שלח לחבר
דף הבית > חדשות משפטיות > עו"ד רועי בר, המייעץ לעיריות רחובות וראשל"צ, עצור בחשד לקבלת שוחד

חדשות

עו"ד רועי בר, המייעץ לעיריות רחובות וראשל"צ, עצור בחשד לקבלת שוחד
עו"ד רועי בר, המייעץ לעיריות רחובות וראשל"צ, עצור בחשד לקבלת שוחד
04/02/2014, אנה נודל

עו"ד רועי בר, המשמש כיועץ משפטי חיצוני בעיריות רחובות וראשון לציון, חשוד בקבלת שוחד ומרמה בקשר לשלושה מיזמי נדל"ן: הפרויקטים 'וואייט' ו'ראשון הקטנה' בראשל"צ ופרויקט 'חצרות המושבה' ברחובות. סנגורו, פרופ' דוד ליבאי, הזהיר מפני המדרון החלקלק הטמון בניסיונה של המשטרה "לצבוע" שכר טרחה שניתן לעורך דין כטובת הנאה פלילית

 

בית משפט השלום בכפר סבא האריך אתמול (ב') בשלושה ימים את מעצרו של עו"ד רועי בר.

על פי החשדות שבודקת המשטרה, עוה"ד בר המשמש כיועץ משפטי של הוועדה לתכנון ובניה בראשון לציון ורחובות ושל החברה הכלכלית ראשל"צ, קיבל בזמנו במסגרת מילוי תפקידו טובות הנאה בדמות עבודות ומכירת דירות בפרויקטים.

עוה"ד בר חשוד בעבירות של מרמה והפרת אמונים, לקיחת שוחד וקבלת דבר במרמה. על פי החשד, עוה"ד בר קידם את עניינם של אותם הקבלנים ובתמורה קיבל עבודות בשווי מיליוני שקלים. המשטרה חושדת כי בר סייע לקבלנים לקבל הקלות ולהגדיל את אחוזי הבניה בפרויקטים.

המשטרה ניהלה חקירה סמויה של הפרשה, עד שאתמול נעצרו מספר מעורבים והחקירה הפכה לגלויה.

 

שכר טרחה = שוחד?!

השופט מיכאל קרשן קיבל את בקשת המשטרה להאריך את מעצרו של עוה"ד בר לצורכי חקירה וקבע כי "אין זה סוד כי בשלב זה מתמקדת חקירת המשטרה בשלושה פרויקטי בנייה, שניים בעיר ראשון לציון ואחד בעיר רחובות. עיון בדוח הסודי ובחלקים נרחבים מחומר החקירה שכנעוני כי מתקיים חשד סביר ואף למעלה מכך הקושר את החשוד לא רק לעבירות מן הסוג של אי-גילוי לגורמים רלוונטיים אלא לפחות בשלב הזה גם לעבירות המפורטות בבקשת המשטרה".

סנגורו של בר, עוה"ד פרופ' דוד ליבאי, השווה את המקרה לכתב האישום שהוגש נגד ד"ר יעקב וינרוט בגין עבירות שוחד (שליבאי נמנה אז על צוות ההגנה שלו). לאחר משפט ממושך ומתוקשר, שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב גלעד נויטל זיכה את עוה"ד וינרוט מהעבירות שיוחסו לו.

פרופ' ליבאי טען כי המשטרה מנסה להציג שכר טרחה אותו קיבל עו"ד בר, מכך שמכר דירות בפרויקטים כטובת הנאה. פרופ' ליבאי: "אני יכול לומר שנתקלתי בסוגיה הזאת של ניסיון להציג שכר טרחה כשוחד במשפטו של חברי עוה"ד ויינרוט. התרענו אז וזה דרך מאוד ממוקשת וסופה מי יישורנו. אני אומר את זה גם כאן. מדובר בעורך דין שמקבל משימות ומבצע אותן. זאת עבודתו, בשל עבודתו מקבל שכר טרחה. לבוא ולומר שהעבודה שניתנה למשרדו ושכר הטרחה שניתן למשרד זה שוחד, כבודו יש צורך להיזהר בכך ולבחון זאת היטב בשבע עיניים ויותר".

בתגובה לטענה זו אמר השופט קרשן כי "פרופ' דוד ליבאי, התייחס בדבריו למדרון החלקלק הטמון לדבריו בניסיונה של המשטרה 'לצבוע' שכר טרחה שניתן לעורך דין כטובת הנאה פלילית. על מנת להפיס את דעתו של עוה"ד ליבאי אציין כי בשלב זה החשד הוא כי אותו גורם, היועץ המשפטי של הוועדה, העירייה או החברה הכלכלית, מצוי בשני המקומות גם יחד. מצד אחד על פי החשד הוא העומד מאחורי חוזה התקשרות עם קבלנים כאלה ואחרים ומצד שני מגיע מהצד של הקבלנים. טובות ההנאה המופלגות שעל פי החשד קיבל החשוד לידיו לא מתבטאות רק בשכר טרחה הנלקח מרוכשי הדירות אלא גם בעניינים נוספים".

 

ההתקשרות איתו הסתיימה

עו"ד רונאל פישר, בא-כוחה של עיריית רחובות, מסר בתגובה לחשיפת הפרשה כי "לעיריית רחובות נודע כי יועץ משפטי חיצוני שעבד עמה, פעל לכאורה בניגוד עניינים. מיד עם היוודע הדבר, וללא כל קשר לחקירת משטרה, הוחלט לבדוק את העניין עד תום ובסיום הבדיקה, נשלח ליועץ החיצוני מכתב לסיום התקשרותו עם העירייה. המשטרה תזכה לשיתוף פעולה מלא בכל עניין שמרשתי תתבקש לו". 

 

מ"י 4861-02-14

בנוסף אולי יעניין אותך
הרשמה לניוזלטר
באפשרותכם להירשם לניוזלטר תקדין ולהתעדכן באופן יומי בחדשות המשפטיות החמות ביותר, בתקצירי פסקי הדין החשובים ביותר שניתנו לאחרונה, בעידכוני החקיקה ובעוד מידע חשוב. כל שעליכם לעשות הוא להקליד את כתובת הדוא"ל שלכם ותקבלו את הניוזלטר לתיבת הדואר שלכם.
הרשם עכשיו
תקדין
/HashavimCmsFiles/images/banners/300x300-baner-commit.png
152 | S:150