שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > המאבק ביוקר המחיה: אושר חוק המזון שנועד להגביר תחרות ולהוריד מחירים

חדשות

המאבק ביוקר המחיה: אושר חוק המזון שנועד להגביר תחרות ולהוריד מחירים
המאבק ביוקר המחיה: אושר חוק המזון שנועד להגביר תחרות ולהוריד מחירים
06/03/2014, עו"ד אורי ישראל פז

הצעת החוק שאושרה אמש בכנסת לקריאה שנייה ושלישית מציעה להגביר את שקיפות המחירים ברשתות, לפזר את השליטה של רשתות מזון באזורים מסוימים ולקדם את הספקים הקטנים שנדחקו מהמדפים

הצעת שר האוצר יאיר לפיד להגברת התחרות בענף המזון אושרה אמש לקראת קריאה שנייה ושלישית בוועדה ייעודית של הכנסת שדנה בנושא. הצעת החוק נועדה להגביר את התחרות בתחום המזון שמתאפיין בריכוזיות ובמחירים גבוהים ביחס לעולם.

ההצעה שמתבססת על המלצות ועדת קדמי הוגשה בשיתוף משרד הכלכלה והממונה על ההגבלים העסקיים. הצעת החוק כוללת שלושה פרקים עיקריים:

1.   הגברת שקיפות המחירים ברשתות המזון – החוק מחייב את רשתות המזון לפרסם את המחירים העדכניים בכל סניף ברשת האינטרנט. צעד זה יאפשר פיתוח אתרים להשוואת מחירים של סל הצריכה האישי של הצרכן בין חנויות המזון שבסביבת מגוריו.

2.   התמודדות עם ריכוזיות אזורית של קמעונאי המזון – הענף מתאפיין בריכוזיות גבוהה של רשתות מזון באזור גיאוגרפי אחד. רשתות אלה דוחקות את המתחרות מאותו אזור ומגבילות את התחרות. הצעת החוק אוסרת על רשתות מזון השולטות באזור מסוים לפתוח סניפים נוספים באותו אזור ללא אישור הממונה על ההגבלים העסקיים. בנוסף, בית הדין להגבלים עסקיים רשאי לחייב רשתות אלה למכור סניפים באזורים הסובלים מריכוזיות והיעדר תחרות.

3.   קידום התחרות באמצעות ספקים קטנים והסדרת תחרות הוגנת בתחום קמעונאות המזון – ענף המזון מאופיין במספר קטן של ספקים דומיננטיים שחלקם אף הוכרזו כמונופול. בנוסף, בענף התקבעו הסדרים אנטי תחרותיים שמטרתם לדחוק ספקים קטנים מהמדפים ולפגוע בתחרות ובצרכן. הצעת החוק אוסרת על קיום הסדרים אנטי תחרותיים אלה במטרה להגביר את התחרות ולקדם ספקים קטנים.

בנוסף, החליטה הכנסת להגביל בהוראת שעה את שטח המדף של הקמעונאים הגדולים מאוד שמחזור המכירות שלהם גבוה ממיליארד שקל. המטרה היא לאפשר לספקים קטנים ובינוניים לתפוס שטחי מכירה ברשתות המזון הגדולות ולהגביר תחרות.

שר האוצר יאיר לפיד בירך על אישור הצעת החוק לקראת קריאה שנייה ושלישית: "הצעת החוק מהווה עוד חוליה במאבק חסר פשרות ביוקר המחיה, מדובר במאבק מורכב שנמצא עדיין בתחילת הדרך. אנו פועלים ליישם את הפתרונות הראויים כדי להגביר את התחרות, לצמצם את הריכוזיות, להוריד את רמת המחירים הגבוהה בישראל ולהקל על מעמד הביניים הישראלי".

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
151 | S:150