שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > תובעים חיצוניים מטעם היועמ"ש לא יוכלו לשמש סנגורים פרטיים באותן עבירות

חדשות

תובעים חיצוניים מטעם היועמ"ש לא יוכלו לשמש סנגורים פרטיים באותן עבירות
תובעים חיצוניים מטעם היועמ"ש לא יוכלו לשמש סנגורים פרטיים באותן עבירות
27/04/2014, עו"ד אורי ישראל פז

הנחיה חדשה שפרסם היועמ"ש מבקשת להגן על האמון שרוכש הציבור לרשויות התביעה ולמנוע מצב שבו תובע פלילי מציג בבית המשפט עמדה משפטית הפוכה לזו שהציג כסניגור פרטי

תובעים המחזיקים כתב הסמכה מטעם היועץ המשפטי לממשלה לא יוכלו לשמש במקביל כסנגורים פרטיים בעבירות מסוימות בכל בתי המשפט ובכל המחוזות בארץ, מחשש לניגוד עניינים. עד כה יכלו לשמש התובעים החיצוניים מטעמו של היועמ"ש במקביל כסנגורים פרטיים, אבל במחוזות אחרים, ולא במחוז מינויים כתובעים. נוצר מצב אבסורדי, שבו למשל תובע חיצוני מטעם הרשות המקומית שהתבקש להגשים מדיניות ענישה מחמירה יותר על עבירות תכנון ובניה יכול היה לייצג למחרת היום בפני בית המשפט גישה הפוכה כסנגור פרטי, גם אם לימים הוצאה הנחיה קודמת שהתפרשה כמגבילה את המצב למחוז הספציפי שבו הוא מכהן כתובע.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

הנחיה חדשה ששיגר היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, ליועצים המשפטיים במשרדי הממשלה, ברשויות המקומיות ובתאגידים סטטוטוריים מרחיבה את המגבלה החלה על תובעים חיצוניים המחזיקים כתבי הסמכה מטעמו. על פי ההנחיה החדשה, תובע חיצוני מטעמו של היועמ"ש לא יוכל לשמש כסנגור בעבירות המנויות בכתב ההסמכה (למשל, במשפט תכנון ובניה) בכל בתי המשפט והמחוזות במדינה. זאת בניגוד למצב הקודם, לפיו תובעים אלה היו מנועים מלשמש כסנגורים בעבירות נשוא כתב ההסמכה אך ורק ביחס לאותם בתי המשפט המצויים באותו מחוז שיפוט, בו הם מופיעים מטעם היועמ"ש.

לאור הרגישות הרבה והחשיבות של תפקיד התובע במשפט פלילי, נבחנה בלשכת היועמ"ש שאלת היחס הראוי בין ביצוע תפקידם השלטוני של "תובעים חיצוניים", המועסקים במסגרת חוזה לרכישת שירותים על ידי הגוף הרלוונטי, לבין ביצוע עבודתם כעורכי דין פרטיים. ההרחבה החדשה נועדה להסדיר ולהבטיח מניעת ניגוד העניינים המתעורר בביצוע תפקידים אלה.

על פי ההנחיה, היועץ המשפטי לממשלה קובע כי "תפקיד התובע במשפט פלילי הוא תפקיד ציבורי מובהק ובעל חשיבות ורגישות רבה". לכן לא ניתן לקבל מצב בו תובע חיצוני, בכובעו כממלא סמכות שלטונית, יציג עמדה משפטית אחת, ולמחרת, בכובעו כסניגור פרטי, יציג עמדה משפטית הפוכה באותן העבירות בהן הוא מייצג. מצבים אלו, מטבע הדברים, עלולים להיגרם רק כאשר מדובר בתובע חיצוני שאינו מועסק באופן מלא על ידי הרשות הציבורית.

הנחיית היועמ"ש מצביעה על מורכבות המציאות וקובעת כי "אין צורך להכביר מילים אודות הפגיעה האפשרית בעבודת התביעה, ואודות הפגיעה באמון שרוחש הציבור כלפי התביעה, עת תובע מביע עמדות מנוגדות בבתי המשפט".

ההנחיה תיכנס לתוקף החל ביום 31.1.15, כדי לאפשר לתובעים זמן התארגנות מספיק. מלשכת היועמ"ש נמסר כי תיקים תלויים ועומדים, שכתב האישום בגינם החל לפני כניסתה לתוקף של ההנחיה, ושהטיפול בהם לא הסתיים, יובאו לבחינה פרטנית בפני הגורמים המוסמכים.

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
152 | S:150