציפי לבני אמון במערכת אכיפת החוק והמשפט אך הדגישה את חשיבות הביקורת החיצונית. השופטת בדימוס הילה גרסטל: "לא כל טעות טעונה טיפול ולא כל כשל טעון סנקציה"

סוף סוף הושק גוף הביקורת על עבודת הפרקליטות: ביום חמישי בערב התקיים בתל אביב טקס חנוכת נציבות הביקורת על מערך התביעה ומייצגי המדינה בערכאות, שבמשרד המשפטים, במעמד ראשי מערכת המשפט.

בראש גוף הביקורת תעמוד נשיאת בית המשפט המחוזי מרכז בלוד, הילה גרסטל, שהקדימה את פרישתה לגמלאות. הגוף החדש הוקם בעקבות דרישה ארוכת שנים להקמת גוף חיצוני שיבקר את פרקליטות המדינה, פרט לביקורת הקיימת של בתי המשפט על התנהלותם.

אמון הציבור נשחק

שרת המשפטים, ציפי לבני, ציינה בטקס ההשקה כי "זהו רגע מרגש בעיניי. יש מעט מאוד רגעים בחיים הפוליטיים והציבוריים בהם יש סיפוק, וזה אחד מהם. אלה ימים לא פשוטים כלל לדמוקרטיה בישראל. מערכת אכיפת החוק והמשפט היא הבסיס לדמוקרטיה שבלעדיה הדמוקרטיה יכולה לקרוס, ומי שישלוט הם אלו שאנו רואים מציצים מעת לעת בחיינו הדמוקרטיים. אם שלטון החוק יקרוס, מי שישתלט יהיו תגי מחיר למיניהם, פוליטיקה מושחתת, פשיעה מאורגנת ועוד כהנה וכהנה תופעות. הגופים ההופכים להיות כעת מבוקרים הם אלה המאפשרים לנו לשמור על הדמוקרטיה הישראלית כנושמת ואוכפת חוק".

השרה לבני הביעה אמון מלא וללא עוררין בגורמי אכיפת החוק, וציינה כי "הנציבות לא הוקמה כי אין לי אמון בהם, אלא דווקא מתוך זה שיש לי אמון בהם. אני מאמינה שאמון הציבור הוא קריטי לכוחה של המערכת לפעול. היה נראה כי אמון הציבור במערכות האכיפה נשחק וצריך לחזק ולהקים את גוף הביקורת. התנאי ההכרחי השני הוא ליצור אמון של המבוקרים במבקר, ואני אסירת תודה לשופטת בדימוס הילה גרסטל שיצרה את הגוף יש מאין ולקחה על עצמה את המשימה".

היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, שיזם את הקמת הנציבות, אמר: "מתחילת כהונתי סברתי שגוף ביקורת על מערך התביעה הוא הכרח המציאות, שכן הוא יחזק את אמון הציבור בפרקליטות. משימתי לא היתה להתחבב על 900 פרקליטים, אלא להביא לכך שמה שאני חושב על אותם פרקליטים, יחשבו גם 8 מיליון אזרחי המדינה. שרת המשפטים הביאה לכך שהגוף הזה פתח את שעריו מהרגע הראשון, ואלמלא הצטרפותה לא היינו מגיעים ליום הזה. זכינו לכך שהנשיאה לשעבר גרסטל היתה מוכנה להסכים לעמוד בראש הגוף הזה, ואני משוכנע שהיא תוביל אותו למחוזות מצוינים".

3,500 מבוקרים חדשים

השופטת בדימוס הילה גרסטל, העומדת בראש הנציבות, אמרה בטקס החגיגי כי "מדובר בגוף העומד על שני יסודות: האחד עוסק בתלונות פרטניות המגיעות מהציבור, מהשרה או מהיועמ"ש, או אירועים שאנשי הנציבות תוך כדי עבודתם יסברו שיש מקום לבררם. השני עוסק בביקורת מערכתית יזומה בנושאים שונים הנוגעים לניהול תקין, לאופן ההתנהלות, לשקיפות, לאתיקה מקצועית וליעילות של שני הגופים המבוקרים.

"אני רואה את תפקיד הנציבות בקיום הליכי ביקורת השואלת שאלות, מזהה כשלים אמיתיים, ממליצה על דרכי תיקונם ונוטלת חלק מתאים בהליך השיפור. אין מטרת הביקורת להרוס ולחסל. מטרתה היא לבנות, ליצור, לתקן. אין אדם חף מטעויות ואין גוף חף מכשלים. לא כל טעות טעונה טיפול על ידי גוף ביקורת ולא כל כשל טעון סנקציה. כל בדיקה צריכה להיעשות בצורה יסודית, מקצועית, לא פופוליסטית, אך חסרת פשרות".

התנועה למשילות ודמוקרטיה בירכה את נציבת הביקורת החדשה, השופטת בדימוס הילה גרסטל. "ביקורת על הפרקליטות ועל מערך הייעוץ המשפטי היא מחויבת המציאות במשטר דמוקרטי. אולם, רק עיגון סמכויות הביקורת בחקיקה ויצירת אי-תלות בהליכי מינוי הנציבה יבטיחו טיפול ראוי", אמר יו"ר התנועה יהודה עמרני לאחר טקס הכתרת הנציבה. הדברים אף הועלו על ידי נציגי התנועה בפני הועדה לביקורת המדינה בזמן ההודעה על הקמת גוף הביקורת אשתקד.

כפי שדווח לאחרונה בפורטל חדשות תקדין, השופטת גרסטל נבחרה לתפקיד עם הקדמת צאתה לגמלאות בגיל 60 מתפקידה האחרון כנשיאת בית המשפט המחוזי מרכז בלוד.

נציבות הביקורת תהיה פתוחה לקלוט תלונות פרטניות מהציבור כבר מיומה הראשון, תהווה גוף ביקורת על כלל גופי התביעה, המחזיקים 3,500 מבוקרים, וייצוג המדינה בערכאות גם בהליכים אזרחיים ומינהליים – ולא רק כלפי הפרקליטות עצמה. הנציבות תקיים בדיקה מערכתית, יזומה ושיטתית של התנהלות המערך הכולל של התביעה וייצוג המדינה בערכאות, מבחינת ניהול תקין, אחידות ביישום נהלים ומדיניות, שקיפות תהליכי עבודה, אתיקה מקצועית ויעילות – לרבות בירור תלונות מן הציבור – וזאת מבלי להתערב בעצמאות שיקול הדעת של הגופים המבוקרים בניהול ההליכים המשפטיים. כמו כן, הנציבות תגיש דוחות נושאיים ושנתיים על הנושאים המבוקרים, תצביע על ליקויים ותציע דרכי פעולה לתיקונם.

 

לקריאה נוספת, ראו:

אושרה כהונת השופטת הילה גרסטל כנציבה הראשונה לגוף הביקורת על התביעה

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150