שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > העליון נתן אור ירוק לעסקת הטיעון עם שולה זקן; הפרקליטות חזרה בה מהערעור

חדשות

העליון נתן אור ירוק לעסקת הטיעון עם שולה זקן; הפרקליטות חזרה בה מהערעור
העליון נתן אור ירוק לעסקת הטיעון עם שולה זקן; הפרקליטות חזרה בה מהערעור
22/04/2014, עו"ד אורי ישראל פז

במסגרת עסקת הטיעון תחזור בה גם זקן מהערעור על הרשעתה בפרשת ראשונטורס. ההיתר של שופטי בית המשפט העליון ניתן לפרקליטות בהיעדר התנגדות מצדו של רה"מ לשעבר אהוד אולמרט

 שופטי בית המשפט העליון נתנו "אור ירוק" לעסקת הטיעון של הפרקליטות עם שולה זקן בכך שהתירו לפרקליטות לחזור בה מערעורה על הרשעתה המקלה בפרשת ראשונטורס. כעת יהיה מעניין לראות מה יחליט השופט המחוזי דוד רוזן לגבי עסקת הטיעון עם זקן בפרשת הולילנד.

 

לקבלת עדכוני חדשות, פסיקה וחקיקה ישירות למייל, לחץ כאן

 

ההיתר של שופטי בית המשפט העליון ניתן לפרקליטות בהיעדר התנגדות מצדו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. זקן עצמה הסכימה לבקשת הפרקליטות לחזור בה מהערעור בהרשעתה בפרשת ראשונטורס, זאת כחלק מעסקת הטיעון שנחתמה עמה בפרשת הולילנד.

מבקשת הפרקליטות לבית המשפט העליון לחזור בה מהערעור בעניינה של זקן בפרשת ראשונטורס עולה כי בהתאם לעסקת הטיעון התחייבה זקן "לשתף פעולה באופן מלא עם רשויות האכיפה – גם ביחס לחשדות ואישומים נוספים – ולמסור עדות מלאה בכל הליך שיפוטי, ככל שתידרש".

בתמורה לשיתוף הפעולה מצד זקן, ובתנאי שהיא תעמוד בכל התחייבויותיה לפי ההסכם, הסכימה הפרקליטות לעתור לעונש מוסכם בפרשת הולילנד. כאשר מדובר בעונש שבמרכזו מאסר בפועל בן 11 חודשים פחות יום, וכן לחזור בה מערעורה ביחס להיקף ההרשעה ולקולת העונש שנגזר עליה בפרשת ראשונטורס.

ניקוי אורוות?

כפי שדווח לאחרונה בפורטל חדשות תקדין, בתום הקראת הכרעת הדין בפרשת הולילנד הבהיר השופט דוד רוזן לצוות התביעה בראשות עו"ד יהונתן תדמור כי הוא ירצה לקבל פרטים מפורטים יותר מאלה שהוגשו לבית המשפט. "כפי שתראו בהכרעת הדין, לא מדובר פה בפקידה זוטרה ולא מדובר פה במי שהתפתתה. מדובר פה בגורם מרכזי, גורם שנטל מאות אלפים לעצמו ואני לא בטוח שתמיד בידיעתו של אהוד אולמרט. היו דברים שהיא לקחה לעצמה, גורם עצמאי, שאני ארצה לדעת בדיוק למה אתם מבקשים את מה שאתם מבקשים".

עם זאת, השופט רוזן ציין כי "אם מדובר פה ב'ניקוי אורוות', אז בהחלט אני אהיה פתוח וקשוב. אם מדובר פה בעניין של שיבוש מהלכי משפט, אז אני חושב שאין פה בכלל מהפך גדול, כיוון שאני מתאר לעצמי שאתם ידעתם שהשתיקה שלה לא נובעת רק מתוך זה שהיא חושבת שהנה רודפים ראש ממשלה בישראל. לא נפלתם מהכיסא כשהיא באה ואמרה לכם למה היא שותקת, וגם לא כשהיא העידה כפי שהיא העידה במשפט. אם יש 'ניקוי אורוות', בהחלט אהיה קשוב. אם לא, תצטרכו להתאמץ ולעשות כל אשר לידכם על מנת שאסכים לקבל בקשתכם להקל בעונש. כמובן שאני עדיין לא מביע את דעתי. אני מבקש מכם פירוט, פירוט רחב, אני לא מעוניין שתפרטו לי כמו שפירטתם בבקשה".

 "הסכם מוצדק וראוי"

לאור הביקורת הנוקבת של השופט רוזן צפוי היה שהפרקליטות תחזור בה מעסקת הטיעון עם זקן, אבל מבקשת הפרקליטות מבית המשפט העליון עולה כי עמדת הפרקליטות רק התחזקה: "המערערת סבורה כי במכלול נסיבות העניין, כפי שהן משתקפות היום, כריתת ההסכם עם זקן, שבמסגרתו התחייבה בין היתר לחזור בה מערעור זה, היתה מוצדקת וראויה מבחינת האינטרס הציבורי".

מבחינה פרוצדורלית, הפרקליטות יכולה לחזור בה מהערעור שהגישה על קולת העונש שגזרו שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים על זקן בפרשת ראשונטורס, אולם החזרה מהערעור טעונה את אישורו של בית המשפט בשלב מתקדם זה של הליך הערעור, לקראת פרסום פסק הדין.

פסק הדין בערעור עתיד להינתן בקרוב בהרכב של חמישה שופטים בראשות הנשיא אשר גרוניס, והשופטים סלים ג'ובראן, יורם דנציגר, ניל הנדל ועוזי פוגלמן.

 

ע"פ 8080/12

 

 

לקריאה נוספת, ראו:

 

הפרקליטות דבקה בעסקת הטיעון עם שולה זקן גם לאחר הכרעת הדין המרשיעה

 

השופט רוזן: הפעלת פרוטקציה בתמורה לשכר או טובת הנאה שווה שוחד

 

 

 

 

 

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150