שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > מספר השופטים ביחס לאוכלוסייה בישראל נמוך משמעותית מהממוצע האירופי

חדשות

מספר השופטים ביחס לאוכלוסייה בישראל נמוך משמעותית מהממוצע האירופי
מספר השופטים ביחס לאוכלוסייה בישראל נמוך משמעותית מהממוצע האירופי
24/03/2014, עו"ד אורי ישראל פז

הוועידה האירופית ליעילות הצדק, שבכיריה מבקרים בימים אלה בארץ, תפרסם בספטמבר 2014 את הדו"ח להשוואת והערכת מערכות משפט אירופיות אשר יכלול לראשונה גם נתונים על מערכת המשפט בישראל

בימים אלה (23-24 במרץ 2014) מבקרת בישראל משלחת של בכירי הוועידה האירופית ליעילות הצדק – CEPEJ (European Commission for the Efficiency of Justice). במהלך ביקורם נפגשו חברי המשלחת עם נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, לצורך חיזוק שיתוף הפעולה עם ישראל והיכרות כללית עם מערכת המשפט בארץ.

הוועידה האירופית ליעילות הצדק היא אורגן של מועצת אירופה שמטרתו ייעול ושיפור הליכי משפט ב-47 המדינות החברות, באמצעות איסוף וניתוח מידע ממערכות המשפט השונות, שיתוף ידע, קביעת מדדים והגדרת שיטות עבודה מומלצות (best practices). הפרויקטים של CEPEJ עוסקים, בין היתר, בקביעה של טווחי זמן רצויים להליכים משפטיים, בניהול זמן שיפוטי ובאיכות הצדק והמשפט.

במאי 2012, בעקבות הליך שיזמה מחלקת המחקר של הרשות השופטת, בסיוע משרד החוץ ומשרד המשפטים, ולאחר הצבעה בפורום שרי החוץ של המדינות החברות במועצת אירופה, התקבלה ישראל כמדינה משקיפה ל-CEPEJ. מדינות משקיפות נוספות הן בין היתר ארה"ב, קנדה ויפן.

במהלך ביקורם מסיירים אנשי המשלחת בעיר העתיקה בירושלים, בגנים הבהאיים בחיפה ובהיכל המשפט בחיפה, שם ייפגשו עם נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, השופט יוסף אלרון, נשיא בית משפט השלום בחיפה, השופט אינאס סלאמה, ונשיא בית הדין האזורי לעבודה, השופט רמי כהן.

מחצית מהשופטים הם שופטות

אחד הפרויקטים המשמעותיים והמשפיעים של CEPEJ הוא דו"ח להשוואת והערכת מערכות משפט אירופאיות, המפורסם אחת לשנתיים. הדו"ח מרכז ומנתח מידע נרחב על תפקוד מערכות משפט באופן המאפשר השוואה בין המדינות וזיהוי מגמות לאורך זמן. הסוגיות המועלות בדו"ח רלוונטיות באופן ישיר להערכת מערכת המשפט בישראל, כמו למשל התקצוב הציבורי של מערכת המשפט, מדדים של יעילות ואיכות, מנגנונים חלופיים ליישוב סכסוכים והיבטי שוויון מגדריים במערכת המשפט.

הדו"ח קובע את הסטנדרטים להשוואה בינלאומית בין מערכות משפט, וארגונים בינלאומיים אחרים כגון ה-OECD והאיחוד האירופי מסתמכים לחלוטין על המידע המפורסם בו. ממצאי הדו"ח זוכים להד ציבורי, תקשורתי ואקדמי נרחב.

לאחר מאמצים מקצועיים ודיפלומטיים, אישרה בספטמבר 2013 ועדת השרים של מועצת אירופה את שיתופה של מדינת ישראל בדו״ח, כחברה מן המניין (על אף היותה מדינה משקיפה בארגון). הדו"ח הקרוב, אשר לראשונה יכלול גם נתונים על מערכת המשפט בישראל, צפוי להתפרסם בספטמבר 2014.

כך למשל, יכלול הדו"ח נתונים על מספר שופטות ושופטים במערכות משפט שונות. לפי הנתונים מדו"ח 2010, ישנם בממוצע 19.5 שופטים לכל 100 אלף תושבים במדינות אירופה. ישראל נמצאת במקום ה-35 מתוך 39 המדינות (שבתרשים), עם 8.2 שופטים ל-100 אלף תושבים. יצוין כי בחלק ממדינות אלו, בשונה מישראל, נוסף על שופטים מקצועיים קיימים גם שופטים "לא מקצועיים" (non-professional judges/ lay judges). בנוסף, השיעור הממוצע של הנשים השופטות מבין כלל השופטים במדינות אלו הוא 49%, והטווחים נעים בין 9% (אזרבייג'ן) ל-78% (סלובניה). בישראל, בדומה לממוצע הכללי, מחצית מהשופטים הן שופטות.

מצטיינים בסילוק סכסוכים אזרחיים

הנתונים אודות מדינות מועצת אירופה לקוחים מתוך הדוח השוואתי של הוועידה האירופית ליעילות הצדק שפורסם ב-2012. הנתונים אודות ישראל הם חלק מהנתונים שאספה מחלקת המחקר של הרשות השופטת לטובת הדוח ההשוואתי שיפורסם ב-2014.

נתון מעניין נוסף מתוך הדו"ח נוגע למספר הסכסוכים האזרחיים הנידונים בערכאה ראשונה. ב-42 המדינות המובאות בתרשים, בממוצע נפתחים בשנה 2,780 סכסוכים אזרחיים בערכאה ראשונה ל-100 אלף תושבים, ונסגרים 2,477 תיקים. ישראל נמצאת במקום השביעי מבין 42 המדינות, עם 4,490 סכסוכים אזרחיים הנפתחים בשנה ל-100 אלף תושבים, ו-4,527 תיקים שנסגרים.

קצב סילוק מספר הסכסוכים האזרחיים (clearance rate), המתקבל על ידי חלוקת מספר התיקים הנסגרים במספר התיקים הנפתחים, הוא בממוצע 97% במדינות אירופה. בישראל, קצב סילוק הסכסוכים האזרחיים הנשמעים בערכאה ראשונה עומד על 101%.

ישראל היא המדינה הלא-אירופאית הראשונה המשתתפת בפרויקט ההשוואתי, וכבר נרשמות בקשות מקבילות של מדינות חוץ אירופאיות אחרות. נכון להיום, מערכת המשפט בישראל ממוקמת בדו"חות השוואתיים לצידן של מדינות אגן הים התיכון (ה-EUROMED). ההשתתפות במסגרת השוואתית של מערכות משפט אירופאיות תתרום למערכת המשפט בישראל, שתוכל למצב עצמה באופן רשמי ומתוקף מדעית וציבורית אל מול מערכות משפט מתקדמות אחרות בעולם.

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
153 | S:150