שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > בג"ץ דחה את הדרישה להעיד את שולה זקן כעדת מדינה בפרשת הולילנד

חדשות

בג"ץ דחה את הדרישה להעיד את שולה זקן כעדת מדינה בפרשת הולילנד
בג"ץ דחה את הדרישה להעיד את שולה זקן כעדת מדינה בפרשת הולילנד
26/03/2014, עו"ד אורי ישראל פז

ביהמ"ש דחה את עתירת התנועה לאיכות השלטון המבקשת לחייב את המדינה לחתום על הסכם עד מדינה עם זקן, על סמך "הערכות, ספקולציות ופרסומים בתקשורת", וללא כל תשתית עובדתית המצביעה על פגם בהחלטת הפרקליטות

מפלה לתנועה לאיכות השלטון בבג"ץ: שופטי בג"ץ דחו על הסף את העתירה של התנועה לאיכות השלטון לזמן את שולה זקן להשלמת עדות בפרשת הולילנד ולחתום עמה על הסכם "עד המדינה" כדי לרדת לחקר האמת בחשדות לשחיתות מצִדו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. השופט יצחק עמית פסק, בהסכמת חבריו נעם סולברג וצבי זילברטל, כי "העתירה שלפנינו, לא תואר לה ולא הדר, בשים לב לכך שהיא נעדרת תשתית עובדתית".

בפסק הדין נכתב כי העתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון "מעידה על עצמה כמתבססת על השערות, הערכות, ספקולציות ופרסומים שונים שמקורם בכלי התקשורת". התנועה לאיכות השלטון "אינה מתיימרת לדעת את תוכן הודעתה מיום 5.3.2014 של זקן במשטרה, וממילא לא הסבירה בעתירתה ובדיון שבפנינו כיצד אותה הודעה משתבצת במארג הראייתי שהוצג בבית המשפט המחוזי".

מחול שדים תקשורתי

בתגובתו לעתירה הלין אולמרט על מחול שדים תקשורתי המתנהל כנגדו כדי להציג אותו כאדם מושחת ונהנתן, תוך זיהום חמור של טוהר ההליך הפלילי. סנגוריו טענו בתגובתם לעתירה שעיון בהודעתה של זקן במשטרה מה-5 במרץ 2014 מעלה כי דברים שיוחסו לה כלל לא נאמרו על ידה, ועל כך ש"לא 'אמת עובדתית' בפיה של זקן, אלא 'אמת' מעובדת ומוכוונת מטרה, שאינה אלא אסופת שקרים, המונעת מתחושתה של זקן כי מר אולמרט בגד בה, כאשר סירב לגבות בבית המשפט את מערכת היחסים המושחתת שנרקמה בינה לבין עד המדינה בפרשת הולילנד, ומחששה מפני עונש המאסר שייגזר עליה. הא ותו לא".

פרקליט המדינה שי ניצן טען כי על שופטי בג"ץ לדחות את העתירה על הסף, משום שהסעדים המבוקשים בה נוגעים בלב ליבו של שיקול הדעת המסור לרשויות התביעה. ניצן סבור כי החלטות הפרקליטות בראשותו התקבלו בשיקול דעת, לאחר בחינה יסודית ומעמיקה, בשים לב למכלול השיקולים הנוגעים לנסיבות הפרשה ולאכיפת החוק.

עוד טען ניצן כי התשתית העובדתית של עתירת התנועה לאיכות השלטון "רעועה", משום שהיא מבוססת רובה ככולה על פרסומים בתקשורת. מוטב היה לתנועה לאיכות השלטון, לטענת הפרקליטות, לנהוג בזהירות בהעלאת טענותיה הנחרצות ובהסקת מסקנותיה מרחיקות הלכת בדבר חוסר סבירות קיצוני היורד לשורשו של עניין כביכול בהחלטת הפרקליטות, כשאין בידי התנועה מידע על העובדות לאשורן.

כפי שדווח לאחרונה בפורטל חדשות תקדין, בעתירה טענה התנועה לאיכות השלטון כי עדותה של זקן דרושה כדי לרדת לחקר האמת ולהבטיח כי בפני שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, דוד רוזן, יעמוד מלוא המידע שניתן להציג בפניו להכרעתו, כדי להגן על שלטון החוק ועל אמון הציבור בנבחריו וברשויות המדינה, נוכח חומרת הפרשות בהיותן עוסקות בחשדות לשחיתות כנגד ראש ממשלה לשעבר.

העתירה לבג"ץ הוגשה בעקבות בחינה שנעשתה לאחרונה בפרקליטות לגבי הגרסה שמסרה זקן בתחילת החודש במשטרה, ולגביה הודיעה הפרקליטות לבאי-כוחה של זקן כי הוחלט שלא להמשיך את המגעים עימם בקשר לתיקים התלויים ועומדים נגד מרשתם, וזאת על אף הדברים שמסרה בעניין מעורבותם של אחרים בביצוע עבירות פליליות. "ההחלטה התקבלה תוך בחינת מכלול נסיבות העניין ושקילת שיקולים שונים, לרבות השלב המתקדם בו מצויים התיקים שגב' זקן הואשמה בהם – שלב שבו ניתן לבקש להציג ראיות נוספות לבית המשפט רק בנסיבות חריגות ביותר, לצד העובדה כי גב' זקן לא הביאה ראיות תומכות חיצוניות לדבריה", נכתב בהודעת דובר משרד המשפטים לעיתונאים.

"הכרעה גולמית ובלתי מפוענחת"

זקן מצידה השיבה בחיוב בתשובתה לבג"ץ והביעה נכונות להתייצב להמשך חקירה ולעדות בבית המשפט כל אימת שתתבקש. "ללא שמיעתה, כל הכרעה שתצא תחת ידן של הערכאות הנכבדות תהא חסרה ומאולצת. האמת העובדתית לה שואף בית המשפט, תיוותר גולמית ובלתי מפוענחת – הגם שהיא לכאורה נמצאת בהישג יד", נכתב בתשובתה של זקן לבג"ץ. "עצם התייצבותה לעדות תכשיר ראיות שונות שנקבעו כבלתי קבילות נגד משיב 4 (אהוד אולמרט – אי"פ) על ידי הערכאה הדיונית".

שופטי בג"ץ ביססו את דחיית העתירה על "ההלכה המושרשת", לפיה התערבותו של בג"ץ בשיקול דעת רשויות התביעה בכל הנוגע להליכים פליליים – אם החלטות המורות על פתיחה בחקירה או סגירת תיק חקירה או עריכת הסדר טיעון – תֵעשה "אך במקרים נדירים, ורק מקום שהחלטת היועץ המשפטי לוקה בחוסר סבירות קיצוני או בעיוות מהותי".

נפסק כי העותרת דורשת כי בג"ץ יאכוף על רשויות התביעה לערוך הסכם "עד מדינה", ובכך להתערב באקטיביות באופן ניהולו של תיק פלילי. כל זאת, כאשר הערעור תלוי ועומד בבית המשפט העליון וההליך בבית המשפט המחוזי נמצא ערב מתן הכרעת הדין. "החלטת הפרקליטות מושא העתירה התקבלה בתום ישיבה שבה השתתפו כמה וכמה פרקליטים, לדרגותיהם, בראשות פרקליט המדינה, ולאחר שהנושא נבחן ביסודיות", פסקו שופטי בג"ץ. "במעט, אם בכלל, שהביאה העותרת לפנינו, אין כדי להוציא את הפרקליטות מחזקתה כי פעלה כהלכה, ולא מצאנו כי העותרת אוחזת בידה אף לא אחד מן המפתחות הפותחים את שערי בית המשפט לשם התערבות בשיקול דעת רשויות התביעה".

באשר לעמדתה של זקן לשוב ולהעיד בבית המשפט המחוזי, קבעו שופטי בג"ץ כי החלטת הפרקליטות שלא לחתום עימה על הסכם "עד מדינה" אינה מעלה ואינה מורידה לעניין זכותה של זקן לבקש לחזור אל דוכן העדים.

 

בג"ץ 1844/14

 

לקריאה נוספת, ראו:

 

אלדד יניב ביקש מעמד של ידיד ביהמ"ש בתיק אולמרט וחטף הוצאות של 3,000 שקל

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
152 | S:150