שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > השופט אברהם טל מונה לנשיא בית המשפט המחוזי מרכז-לוד

חדשות

השופט אברהם טל מונה לנשיא בית המשפט המחוזי מרכז-לוד
השופט אברהם טל מונה לנשיא בית המשפט המחוזי מרכז-לוד
26/03/2014, ליאור שדמי שפיצר

השופט טל, המכהן כשופט מחוזי משנת 2000, ישב בהרכב שהכריע במשפטו של דמיאן קרליק שרצח את בני משפחת אושרנקו ובמשפטו של רוני רון שרצח את נכדתו רוז פיזם. הוא יחליף את הנשיאה הילה גרסטל, שמונתה לנציבת הביקורת על רשויות התביעה

סגן הנשיאה השופט אברהם טל מונה לנשיא בית המשפט המחוזי מרכז-לוד. השופט טל יחליף את הנשיאה הילה גרסטל, שמונתה לנציבת הביקורת על רשויות התביעה, בהן הפרקליטות והתביעה המשטרתית.

השופט טל נולד ב-1949 בישראל, וסיים את לימודי המשפטים באוניברסיטת תל אביב בשנת 1975. בתום לימודיו התמחה בבית המשפט המחוזי בתל אביב ובפרקליטות מחוז תל אביב, וסיים לימודי מוסמך במשפטים.

עד שנת 1990 עבד השופט טל בפרקליטות מחוז תל אביב (פלילי), וביולי 1990 מונה לכהונת שופט בית משפט השלום ברמלה. בינואר 1994 מונה לסגן נשיא בית משפט השלום בתל אביב, ומשם עבר בספטמבר 2000 לכהונת שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב. בינואר 2008 מונה לסגן נשיא בית המשפט המחוזי מרכז.

בין היתר, כתב השופט טל את פסק הדין במשפטם של רוני רון ומארי פיזם, שהורשעו ברצח הנכדה והבת רוז פיזם בת הארבע, שגופתה הושלכה לירקון. השופט טל גזר על רון את העונש המרבי, כשהוא דוחה את טענתו כי המכה שנתן לה, שהתבררה כקטלנית, היתה מכה תמימה. "מי שמכיר בכוח ידיו וביכולותיו ומכה ילדה קטנה בת ארבע בידו החזקה, הרי הוא מתכוון לגרום למותה ולא רק צופה את מותה".

במקרה מפורסם אחר גזר השופט טל שישה מאסרי עולם מצטברים על דמיאן קרליק, שרצח את ששת בני משפחת אושרנקו באחת מפרשיות הרצח המחרידות שהתרחשו בישראל. השופט טל תיאר את קרליק כמי ש"איבד כל צלם אנוש. באכזריות רבה הוא קטל שש נפשות, שלושה דורות ולא נרתע מול סבתא זועקת לעזרה ותינוק זועק ובוכה".

פסיקה שנויה במחלוקת של השופט טל נגעה לערעור של מפטם אווזים שהורשע בעבירה של עינוי, התעללות והתאכזרות לבעלי חיים, וזוכה על ידי שופטי המחוזי אברהם טל, זהבה בוסתן ויחזקאל קינר  מחמת הספק, לאחר שטען כי השתמש בשיטה שאינה נוגדת את חוק צער בעלי חיים.

על פסק הדין הושמעה ביקורת הטוענת כי הוא מוטעה ועלול לפגוע משמעותית באכיפה הפלילית של חוק צער בעלי חיים, שכן הוא פוסל בעצם את הכלים של ניסיון החיים והשכל הישר ככלים שבית המשפט יכול לסמוך עליהם בפסיקה בתיקי התעללות. תוצאה נוספת, לטענת המבקרים, היא כי אין ערך לתקדימים של פסיקה, כי כל וריאציה זעירה במעשה ההתעללות מחייבת כביכול בדיקה מחדש של אופיים על ידי מומחה.

השופט טל נקט יד קשה בעתירות אסירים לשחרור. בין היתר דחה את עתירתו לשחרור מוקדם של בן 93, המרצה מאסר עולם בגין רצח בתו ההרה על רקע כבוד המשפחה. זאת, למרות ההחמרה הנטענת במצבו הסיעודי והבריאותי.

במקרים נוספים דחה בקשות אסירים לצאת לחופשה, בהם של העבריין אורי לוזון שביקש לצאת לברית של בנו ושל העבריין אבנר הררי, הנחשב ל"מוציא לפועל" של משפחת אברג'יל.

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150