שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > "משמורת מחולקת" – לגדל את הילדים יחד, אך לא במשותף

חדשות

"משמורת מחולקת" – לגדל את הילדים יחד, אך לא במשותף
"משמורת מחולקת" – לגדל את הילדים יחד, אך לא במשותף
31/03/2014, עו"ד גליה אליהו

הורים פרודים רבים נאבקים על הזכות להיות בעלי החזקה על ילדיהם, בדרך של הגשת תביעה למשמורת בלעדית לבית המשפט לענייני משפחה. מעטים מהם יודעים מהי "משמורת מחולקת" ולמה היא עשויה להוות פתרון הולם למקרים נוספים

ב-3 באפריל 2013 נולד המושג "משמורת מחולקת" בפסק דינה של כב' השופטת שפרה גליק מבית המשפט לענייני משפחה ברמת גן, בתביעות משמורת והסדרי ראיה הדדיות בין בני זוג פרודים. בין בני הזוג ניטש כבר שנים סכסוך מר וסוער, ובשום פנים הם לא הצליחו לשתף פעולה ביניהם, ולו בנושא הקטן ביותר, בטיפול בבנם הקטן המשותף, הסובל מתסמונת PDD (תמ"ש 16291-09-10 ר.ש. נ' נ.י.).

באותו מקרה, השופטת התבססה על תסקירי הרווחה ועל חוות דעת מקצועיות וקבעה כי אין מנוס מהמסקנה שהילד קשור לשני ההורים וזקוק לשניהם. לפיכך, טובת הילד חייבה לחלק את המשמורת בין שני ההורים. השופטת הנכבדה הסבירה כי ההבדל בין המשמורת המחולקת לבין המשמורת המשותפת הוא כי בעוד משמורת משותפת תינתן להורים המסוגלים לשתף פעולה ביניהם בטיפול בילד ומתגוררים בסמיכות, הרי שהמשמורת המחולקת ניתנת להורים הנאבקים ביניהם ומתגוררים בסמיכות.

המשמעות הפרקטית היא שבין ההורים לא יתקיימו "הסדרי ראייה" אלא יהיו רק שני "מעברים" מהורה אחד למשנהו במשך שבוע ו"מעבר" אחד בכל סופשבוע לסירוגין (סע' 121 לפסק הדין). 

צידוק חשוב נוסף המופיע בפסק הדין להעדפת פתרון של חלוקת המשמורת בין ההורים וביטול הסדרי הראיה, היה רצונו של בית המשפט להימנע מלתת עדיפות לאף אחד מההורים בדרך של קביעתו כהורה המשמורן, דבר שעלול לגרום לשלילת דמותו של ההורה האחר בעיני הילד.

יצוין, כי באותו מקרה, התנהל בין הצדדים מספר עצום של הליכים שונים - 18 במספר – וברור היה לבית המשפט, כי הענקת המשמורת לאחד מהם קרוב לוודאי היתה יוצרת תחושת קיפוח אצל האחר ומחריפה עוד יותר את המאבק הקשה ממילא.

 

הורים שאינם מסוגלים לתקשר

 

על פי פסק הדין, קיימים חמישה תנאים לקביעת משמורת מחולקת:

1.       הוכח כי לשני ההורים מעורבות רבה בחיי הקטין.

2.       ההורים גרים בסמיכות זה לזה, ובהסכם שקיבלו על עצמם אשר קיבל תוקף של פסק דין הם מסכימים להוסיף ולהתגורר בסמיכות.

3.       מתוך התסקירים עולה כי קיים קשר טוב בין כל אחד מההורים לבין הקטין.

4.       אין כל תקשורת בין ההורים, ומשכך לא יכול להיות ביניהם תיאום ולא מינימאלי, כך שלא ניתן לקבוע משמורת משותפת, אלא "משמורת מחולקת" עם חוקיות הורית ברורה לחלוקת זמני השהייה של הקטין עם כל אחד מהוריו.

5.       רצון הקטין. במקרה שתואר בפסק הדין לא ניתן היה לשפוט על פי קריטריון זה, לאור גילו הצעיר ולאור קביעתה של השופטת גליק שהקטין מוסת על ידי אמו ובהתחשב באבחונו כ-PDD. עקב כך, קבעה השופטת, הרצון המילולי אינו עולה בקנה אחד עם הבעות רצונו באינטראקציה עם הוריו והתנהגותו בכלל.

 

במילים אחרות, אם יוכח לבית המשפט שלמעט הקונפליקט הגבוה בין ההורים, מתקיימים יתר התנאים להענקת משמורת משותפת, קרי – ההורים מתגוררים בסמיכות גאוגרפית ויש קשר טוב בין הילד לבין כל אחד מהוריו המעורבים בחייו, עשוי בית המשפט להשתכנע לחלק את המשמורת בין ההורים באופן שוויוני, מבלי לתת עדיפות לאף אחד מהם.

 

פתרון יצירתי

 

הפתרון היצירתי של חלוקת משמורת הילד בין הוריו, תוך הימנעות ממתן עדיפות למי מהם, עשוי לסייע לבית המשפט למנוע עימותים מיותרים בסוגיית המשמורת בין זוגות הורים המתגוררים בסמיכות. כל זאת בכפוף לכך שההורים הוכיחו כי למעט העובדה שהם אינם מצליחים להסתדר זו עם זה, עדיין, בכל אספקט אחד הם הורים טובים, המיטיבים עם הילד והטיפול של כל אחד מהם בילד חשוב לרווחתו.

המשמורת המחולקת הינה נדבך נוסף בהתפתחויות הפסיקתיות המרתקות בפסיקה הדינאמית והתקדימית המאפיינת בשנים האחרונות את בתי המשפט לענייני משפחה. יתכן שהפתרון של המשמורת המחולקת יכה שורשים ויתפשט כשם שהולכת ומתפשטת פסיקת המשמורת משותפת, המוענקת כיום אפילו ללא הסכמת האם (עד שנת 2008 נפסקה משמורת משותפת רק בהסכמת האם).

נכון למועד כתיבת מאמר זה ניתן פסק דין אחד בודד על משמורת מחולקת, אם כי לטענת כב' השופטת גליק, בפסקי הדין בהם הוענקה משמורת משותפת חרף היעדר שיתוף פעולה בין ההורים, נכון יותר היה להשתמש בביטוי "משמורת מחולקת" (סע' 106 לפסק הדין).

כך או כך, יש להמשיך ולעקוב אחר פסקי הדין החדשים, היוצאים מדי יום מבתי המשפט לענייני משפחה, ולבחון לאורך זמן אם הפתרון של חלוקת המשמורת, תוך ביטול הסדרי הראיה וקביעת "מעברים", ימשיך להתפתח בדרך שתאפשר אחריות הורית שוויונית על משמורת הילדים, גם במקרים בהם ההורים בקונפליקט גבוה. 

 

 

עו"ד גליה אליהו מתמחה בדיני משפחה וירושה, דיני עבודה וכן במגוון תחומים אזרחים כגון דיני חוזים, דיני חברות ודיני מקרקעין.

www.good-law.co.il

 

 

 

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150