שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > רופא שהפך מטופלת שלו לשפחת מין במשך 4 שנים יפצה אותה בחצי מיליון שקל

חדשות

רופא שהפך מטופלת שלו לשפחת מין במשך 4 שנים יפצה אותה בחצי מיליון שקל
רופא שהפך מטופלת שלו לשפחת מין במשך 4 שנים יפצה אותה בחצי מיליון שקל
10/03/2014, ליאור שדמי שפיצר

ביהמ"ש קבע כי הרופא שטיפל בילדיה של התובעת, ושימש רופא המשפחה שלה עצמה, ניצל אותה מינית תוך אדישות למצבה. תביעתו הנגדית של הרופא נגד התובעת ובעלה בטענה לסחיטת כספים נדחתה

בית משפט השלום בחיפה חייב רופא שהפך מטופלת שלו לשפחת מין לפצותה בסכום של 530 אלף שקל, בצירוף 15 אלף שקל הוצאות משפט ושכ"ט עורך דין בשיעור של 20% מסכום הפיצוי. בית המשפט דחה את תביעתו הנגדית של הרופא נגד התובעת ובעלה בטענה לסחיטה.

הנתבע, רופא ילדים נשוי המתגורר בצפון הארץ, שימש כרופא הילדים של התובעת ובעלה, והחל משנת 1999 החל לשמש כרופא המשפחה של התובעת עצמה.

החל מחודש מאי 2003 החלו הרופא והתובעת לנהל מערכת יחסים מינית אינטנסיבית שנמשכה עד 2007. הם נפגשו בתדירות של פעם פעמיים בשבוע לצורך קיום יחסי מין, שהתקיימו במקומות שונים – במרפאתו של הרופא, במכוניתו ובצימרים שונים שהיה מזמין עבורם.

בתביעה אזרחית שהגישה התובעת טענה כי הרופא הפך אותה לשפחת מין שלה וקיים איתה יחסי מין כפויים כל העת וכל זמן שחפץ בכך, במשך תקופה של כארבע שנים. לטענתה, התקיפה המינית, הניצול המיני, המעשים המגונים והאונס פערו פצע עמוק בנפשה, עיוותו את תפיסת עולמה וגרמו לה לנזקים בלתי הפיכים שילוו אותה כל חייה. רק לאחר שהחלה בטפול פסיכולוגי בגין מצבה הרגשי הירוד והמדורדר, הבינה כי סיפקה את מאווייו האגואיסטיים של הנתבע וכי מערכת זו הרסנית עבורה.

התובעת, שחששה שהרופא לא יכיר במעשיו ובפגיעה הקשה שלו בה, צילמה את המפגש ביניהם והציגה בפניו את התמונות.

הרופא כקורבן

הרופא לא הכחיש כי ניהל עם התובעת מערכת יחסים קרובה, של מפגשים תדירים במקומות שונים, כאשר בין היתר קיימו יחסי מין. אלא שלטענתו התפתחה מערכת יחסים רומנטית ביניהם, שאותה הם השתדלו לקיים בצנעה ובהסתר מעיני הבריות, נוכח העובדה ששניהם נשואים ובעלי משפחות. בשלב מסוים הוא החליט לנתק את הקשר עימה, מאחר שבמקביל לכך התובעת החלה לנהל מערכת רומנטית מחוץ לנישואין עם אדם נוסף, גם הוא רופא, המצוי עימו בקשרי עבודה. כתגובה על כך וכמעשה נקמה בו, כך טען הרופא, התובעת ובעלה החליטו להסריט מפגש ביניהם ולהשתמש בכך על מנת לסחוט ממנו כספים רבים.

הנתבע הכחיש כי ניצל את התובעת וטען שבסופו של דבר, הוא זה שנפל קרבן למעשיה. משכך הגיש נגד התובעת ובעלה תביעה שכנגד לפיצוי, בטענה שכתוצאה ממעשיהם סבל מחרדה, מתח, דיכאון, ירידה במשקל ועוד.

בית המשפט קיבל את התביעה ודחה את התביעה שכנגד. השופט יהושע רטנר קבע כי התובעת היתה תלויה ברופא שטיפל בשני ילדיה, הן לצורך הטיפול והן לצורך המעקב וקבלת הוראות ותמיכה רגשית. התובעת שמה בו את מבטחה וסמכה עליו באופן מלא.

עוד צוין כי בין השניים פער גילאים של 20 שנה לטובת הרופא, והנתבעת ראתה בו אדם מבוגר אשר צבר ניסיון חיים רב, וככזה היא ראתה בו דמות אשר תוכל להיוועץ עימו מתוך הבנה ואמונה שהיא יכולה לסמוך עליו. בסופו של דבר נוצר מצב שבו התובעת היתה תלויה בנתבע כמעט בכל דבר ועניין, לרבות במציאת עבודה ושיפור מצבה הכלכלי, טפול רפואי לילדיה, טפול רפואי לה עצמה, ייעוץ והכוונה בענייניה הרגשיים ועוד.

השופט רטנר דחה את הטענה כי יחסי המין היו חלק ממערכת רומנטית בהסכמה ומרצון, וקבע כי הנתבע ניצל את התובעת באופן ברור ובאופן בוטה, כאשר הוא הופך אותה לשפחת המין שלו לצורך סיפוק צרכיו, תוך כדי אדישות ואי איכפתיות למצבה.

התבטלות עצמית והשפלה

עוד נקבע כי מחומר הראיות עולה באופן ברור צורת יחסי המין והנסיבות שבהן הם התקיימו, מעידים על כך שלא היה בין הצדדים קשר רגשי אינטימי, כפי שיש בין שני אנשים אוהבים. יחסי המין נעשו רק על מנת לספק את יצרו המיני של הנתבע בצורות שונות. גם כאשר התובעת היתה אקטיבית בזמן קיום יחסי המין, הדבר נעשה תוך כדי התבטלות עצמית ותוך כדי השפלה עצמית בפני הנתבע. "התמורה" היחידה שקיבלה מיחסים אלה היתה התחושה שהיא ממלאת אחר רצונותיו, דבר שהזין את האשליה שלה שהיה בכך לגרום לו לאהוב אותה.

השופט דחה את טענת הנתבע שלא ידע על מצבה הנפשי של התובעת לפני מערכת היחסים, ובכלל זה לפגיעות המיניות שחוותה בילדותיה ולהשלכותיהן, שכן הוא היה הרופא שלה במשך ארבע שנים לפני תחילת מערכת היחסים ותיקה הרפואי היה פתוח בפניו. בין היתר גם נחשף למצבה הרגשי בסיטואציות מסוימות ולאופייה והתנהגותה תוך כדי הטפול בה ובילדיה.

עוד נקבע כי במהלך שנות מערכת היחסים, הנתבע הצליח מבחינה מקצועית ואישית. הוא הרחיב את מרפאתו, העסיק רופאים נוספים, כמו גם אנשי צוות פרה רפואיים, הגדיל את הכנסותיו, ניהל את נכסיו הפרטיים ונחשב לאיש מכובד ואמיד בקהילתו.  לעומת זאת מצבה של התובעת, הן הנפשי, הן הכלכלי והן המשפחתי נשאר גרוע. יש בפער זה להצביע על כך, שמערכת היחסים שירתה את הנתבע והזיקה לתובעת. לא מדובר במערכת יחסים רומנטית, בו התובעת מקבלת תמורה מהנתבע, אלא במערכת יחסים של ניצול.

"אין הסכמה אמיתית בקשר רופא-מטופל"

עוד נקבע כי הנתבע הפר את חובת האתיקה המוטלת עליו, בין היתר בדבר איסור ניצול המטופל. השופט הדגיש כי בנייר העמדה בנוגע ליחסי מין בין רופא ובין מטופל נאמר במפורש כי "בקשר רופא-מטופל אין למעשה הסכמה מלאה ואמיתית מצד המטופל לקיום יחסי מין עם הרופא, מאחר שיחסי הכוחות ביניהם אינם שווים. קיימת תלות חד-צדדית של החולה ברופא".

השופט רטנר דחה את התביעה שכנגד וקבע כי הרופא לא עמד בנטל ההוכחה המוטל עליו להוכיח שהפסקת הקשר עם התובעת היתה ביוזמתו. להיפך, מכלול הראיות שהובאו בפני בית המשפט מצביע על כך שהוא נהנה ממערכת היחסים והוא לא רצה להפסיקה. הוא גם לא הוכיח שהתובעת ובעלה ניסו לסחוט אותו או כי התובעת הפיצה את סרט המפגש המיני ביניהם אשר צולם על ידה,  ובכך הפרה את פרטיותו.  אשר לטענתו לנזקים נקבע כי לא הוכח שהנתבע סובל מבעיה תפקודית כלשהיא בתחום הנפשי. נקבע כי לאחר סיום מערכת היחסים ולמרות ניסיון הסחיטה הנטען, הנתבע ממשיך עד היום לתפקד בכל מערכות החיים, הן המקצועיים-תפקודיים והן המשפחתיים והאישיים.

בית המשפט המחוזי בחיפה עיכב את ביצוע פסק הדין עד להכרעה בערעור, בתנאי שהנתבע יפקיד את מלוא החיוב הכספי בקופת בית המשפט.

 

ת"א 7180/08

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
152 | S:150